102 Rocznica Bitwy pod Komarowem / 27-28.08

4007

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

102 Rocznica Bitwy pod Komarowem. Plakat imprezy, tło białe, w środkowej części fotografie budowanego pomnika związanego z bitwą, a obok szarża polskiej kawalerii 1920 roku. Górna część plakatu to informacje na temat obchodów oraz program. Na dole zostali wymienieni organizatorzy i partnerzy.
102 Rocznica Bitwy pod Komarowem.

Z pewnością w historycznej świadomości Polaków, nadal występują luki, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wojny, bitwy, wydarzenia i ich daty, każdy z nas wciąż dokonuje osobistych odkryć. Jednym z nich może być 102 Rocznica Bitwy pod Komarowem.

102 Rocznica Bitwy pod Komarowem – „dziurawe” lekcje historii

Piszący ten tekst, doskonale pamięta szok, jakiego doznał na widok betonowego orła w koronie z podpisem – Bohaterom wojny 1920 roku, stojącego w lesie niedaleko zagubionej w lasach nadnarwiańskiej wsi. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy na przystanku tramwajowym zobaczyłem pospiesznie namalowany czarną farbą napis „17 września 39 – Pamiętamy”. Na początku lat 80, XX wieku oba opisane fakty były znane jedynie wtajemniczonym. Ówczesne podręczniki, nie wspominały o nich i o wielu innych (niewygodnych dla władzy). Obecnie wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 roku jest faktem powszechnie znanym, jednak istnieją pewne batalie o których warto i należy przypominać. Niewątpliwie jednyą z nich jest bitwa pod Komarowem. W tym roku ma miejsce 102 Rocznica Bitwy pod Komarowem.

102 Rocznica Bitwy pod Komarowem – wojna polsko-bolszewicka ?

Początek XX wieku, za wschodnią granicą odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej, pręży swe muskuły Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka pod wodzą Włodzimierza Lenina. Podejmowane przez bolszewicką Rosję działania miały jeden cel, podbój państw europejskich i przemiana ich w kolejne republiki sowieckie. Oczywiście zgodnie z programem politycznym i doktryną Rosyjskiej Partii Komunistycznej. Lenin w trakcie jednego ze swoich wystąpień, jako przyczynę konfliktu polsko-bolszewickiego podał istnienie gdzieś pod Warszawą „nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału, ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego, oraz że okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem…”. Pośród wielu ważnych epizodów wojny 1919 – 1920 roku, były nie tylko Bitwa Warszawska czy wyprawa kijowska, była to również bitwa pod Komarowem. Działania wojenne przerwało zawieszenie broni, podpisane w Rydze 12 października 1920 roku. Ostateczny traktat pokojowy zawarto również w Rydze 18 marca 1921 roku. Wytyczone wówczas granice, pomiędzy obu krajami obowiązywały do dnia 17 września 1939 roku.

102 Rocznica Bitwy pod Komarowem – bitwa

Po zwycięskiej bitwie Warszawskiej i wielu triumfalnie zakończonych potyczkach wojsk polskich, nastąpiło przerwanie dobrej passy gdy do boju wkroczyła Armia Konna Siemiona Budionnego. Dowódca Armii Czerwonej Siergiej Kamieniew przekierował armię konną Budionnego, spod Lwowa w kierunku Warszawy na pomoc wojskom Michaiła Tuchaczewskiego. Nie doszło do połączenia obu armii bolszewickich, a „czerwoni kozacy” Budionnego zostali zatrzymani pod Zamościem. Bolszewikom zagrażało okrążenie i w związku z tym musieli „wyrąbać” sobie drogę odwrotu. Dlatego, wykorzystując tę sytuację, polskie dowództwo doprowadziło w dniu 31 sierpnia 1920 roku, do bitwy w pobliżu wsi Komarów.

Tutaj właśnie starli się szwoleżerowie i ułani z 2 dywizji jazdy płk. Juliusza Rómmla z 2 dywizjami kozaków Siemiona Budionnego. Bitwa niewątpliwie zmusiła bolszewików do wycofania się aż na Wołyń,  jednocześnie było to ostatnie starcie kawaleryjskie, na tak ogromną skalę XX wieku. W wyniku starcia, bolszewicy stracili około 1.5tys. żołnierzy, po polskiej stronie straty były kilkukrotnie niższe, jednocześnie polskie siły przejęły spore zapasy wroga.

102 Rocznica Bitwy pod Komarowem – obchody

Obchody 102 Rocznicy Bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej, połączone będą z odsłonięciem Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA:

27 sierpnia, sobota:

17.30 złożenie wieńców na mogile poległych w Bitwie pod Komarowem (cmentarz parafialny Komarów-Osada)

18.00 Msza Święta za poległych w bitwie pod Komarowem ( Kościół p.w. Świętej Trójcy w Komarowie – Osada

20.00 Koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego (Wolica Śniatycka przy Pomniku)

28 sierpnia, niedziela: (Wolica Śniatycka przy Pomniku)

12.00 Polowa Msza Święta

13.00 – 102 ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM – ŚWIĘTO KAWALERII POLSKIEJ

– odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – Święto Kawalerii Polskiej

– inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem

– pokazy wyszkolenia wojskowego

Tak dotrzesz do Komarowa-Osady:

Inne ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia