Małpia ospa w Europie. Kolejne przypadki, trwa dochodzenie ws. Zakażenia

361

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

małpa

Coraz więcej zakażeń małpią ospą w Europie. O pierwszych przypadkach małpiej ospy poinformowała dzisiaj także publiczna służba zdrowia w Montrealu.  Również w środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA – u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec. Inne kraje Europejskie, w których odnotowano zakażenia małpiej ospy to Szwecja, Wielka Brytania, Hiszpania.

 Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną. Małpia ospa jest pokrewna z ospą prawdziwą – chorobą, która jest mniej zakaźna, powoduje łagodniejsze objawy i jest mniej śmiertelna. Choroba zwykle trwa od 2 do 14 tygodni, a pierwsze symptomy mogą pojawić się w ciągu 5 – 21 dni od momentu zakażeniu.

Objawy zwykle zaczynają się od:

  • gorączki,
  • bólów głowy, mięśni, pleców,
  • dreszczy, wyczerpania
  • obrzęku węzłów chłonnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ten ostatni objaw jest zazwyczaj tym, co pomaga lekarzom odróżnić ospę małpią od ospy wietrznej lub ospy prawdziwej.

Gdy pojawia się gorączka, kluczowy symptom małpiej ospy – ostra wysypka – zwykle rozwija się kilka dni później. Często zaczyna się na twarzy, następnie rozprzestrzeniając się na inne części ciała.

Zmiany skórne zmieniają się od plamek, wypukłych grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, a następnie ropnych krost i – w końcowej fazie – strupków, które ostatecznie odpadają.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia