Razem ruszajmy w góry

632

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Razem ruszajmy w góry

Razem ruszajmy w góry, które od zawsze zachwycają, wzruszają i inspirują. Dają wytchnienie, poczucie wolności, ale też uczą pokory i szacunku do życia. Ktoś kto raz pokochał góry pozostanie im wierny. Tu nie ma cwaniactwa, chciwości, lepszych i gorszych, wszyscy jesteśmy równi. W górach nie istnieje świat zewnętrzny, zgiełk i pośpiech, są tylko piękne widoki, a problemy pozostają na dole.

Razem ruszajmy w góry – historia Janka Meli.

Kiedyś dziwiło mnie dlaczego ludzie zamiast leżeć w spa, decydują się na morderczy wysiłek zdobywając kolejne szczyty. Dziś jednak wiem, że pokonywanie własnych ograniczeń daje olbrzymią satysfakcję i siłę do dalszych działań. Nie ma barier, których nie można pokonać, potrzebujemy tylko wiary, siły charakteru i czasami pomocy innych. Ważna jest też motywacja, jak bardzo czegoś pragniemy i ile jesteśmy w stanie poświęcić.

Chyba każdy z nas zna historię Janka Meli, który w wieku trzynastu lat uległ wypadkowi, w wyniku czego stracił rękę i nogę. Po amputacji Jasiek nie był w najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Z pomocą przyszedł mu ojciec, który zmobilizował go do regularnej rehabilitacji i treningów. Kolejną osobą, która odegrała ważną rolę w jego życiu, był Marek Kamiński. Namówił chłopaka na wspólną wyprawę na oba bieguny, co udało im się dokonać w 2004 roku. W 2008 roku Jan Mela zdobył najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro ( 5895 m n.p.m. ) Rok później stanął na najwyższym wierzchołku Kaukazu- Elbrusie ( 5642 m n.p.m.). Tak więc Janek udowodnił , że niemożliwe nie istnieje.

Wyprawy w góry

Razem ruszajmy w góry – dziewczyna, która przekracza granice.

Czy można zdobywać szczyty, mimo rdzeniowego zaniku mięśni ? Angelika Chrapkiewicz-Gądek udowadnia, ze tak. Kocha góry, od kiedy pamięta. Urodziła się i wychowała w Zakopanym. W wieku trzech lat zachorowała na rdzeniowy zanik mięśni, co powoduje, że z roku na rok jest coraz słabsza. Nie przeszkadza jej to jednak w realizacji swoich marzeń o wyprawach górskich. Pierwszy raz w góry zabrali ją znajomi wnosząc ją na plecach. Kolejną wyprawą było Kilimandżaro, na które wyruszyła w 2008 roku. Był to projekt Anny Dymnej z Fundacji ” Mimo Wszystko”. Tam właśnie zrodził się patent nosidła, czyli plecaka, który pomaga wnosić osoby z niepełnosprawnością na szczyt. W 2015 roku Angelika weszła na Rysy od polskiej strony. w kolejnych latach zdobyła Mnicha i Gerlach czyli najwyższe szczyty Tatr.

Idealnie jej siłę charakteru oddają słowa : ” choroba w niczym nie przeszkadza, jeśli ma się odpowiednią motywację, determinację i dobrych ludzi wokół siebie. Wtedy można zdobywać szczyty, zarówno te górskie, dosłowne, jak i te w ujęciu metaforycznym, do których droga wytyczona jest przez los, marzenia i hart ducha „. Więcej na temat bohaterki możesz się dowiedzieć :https://www.empik.com/zdobadz-swoj-szczyt

Góry

Razem ruszajmy w góry – Fundacja Ładne Historie

Często zastanawiałam się czy mimo mojej niepełnosprawności ruchowej, góry są też dla mnie. W dolinach radzę sobie całkiem nieźle, ale jeśli chodzi o wyższe partie, zaczyna robić się problem. Jakiś czas temu na Facebooku odnalazłam Fundacje Ładne Historie i ich projekt ŁĄCZĄ NAS GÓRY, dzięki któremu możemy spełnić swoje marzenia o wyprawach górskich. W ramach tego programu organizowane są wycieczki po Sudetach. Góry to fantastyczna forma rehabilitacji, odpoczynku, integracji, że o cudownych widokach nie wspomnę. Fundacja Ładne Historie pomaga zdobywać szczyty, osobom, które same nie poradziłyby sobie z tym wyzwaniem. Zapewniają specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę. Na wycieczkach są obecni fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, wolontariusze i psycholodzy. Wspólnie przemierzają szlaki, mierząc się z stereotypami i podziwiając sudeckie trasy turystyczne.

Do tej pory zorganizowali łącznie 36 wycieczek górskich, w których udział wzięło ponad 150 osób niepełnosprawnych i ponad 200 osób zdrowych. Bo dodać należy, że udział w wyprawach mogą brać całe rodziny. Tu rodzą się prawdziwe przyjaźnie, które często są kontynuowane już poza szlakami. Dzięki wsparciu fundacji osoby niepełnosprawne mogą przekraczać granice, które wydawały im się wcześniej nie do przekroczenia.

Więcej o projekcie możesz się dowiedzieć ze strony: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/

przeczytaj również: Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego ?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia