Być człowiekiem znaczy być w drodze
Alfrieda Längle
Mówiliśmy o różnych innowacjach technologicznych w motoryzacji, ale może okazać się, że największa zmiana nie nadejdzie od strony nauk ścisłych i technicznych, ale prawnych. Jakikolwiek samochód by nie był – elektryczny, wodorowy czy stary poczciwy benzyniak – to zawsze jest samochód, który mamy. Ktoś go produkuje, żeby sprzedać. A gdyby się okazało, że zmieni się właśnie to? Po co nam własność? Nie jedna czy druga rzecz, ale własność – fakt posiadania. Czy to przeżytek, z którym zaczynamy się żegnać, jak z piórem wiecznym czy maszyną do pisania? A może jednak jest to obraz tego, kim jesteśmy? Czy między podmiotowością a własnością zachodzi jakiś związek? Kim będziemy, gdy nie będzie nam wolno posiadać samochodu? Czy najważniejsza jest możliwość używania dóbr, bez względu na tytuł własności? Dlaczego własność znalazła się na celowniku? I czemu właściciele bugatti, lamborghini czy maybachów dziwnym trafem unikną pewnie tych ograniczeń?
O tym będzie najbliższa audycja „Bezpieczna Droga przez Życie”.
Czy zabiorą mi samochód? Cz. 1
Czy zabiorą mi samochód? Cz. 2
Czy zabiorą mi samochód? Cz. 3
O audycji
Audycja „Bezpieczna Droga przez Życie” to przede wszystkim rozmowy w drodze i o drodze, które dotyczą życiowych, istotnych spraw. Audycję poprowadzi ww. Waldemar Linke, pasjonista, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Piszcie na adres waldemarlinke@radiobp.org. Wysyłając mail można podzielić się własnymi przemyśleniami, zadać pytanie, zaproponować temat do następnej rozmowy.
Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.