Ford Focus ST-Line vs Hyundai i30 N-Line

527

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

hyundai i30 nline w kolorze białym w lesie

Dwie filozofie usportowionych hatchbacków, litrowa hybryda i 155KM kontra półtoralitrówka z 160KM. Co lepsze? 6 biegowy manual czy 7 biegowa dwusprzęgłówka? Moce podobne, momenty obrotowe też. Ford Focus ST-Line vs Hyundai i30 N-Line to starcie różnych spojrzeń na eko-sport. Czy wynik ciut poniżej 9s do setki to już aspiracje sportowe? Nie ale zawieszenia mają sprężyste i niskoprofilowe opony a to daje stabilną jazdę.

Ford Focus ST line w niebieskim metaliku

Ford Focus ST-Line vs Hyundai i30 N-Line

Mały z elektrykiem o 3 cylindrach czy połowę większy o 4 i z automatem? Jeździło się przyjemnie jednym i drugim. W Fordzie ta hybryda jest trochę skromna, ona jest jedynie po to by dać lepsze warunki spalania silnikowi. Przy dużym obciążeniu i niskich oraz średnich obrotach są fatalne warunki spalania, wtedy dawkowanie paliwa zmniejszone jest o wartość momentu jaką dostarcza elektryk. Tak więc moc maksymalna się nie sumuje ale spaliny są czystsze i wszystko.

W i30 zmieniono silniki benzynowe, tradycyjne 1400 z doładowaniem zamieniono na 1500 z doładowaniem. Taki zabieg żeby spaliny były czystsze. Moc jaką mamy do dyspozycji jest większa niż w 1400 gdzie było 140KM teraz w NLine mamy 160KM. Niestety nie upajałbym się tą wartością. Chociaż moment obrotowy to 250Nm to nastawy wtrysku i zapłonu tak są skonstruowane że narastanie mocy jest względne. Z automatem rozpędza się do setki w 8.3s, jest to dobry wynik ale… oczekiwania są większe.

hyundai i30 nline w kolorze białym

Ford Focus ST-Line vs Hyundai i30 N-Line – mało znaczy dużo…

Mało cylindrów w Focusie i tylko 1 litr pojemności czyli jak karton z sokiem pomarańczowym. Subiektywnie Ford rozpędza się szybciej choć wolniej, paranoja? Robi to w 8.6s czyli i tak prawie pół sekundy szybciej niż deklaruje producent. Ciekawe czy gdyby dano mu większą baterię i przestawiono komputer na moc sumaryczną co by było? Myślę że za niewielkie pieniądze okazałoby się że autko może dostać kolejne pół sekundy ekstra.

Oba samochody reprezentują trochę inny komfort jazdy. Hyundai jest twardszy a wnętrze ma bardziej sportowe. Wsiadając do niego mamy wrażenie że jesteśmy w sportowym hatchbacku który ma więcej jak 200KM i to jest bardzo dobre wrażenie. Po to kupujemy linię sportową auta by coś poczuć. W Focusie jest więcej miejsca i zawieszenie jest zestrojone bardziej komfortowo. Jest to idealne auto na dalekie wypady. Dodatkowo Ford ma rewelacyjną ekonomię. W trasie Warszawa Gdańsk przy stałej prędkości 100km/h wyszło nam 4.5l/100km jadąc w 3 osoby z bagażem. Myślę że obaj producenci powinni pomyśleć o trochę bardziej zdecydowanych akcentach w obu pojazdach.

Focus na dziedzińcu redakcji

Ford powinien dostać mocniejszą baterię i mieć możliwość korzystania z mocy sumarycznej by było to przynajmniej 180KM. Ciut twardsze zawieszenie dopełni radości jeśli zejdziemy poniżej 8s do setki. W i30 poprosimy o miękką hybrydę tak ze 20KM i to wystarczy. Ekonomia się poprawi a możliwość korzystania z mocy sumarycznej spowoduje że 7.8 do setki będzie możliwe. To oczywiście pobożne życzenia testującego, ale marzenia są najważniejsze, czyż nie?

aktualny cennik forda

uszkodzony zawór egr przyczyną wzrostu zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia