Małpia ospa w Europie. Kolejne przypadki, trwa dochodzenie ws. Zakażenia

77
małpa

Coraz więcej zakażeń małpią ospą w Europie. O pierwszych przypadkach małpiej ospy poinformowała dzisiaj także publiczna służba zdrowia w Montrealu.  Również w środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA – u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec. Inne kraje Europejskie, w których odnotowano zakażenia małpiej ospy to Szwecja, Wielka Brytania, Hiszpania.

 Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną. Małpia ospa jest pokrewna z ospą prawdziwą – chorobą, która jest mniej zakaźna, powoduje łagodniejsze objawy i jest mniej śmiertelna. Choroba zwykle trwa od 2 do 14 tygodni, a pierwsze symptomy mogą pojawić się w ciągu 5 – 21 dni od momentu zakażeniu.

Objawy zwykle zaczynają się od:

  • gorączki,
  • bólów głowy, mięśni, pleców,
  • dreszczy, wyczerpania
  • obrzęku węzłów chłonnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ten ostatni objaw jest zazwyczaj tym, co pomaga lekarzom odróżnić ospę małpią od ospy wietrznej lub ospy prawdziwej.

Gdy pojawia się gorączka, kluczowy symptom małpiej ospy – ostra wysypka – zwykle rozwija się kilka dni później. Często zaczyna się na twarzy, następnie rozprzestrzeniając się na inne części ciała.

Zmiany skórne zmieniają się od plamek, wypukłych grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, a następnie ropnych krost i – w końcowej fazie – strupków, które ostatecznie odpadają.