Sypią się kary za nieszczepienie dzieci – eksperci alarmują

Rodzice nie szczepią dzieci - nie pomagają wysokie grzywny i porady lekarzy

146

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kary za nieszczepienie dzieci, na zdjęciu strzykawka z igłą
na rodziców sypią się kary za nieszczepienie dzieci

Co roku problem jest coraz większy – na rodziców sypią się kary za nieszczepienie dzieci. Warto wiedzieć, że kwota grzywny może być naprawdę spora.

Wojewoda zachodniopomorski w minionym roku nałożył 407 kar grzywny na rodziców uchylających się od przyprowadzania swoich dzieci na obowiązkowe szczepienia – to dwukrotnie więcej niż w 2021 roku! Lekceważenie obowiązkowych szczepień staje się coraz większym problemem, z którym walczą zarówno władze, jak i eksperci medyczni. Kary dla rodziców nie wypełniających tego obowiązku mogą sięgnąć nawet 50000 zł. Nie szczepiący dzieci rodzice początkowo upominani są przez sanepid. Gdy to nie pomaga, są zobowiązani do zapłaty grzywien wynoszących od 500 do 50000 zł. Niestety, takie obostrzenia zdają się nie działać, gdyż coraz więcej rodziców lub opiekunów prawnych nie decyduje się na szczepienie dzieci.

Kary za nieszczepienie dzieci – nieodpowiedzialność rodziców

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski ocenia postawę rodziców przeciwnych szczepionkom jako „skrajnie nieodpowiedzialną”. Podkreśla, że szczepienia to nie tylko obowiązek prawny, ale i moralny. To troska o zdrowie i życie dzieci, a także innych osób. Eksperci, tacy jak pediatra Paweł Gonerko, przypominają, że to właśnie dzięki szczepieniom wyeliminowano z naszego otoczenia choroby takie jak błonica, polio czy odra. „Dlaczego tak trudno docenić te efekty i wszędzie widzi się powikłania?” – pyta retorycznie. Dodaje także: „Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Pytanie, czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień?” – pyta ekspert.”.

Rosnące kary i apele ekspertów to sygnał, że problem nieszczepienia dzieci jest poważny i wymaga zdecydowanych działań. Szczepienia to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim moralny i społeczny. To troska o zdrowie i życie najmłodszych, a także ochrona innych przed groźnymi chorobami.

Czy rodzice boją się szczepionek?

Ostatnie lata udowodniły, że kary za nieszczepienie dzieci nie pomagają rodzicom w spełnianiu tego obowiązku. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest przynajmniej kilka. Niektórzy rodzice obawiają się skutków ubocznych szczepionek, powołując się na fałszywe informacje lub dawno obalone teorie naukowe. Takim obawom sprzyjają także różnego rodzaju teorie spiskowe i ruchy antyszczepionkowe. Ponadto brak dostępu do rzetelnych informacji na temat szczepień i ich znaczenia dla zdrowia publicznego może prowadzić do błędnych decyzji rodziców.

Ważne jest, aby podkreślić, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Przeszły one rygorystyczne badania i testy, a ich działanie jest potwierdzone przez liczne dowody naukowe. Korzyści płynące ze szczepień zdecydowanie przewyższają ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych czy powikłań. Do tych ostatnich prowadzi z kolei brak szczepienia najmłodszych. Grypa u dzieci również może kończyć się poważnymi komplikacjami – np. śmiertelnie groźnym zapaleniem mięśnia sercowego.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia