Zajęcie samochodu przez wojsko

509

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zajęcie samochodu przez wojsko. Biały pickup jedzie po szutrowej, leśnej drodze. Załadowany jest maszynami budowlanymi.
Zajęcie samochodu przez wojsko. Dotyczy to samochodów ciężarowych, autobusów, pojazdów do prac ziemnych (spychacze, koparki), ale także aut terenowych i coraz częściej quadów oraz SUV-ów.

Zajęcie samochodu przez wojsko – prawo

Zajęcie samochodu przez wojsko. W myśl artykułu 208 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z 1967 roku: Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa. Z kolei rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2004 roku, określa, co dokładnie podlega ewidencji wojskowej. Wśród tych przedmiotów znajdują się również pojazdy cywilne wszelkiego rodzaju. Armia ma prawo zająć tylko pojazdy wpisane do wojskowej ewidencji. W tym celu Wojskowa Komenda Uzupełnień wysyła do wójta/burmistrza/prezydenta prośbę o wpisanie konkretnego pojazdu do ewidencji. Najczęściej dotyczy to samochodów ciężarowych, autobusów, pojazdów do prac ziemnych (spychacze, koparki), ale także aut terenowych i coraz częściej quadów oraz SUV-ów. Wójt/burmistrz/prezydent ma za zadanie poinformować właściciela pojazdu o wpisaniu do ewidencji wojskowej.

Zajęcie samochodu przez wojsko. Na placu manewrowym, pokrytym szarą kostką brukową stoją dwie żółto-czarne maszyny budowlane. Podnośnik widłowy oraz koparko-spycharka.
Zajęcie samochodu przez wojsko. Obowiązek dotyczy również maszyn budowlanych.

Zajęcie samochodu przez wojsko – obowiązki właściciela

Od decyzji wpisania na listę wojskową można się odwołać w ciągu 14 dni. W tym czasie można zakwestionować przydatność auta do celów wojskowych ze względu na niedostateczne wyposażenie albo stan techniczny. Po tym terminie będzie to niemożliwe. Właściciel pojazdu, który trafił do wojskowej ewidencji, musi zgodzić się na przeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu wraz z jego wyposażeniem, podczas którego uzgadniane są szczegóły postępowania w razie wezwania pojazdu do służby w konkretnej jednostce wojskowej. Właściciel nie może zignorować wezwania do oddania swojego pojazdu, a jego obowiązkiem jest stawienie się w wyznaczonym miejscu i o wyznaczonym czasie. Pojazd musi być zatankowany w nienagannym stanie technicznym oraz gotowy do natychmiastowego użytku. Właściciel przejętego pojazdu, otrzyma rekompensatę, reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r.

Zajęcie samochodu przez wojsko – rekompensaty

Dla motorowerów, motocykli i samochodów osobowych obowiązują stawki za każdy przejechany kilometr. Dodatkowo wojsko zwróci nam także koszty paliwa, gdy okaże się że jest go mniej w zbiorniku niż przed przekazaniem. Natomiast za zniszczenie albo uszkodzenie auta właścicielowi przysługuje odszkodowanie. Koszty używania pojazdów prywatnych do celów służbowych. Stawka za 1 km Motorower 0,1189 zł Motocykl 0,1982 zł Samochód osobowy do 900 cm³ 0,4488 zł Samochód osobowy od 900 cm³ 0,7195 zł.

Materiał video: Wojsko wysyła pisma, że chce twoje auto.

Może cię również zainteresować artykuł: Silnik wielopaliwowy co to jest

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia