Miles Davies Quincy Jones, Herbie Hancock, czy Ron Carter – to tylko niektóre sławy, z którymi miał okazje współpracować nasz wyjątkowy gość. Przed Wami rozmowa z Michałem Urbaniakiem – jednym z najsłynniejszych muzyków jazzowych w Polsce był gościem kolejnego odcinka „Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych”.
Rozmowa z Michałem Urbaniakiem – muzyczna uczta
Śmiało można stwierdzić, że audycja nabrała solidnego tempa już na samym początku. Słynny muzyk dał się bowiem namówić Dominikowi Kubalskiemu na krótką improwizację muzyczną wykonaną na saksofonie. Po muzycznym wstępie przyszedł czas na powrót do przeszłości i początek muzycznych inspiracji. Michał Urbaniak tak naprawdę już jako dziecko wiedział, że chce związać swoje życie z muzyką. Sam ma świadomości, że m.in. wraz z Krzysztofem Komedą i Andrzejem Trzaskowskim stali się pewnego rodzaju prekursorami muzyki jazzowej w Polsce, a także jej odpowiedniego stylu. Co więcej, pokazali, że ten styl w prosty sposób można łączyć z innymi gatunkami, np. rapem. Pojawiła się również refleksja na temat nowoczesnej technologii, która wspiera nie tylko proces twórczy, ale i przede wszystkim produkcje muzyki. W dalszej części rozmowy padło pytanie nieustanne podróżowanie. Nasz gość mieszkał już bowiem m.in. w Niemczech. Szwecji, Szwajcarii, czy Nowym Jorku.
Rozmowa z Michałem Urbaniakiem – polska kultura
Jak się okazuje, w każdym z tych krajów można było odnaleźć inspiracje. Z mowy naszego gościa można jednak wywnioskować, że dla areny jazzowej szczególnie klimatyczny jest Nowy Jork. Ulice, na których grają i śpiewają uzdolnieni, grajkowie za przysłowiowe „pare groszy”, to nie tylko kadry, które znamy z filmów. To faktycznie panująca tam rzeczywistość. Co więcej, w ten sposób muzykują nawet znane osobistości. Tymczasem o Nowym Jorku muzyk zaczął marzyć już jako nastolatek. Jak sam przyznał, zawsze twierdzil, że nie ważne jak, ale, któegoś dnia po prostu musi się tam znaleźć. Podróżowanie po kilkunastu krajach to liczne inspiracje. Mimo to w każdej z nich artysta zawsze chciał przemycić trochę naszej polskości. Wszystko to doprowadziło do bardzo wielu artystycznych eksperymentów. Michał Urbaniak odniósł się również do tego, że jest w pełni spokojny o jazzową, polską scenę muzyczną. Wszystko to dzięki takim talentom, jak , jak Monika Borzym, czy Mika Urbaniak – prywatnie córka artysty.
Rozmowa z Michałem Urbaniakiem – świat filmu
Michał Urbaniak szerokiej publiczności znany jest również z takich filmów jak np. „Mój rower”, w którym zagrał jedną z głównych ról. Muzyk pojawił się również w jednym z odcinków kultowego serialu „Świat według Kiepskich”. Jak sam przyznaje, same propozycje udziału w filmach zazwyczaj były bardzo spontaniczne i oparte na jednej rozmowie telefonicznej. Dominik Kubalski zapytał również naszego gościa o otrzymane jakiś czas temu honorowe obywatelstwo miasta Łodzi. Muzyk urodził się przecież w Warszawie, jednak jako dziecko, w czasie Powstania Warszawskiego, jak wielu, został zmuszony do przeprowadzki. Wraz z rodziną najpierw zamieszkali w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie wraz z braćmi kształcili się oraz ułożyli swoje życie w Łodzi. Rozmowa z Michałem Urbaniakiem to także refleksja na temat osób z niepełnosprawnością. Według artysty pojęcie niepełnosprawności to tak naprawdę określenie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy bowiem w jakimś sensie mamy swoje słabsze strony.
Zapraszamy na audycje Dominika Kubalskiego pod nazwą Kultura w Otoczeniu osób niepełnosprawnych. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.
Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów