Leki na biegunkę

0
51
Leki na biegunkę
Biegunce zwykle towarzyszą m.in. uporczywe bóle brzucha.

Leki na biegunkę nie były dawniej znane. Ludzie na biegunkę mogli nawet umrzeć.

Leki na biegunkę – czym jest biegunka?

Biegunka należy naprawdę do rozwolnienia, a jej objawem są częste wypróżnienia. Biegunkę wywołują znajdujące się w organizmie człowieka bakterie, wirusy i pasożyty. W danych czasach, przy braku leków powstrzymujących biegunkę, bywała nawet odpowiedzialna za śmierć. Działo się tak, że częste wypróżnianie prowadziło do niedożywienia i odwodnienia organizmu co prowadzało do śmierci. W przeciwieństwie do tego co mogłoby się wydawać nadal stanowi zagrożenie życia, a narażone na wystąpienie biegunki zagrażającej życiu to dzieci niedożywione, bądź z upośledzoną odpornością, a także osoby żyjące z HIV. Przede wszystkim biegunkę można poznać po częstszym niż dwa razy dziennie oddawanie kału.

Leki na biegunkę

Leki na biegunkę – rodzaje biegunki

A więc mamy różne rodzaje biegunki. Mamy biegunkę taką jak: ostra wodnista biegunka, ostra krwawa biegunka, uporczywa biegunka, biegunka ostra też można podzielić biegunkę według innych klasyfikacji. Mianowicie chodzi głównie o kolor: wodnista biegunka, krwawa biegunka, czarna biegunka, żółta biegunka, zielona biegunka. Ostra wodnista biegunka trwa od kilku godzin, do nawet paru dni. Towarzyszą jej nieprzyjemności w postaci zgagi, nudności lub wymiotów. Ostrej krwawej biegunce towarzyszy dodatkowo: gorączka, dreszcze, krwawe i oślizgłe stolce oraz też ciało zmęczone. Na dodatek osoby takie mogą mieć uszkodzone narządy. Krew w kale to przyczyna otwartej rany w jelicie, bywa wywoływana atakiem bakterii Shigella. Natomiast uporczywa biegunka trwa po więcej dni niż 14, w przeciwieństwie do biegunki ostrej, która trwa krócej. Warto wspomnieć, że na przykład zielona biegunka często występuje u dzieci. A żółta, która nie jest naturalną , jak też czarna, sygnalizuje o chorobach z wątrobą. Natomiast najpoważniejszą przyczyną czarnej biegunki bywa krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leki na biegunkę

Leki na biegunkę – środki farmakologiczne

Jeśli chodzi o leki na biegunkę to przykładowo mamy: Stoperan, Enteromax, Zyfurax Forte, Nifuroksazyd, Acidolac, Smecta. Stoperan to lek dostępny bez recepty. W rzeczywistości bywa stosowany u dzieci już od 6 roku życia i oczywiście osób dorosłych. To lek przeciwbiegunkowy, który zawiera loperamid. Loperamid to lek, który w sumie zwalnia pracę jelit. Stoperan hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego. Dodatkowo pomaga łagodzić ostre objawy biegunek. Na dodatek leczy też inne dolegliwości. Enteromax jest naprawdę probiotykiem o innowacyjnym działaniu, połączonym ze szczepów probiotycznych: Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii. Lek ma za zadanie przywracanie prawidłową florę jelitową i hamuje biegunkę. Zyfurax ma w swoim składzie nifuroksazyd, czyli substancję czynną o działaniu przeciwbakteryjnym. Substancja dodatkowo hamuje aktywność enzymów bakteryjnych oraz syntezę białek. Acidolac zawiera w swoim składzie liofilizowane bakterie kwasu mlekowego. Śmiało można znaleźć też Acidolac® baby dla dzieci. Smecta to związek glinokrzemianu. Leczy się tym lekiem nie tylko biegunkę, ale też dolegliwości związanych z układem trawiennym.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na żylaki