Góra Subasio we Włoszech ma nawet kilka interesujących miast. W poprzednim artykule wspomniałem, że Asyż leży na zboczu góry Subasio. W opozycji do niego leży na przeciwległym zboczu jeszcze jedno urokliwe miasto – Spello. Mieści się ono w rzeczywistości niecałe 13 kilometrów od Asyżu. Należy konkretnie do prowincji Perugia, która od czasów starożytnych jest stolicą Umbrii.
Góra Subasio we Włoszech – historia Spello
Góra Subasio w rzeczywistości miała miasto, które założyło plemię Umbrów. Mianowicie do dzisiaj nazywa się Spello. Miasta założone przez Umbrów, między IV a IX wiekiem p.n.e., w I wieku naszej ery były koloniami rzymskimi, a Spello nazywało się wtedy Flavia Constans. Miasto Hispellum było położone na podobnym terenach Spello i prawdopodobnie obie nazwy miast to kolonie. Jedna z nich była pod panowaniem Augusta, a druga pod panowaniem Wespazjana. Większość kościołów w Spello pochodzi z późnego średniowiecza, kiedy z późnego średniowiecza sztuka przeżywała swój rozkwit. Jeśli chodzi o prowincję Perugia studiował Paweł V, który był włoskim duchownym katolickim. Paweł V nakazywał w zakonach naukę języka hebrajskiego, łaciny, greki i arabskiego. Naprawdę Wybudował kaplicę paulińską w bazylice S. Maria Maggiore i Villę Borghese poza murami miasta.
Góra Subasio we Włoszech – zabytki Spello
Pomnik świętego Franciszka z Asyżu nawiązuje do wojny między Asyżem a Perugią, a święty Franciszek brał w niej udział. W czasie wojny został skazany na parę miesięcy za zdradę towarzysza, dlatego odsiadywał karę w Perugii. Taki sam pomnik mieści się w Asyżu, przy Bazylice św. Franciszka. Ulica świętego Augusta to wąska uliczka, odchodząca od ulicy w Spello. Nazwa Arco di Augusto jest nazwą łuku Augusta. Ten łuk to jeden z najstarszych łuków rzymskich. Pochodzi z 27 roku przed naszą erą.
Kościół Santa Maria Maggiore Kościół San Ventura
Santa Maria Maggiore to budynek, który wyglądem przypomina XVI-wieczną świątynie, mimo że został wybudowany 3-4 wieki wcześniej. Bazylika podobnie nazywająca się w języku włoskim, mieści się w Rzymie. Została poświęcona św. Marii z Nazaretu. Święta Maria z Nazaretu była żoną Józefa z Nazaretu i matką Jezusa Chrystusa. To obecnie kościół położony naprzeciwko Porta Urbica. W rzeczywistości to miejsce uległo zniszczeniom w czasie wojny, jednak odbudowano go, a w 2001 roku dokonano renowacji, w tym odrestaurowano fresk Predica di San Feliciano a Spello.
Góra Subasio we Włoszech – różnnice między Spello, a Asyżem
Spello należy wśród wielu dzielnic do Perugii. Ma co prawda wąskie ulice, ale nieco szersze od uliczek w Asyżu. Obecnie wchodząc do Spello, możemy przy samym wejściu natknąć się różne przekąski, a w konsekwencji trochę pojeść. Kawałek od wjazdu do miasta jest nie tylko posterunek karabinierów, a także policjantów. Karabinierzy mają nieco inne cele od policji, jednak obie jednostki mają za zadanie pilnować porządku. W Spello z pewnością chodniki są najróżniejsze – mogą być bardzo kręte i wąskie. Miasto jest mniejsze, od Asyżu i w wielu miejscach jest zakaz wstępu oraz wjazdu. Mimo tego, w miejscowości można znaleźć dużo nietypowych pojazdów, które pomagają ominąć zakazy.
Jednak to miasto ma też swój urok, ponieważ przechodząc ulicami Spella można zauważyć, że ludzie często nie zagradzają tak swoich posesji, a dookoła znajduje się wiele kwiatów. Ludzie nie niszczą roślinności oraz nie kradną.