Ranking firm IT działających w Polsce

356

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ranking firm it

Branża informatyczna w naszym kraju jest bardzo prężna od wielu lat i z roku na rok się coraz bardziej i szybciej rozwija. Jednak w 2020 roku wszystkie dziedziny gospodarki zostały mocno wstrzymane, w efekcie czego straty w wielu z nich są naprawdę znaczące. Owszem, laicy mogą powiedzieć, że akurat informatyka i ogólnie IT powinny być na te kwestie dosyć odporne. Jak wygląda rzeczywistość? Dziś spojrzymy na ten temat nieco bliżej – ale skupimy się tylko na największych graczach, którzy na dodatek mają swoją siedzibę w Polsce. Pominiemy tutaj jednak producentów gier komputerowych, firmy zajmujące się branżą hazardową (czyli na przykład kasyno GG.Bet), a także przedsiębiorstwa z dziedziny IT, które zajmują się tylko wąską częścią tej branży lub tylko nieznacznie w niektórych kwestiach na nią wkraczają. Najbardziej dobitnym tego przykładem jest koreański gigant Samsung, który naturalnie jest mocnym graczem w dziedzinie IT (laptopy, komputery, telefony, sprzęt sieciowy, podzespoły i mnóstwo innych rzeczy), ale gdyby go uwzględnić na naszej liście, to z racji rozmiarów musiałby zająć pierwsze miejsce. Zatem skupmy się na firmach w pełni związanych z branżą informatyczną.

Comarch

To jedna z najbardziej znanych polskich firm działających w branży informatycznej. Większości ludzi niezwiązanych z tą dziedziną rynku zapewne kojarzy się przede wszystkim z uwagi na jej właściciela, Janusza Filipiaka, który od kilku lat jest głównym sponsorem jednych z najstarszych polskich klubów piłkarskich, Cracovii oraz Polonii Warszawa. Jednak firma ta jest głównym graczem w wielu branżach, takich jak na przykład oprogramowanie dla instytucji państwowych, służby zdrowia, bankowości, sieci społecznościowych i wielu innych sektorów gospodarki. Firma na swoją siedzibę w Krakowie, ale oprócz tego dysponuje siecią ponad 90 biur i oddziałów w ponad 34 krajach i zatrudnia około 7 000 osób.

Asseco Poland

Firma ta początkowo nosiła nazwę COMP Rzeszów, ale już w 1995 roku została przejęta przez międzynarodowego giganta, czyli Asseco. W odróżnieniu jednak od większości tego typu fuzji rzeszowskie przedsiębiorstwo zmieniło tylko nazwę, ale zachowało pełną niezależność i do dziś działa nie na zasadzie podwykonawcy dla Asseco, ale jako równorzędny partner biznesowy, oferując własne rozwiązania i technologie. Asseco Poland działa przede wszystkim pracuje nad tworzeniem oprogramowania i systemów informatycznych na potrzeby bankowości, sektora ubezpieczeniowego, wojska, energetyki oraz telekomunikacji. On ma na swoim koncie także gotowe projekty dla samorządów lokalnych, czy też służby zdrowia. Wystarczy chyba tylko wspomnieć w tym miejscu, że Asseco Poland jest wyłącznym dostawcą oprogramowania między innymi dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czy też Volkswagen Banku i Banku Pocztowego.

Firma zatrudnia prawie 25 tysięcy pracowników, a przychody w zeszłym roku przekroczyły miliard złotych.

NTT System

Ta firma znana jest zapewne większości osób, które interesują się choć trochę kwestiami komputerów, sprzętu, gier i ogólnie IT. NTT System to bowiem największy w Polsce (obok Optimusa) producent komputerów, serwerów, laptopów i akcesoriów. Jest to także jedna z najstarszych w Polsce firm komputerowych, bo jej początki sięgają 1980 roku, a w 1989 roku po raz pierwszy na rynku pojawiła się marka NTT. NTT System nie zatrudnia zbyt wielu osób, bo na stałe jej pracownikami jest zaledwie 150 osób, ale roczne przychody plasują ją w ścisłej czołówce tej branży w Polsce.

Godne uwagi jest to, że NTT System ma dystrybutorów swojego sprzętu nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy Zachodniej. Na przykład jest głównym sprzedawcą w Czechach, w Holandii, na Węgrzech, Białorusi i Litwie, a także ma niezwykle mocną pozycję w krajach Unii Europejskiej. Na przykład w Niemczech jest bardziej istotnym graczem rynkowym od tamtejszego Vobisu.

Fanów e-sportu zainteresuje także na pewno fakt, że NTT System jest wyłącznym dostawcą sprzętu i akcesoriów dla znanej na całym świecie imprezy o nazwie Intel Extreme Masters organizowanej corocznie w katowickim Spodku.

Wilk Elektronik

Ta firma jest o tyle ciekawa, że z jednej strony jest naprawdę gigantem w dziedzinie, w której funkcjonuje, a z drugiej strony mało kto kojarzy tę nazwę. Nawet w gronie fanów technologii i komputerów rozpoznawalność tego przedsiębiorstwa jest niska. Jednak ta sytuacja zmienia się diametralnie, gdy wspomnimy o marce Goodram oraz dawniej Gooddrive. To marka własna firmy Wilk Elektronik, pod którą produkuje ona własne pamięci RAM, karty pamięci, pendrive’y (pamięci na USB) oraz napędy SSD w różnych odmianach. Firma jest także oficjalnym dystrybutorem pamięci koncernów takich jak Micron, Toshiba, Samsung oraz Elpida.

Co ważne, od 2009 roku, kiedy to zbankrutował inny producent pamięci, firma Qimonda, Wilk Elektronik stał się jedynym producentem pamięci, napędów SSD i Flash oraz pendrive’ów w Europie. To jest osiągnięcie, którego po prostu nie można zlekceważyć.

CD Projekt

Jako ostatnią pozycję na naszej liście umieściliśmy kolejnego prawdziwego giganta branży IT w Polsce. Jest nim firma CD Projekt, która wcześniej nosiła nazwę Optimus. Przez dwie dekady była największym producentem komputerów, urządzeń fiskalnych oraz oprogramowania w Polsce, była także twórcą jednego z najpopularniejszych w Polsce portali internetowych, czyli Onet.pl. W 2011 roku połączyła się z firmą CD Projekt i zmieniła wtedy nazwę. Obecnie CD Projekt skupia się prawie wyłącznie produkcją i dystrybucją gier komputerowych na terenie Polski.

Oczywiście graczom od razu nazwa ta kojarzy się z CD Projekt Red i w pełni słusznie. CD Projekt Red jest bowiem członkiem grupy kapitałowej CD Projekt, czyli formalnie spółką – córką i jednocześnie jednym z najlepszych producentów gier na świecie. To właśnie w portfolio CD Projekt Red znajduje się legendarna już dziś seria gier Wiedźmin (The Witcher) oparta na cyklu powieściowym Andrzeja Sapkowskiego, a także hit wydany pod koniec 2020 roku, czyli Cyberpunk 2077.

Ponadto CD Projekt jest także właścicielem znanego serwisu internetowego zajmującego się dystrybucją gier komputerowych, czyli GOG.com.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia