Związek Młodzieży Wiejskiej w czasach cyfryzacji

cyfryzacja na wsi ma trudności, czy jest problem wykluczenia cyfrowego młodzieży wiejskiej?

550

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Adam Nowak prezes zmw udziela wywiadu rbp
Adam Nowak prezes zmw udziela wywiadu rbp

Jakie są szanse rozwoju młodych ludzi na wsi, czy era cyfrowa dotarła tam? Czy brak światłowodu to problem? Polska wieś jest jednym z motorów napędowych gospodarki. Wzrost PKB za 2022 rok jest w okolicach 5% więc to czy młodzi rozwiną bardziej rolnictwo determinuje rozwój kraju. Co zrobić by chcieli zostać na wsi?

Adam Nowak lider ZMW mówi o cyfryzacji na wsi

Rozwój szerokopasmowego internetu daje dostęp do wszystkich nowoczesnych usług w XXI w. Niestety już małe miasta mają z tym problem a co dopiero wioski? Tak więc Globalna Wioska nie jest domem wsi polskiej? Nawet GSM 5 generacji nie jest tam dostępny, ba nawet LTE to mniej jak 40% pokrycia terenu. To poważny problem, współczesne rolnictwo by być konkurencyjne musi mieć szybki internet bo to dostęp do danych i ich analiza. Takie dane gwarantują podjęcie właściwych decyzji w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

ZMW jest członkiem 4H czyli europejskiej organizacji edukacyjnej dla dzieci i młodzieży stawiających na rozwój. Jest też członkiem Europejskiej Rady Młodych Rolników gdzie wiceprezydentem został właśnie Adam Nowak. Tak więc polska młodzież wiejska ma potencjał i powinna mieć możliwość skorzystania ze wszystkich nowoczesnych metod rozwoju i działania. Jeśli jednak wykluczenie cyfrowe istnieje na wsi to jak mają sobie poradzić osoby niepełnosprawne z terenów wiejskich które z natury są w gorszej sytuacji?

Wykluczenie cyfrowe niepełnosprawnych na wsi

Osoby niepełnosprawne z natury są w trudnej sytuacji jeśli chodzi o rozwój osobisty a jeśli do niego potrzebny jest dostęp do netu to mamy problem na wsi. Dostęp do światłowodu na wsi to mniej jak 40% powierzchni terenów wiejskich jeśli do tego dołożymy status ekonomiczny osób niepełnosprawnych to wygląda to źle. Tylko co 3 osoba z niepełnosprawnością na wsi ma możliwości ekonomiczne na abonament światłowodowy więc statystycznie tylko 15% z nich realnie może z niego korzystać. Oczywiście dostęp do netu to nie jedyny problem tego środowiska na wsi. Adam Nowak zwraca uwagę na pomoc młodych rolników świadczoną na rzecz niepełnosprawnych.

My jako medium tworzone przez osoby z niepełnosprawnościami zapraszamy wszystkich z terenów wiejskich do współpracy w ramach regionalnych redakcji naszego radia. Osoby chętne prosimy o kontakt redakcja@radiobp.org i zapraszamy do działania na rzecz rozwoju cyfrowego wsi. Planujemy utworzenie ogólnopolskiej cotygodniowej audycji poruszającej tematykę młodych na wsi i rozwoju cyfrowego. Jeśli chcesz być liderem cyfrowego rozwoju na wsi i pomocy niepełnosprawnym napisz do nas.

Adam Nowak prezes ZMW opowiedział nam o problematyce młodzieży wiejskiej w kontekście niepełnosprawności i wykluczenia cyfrowego

ZMW a wykluczenie cyfrowe wsi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia