Góra Subasio we Włoszech – część 2

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gora-Subasio-
Gora-Subasio-

Góra Subasio we Włoszech ma nawet kilka interesujących miast. W poprzednim artykule wspomniałem, że Asyż leży na zboczu góry Subasio. W opozycji do niego leży na przeciwległym zboczu jeszcze jedno urokliwe miasto – Spello. Mieści się ono w rzeczywistości niecałe 13 kilometrów od Asyżu. Należy konkretnie do prowincji Perugia, która od czasów starożytnych jest stolicą Umbrii.

Góra Subasio we Włoszech – historia Spello

Góra Subasio w rzeczywistości miała miasto, które założyło plemię Umbrów. Mianowicie do dzisiaj nazywa się Spello. Miasta założone przez Umbrów, między IV a IX wiekiem p.n.e., w I wieku naszej ery były koloniami rzymskimi, a Spello nazywało się wtedy Flavia Constans. Miasto Hispellum było położone na podobnym terenach Spello i prawdopodobnie obie nazwy miast to kolonie. Jedna z nich była pod panowaniem Augusta, a druga pod panowaniem Wespazjana. Większość kościołów w Spello pochodzi z późnego średniowiecza, kiedy z późnego średniowiecza sztuka przeżywała swój rozkwit. Jeśli chodzi o prowincję Perugia studiował Paweł V, który był włoskim duchownym katolickim. Paweł V nakazywał w zakonach naukę języka hebrajskiego, łaciny, greki i arabskiego. Naprawdę Wybudował kaplicę paulińską w bazylice S. Maria Maggiore i Villę Borghese poza murami miasta.

Góra Subasio we Włoszech – zabytki Spello

Pomnik świętego Franciszka z Asyżu nawiązuje do wojny między Asyżem a Perugią, a święty Franciszek brał w niej udział. W czasie wojny został skazany na parę miesięcy za zdradę towarzysza, dlatego odsiadywał karę w Perugii. Taki sam pomnik mieści się w Asyżu, przy Bazylice św. Franciszka. Ulica świętego Augusta to wąska uliczka, odchodząca od ulicy w Spello. Nazwa Arco di Augusto jest nazwą łuku Augusta. Ten łuk to jeden z najstarszych łuków rzymskich. Pochodzi z 27 roku przed naszą erą.

Santa Maria Maggiore to budynek, który wyglądem przypomina XVI-wieczną świątynie, mimo że został wybudowany 3-4 wieki wcześniej. Bazylika podobnie nazywająca się w języku włoskim, mieści się w Rzymie. Została poświęcona św. Marii z Nazaretu. Święta Maria z Nazaretu była żoną Józefa z Nazaretu i matką Jezusa Chrystusa. To obecnie kościół położony naprzeciwko Porta Urbica. W rzeczywistości to miejsce uległo zniszczeniom w czasie wojny, jednak odbudowano go, a w 2001 roku dokonano renowacji, w tym odrestaurowano fresk Predica di San Feliciano a Spello.

Góra Subasio we Włoszech – różnnice między Spello, a Asyżem

Spello należy wśród wielu dzielnic do Perugii. Ma co prawda wąskie ulice, ale nieco szersze od uliczek w Asyżu. Obecnie wchodząc do Spello, możemy przy samym wejściu natknąć się różne przekąski, a w konsekwencji trochę pojeść. Kawałek od wjazdu do miasta jest nie tylko posterunek karabinierów, a także policjantów. Karabinierzy mają nieco inne cele od policji, jednak obie jednostki mają za zadanie pilnować porządku. W Spello z pewnością chodniki są najróżniejsze – mogą być bardzo kręte i wąskie. Miasto jest mniejsze, od Asyżu i w wielu miejscach jest zakaz wstępu oraz wjazdu. Mimo tego, w miejscowości można znaleźć dużo nietypowych pojazdów, które pomagają ominąć zakazy.

Gora-Subasio we Włoszech
Gora-Subasio we Włoszech

Jednak to miasto ma też swój urok, ponieważ przechodząc ulicami Spella można zauważyć, że ludzie często nie zagradzają tak swoich posesji, a dookoła znajduje się wiele kwiatów. Ludzie nie niszczą roślinności oraz nie kradną.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia