Jakie ulgi podatkowe w 2023 roku

531

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Każdy podatnik ma obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za rok 2022

Jakie ulgi podatkowe w 2023 roku czekają na wszystkich podatników? Czy zmiany, które zostały wprowadzone przez rząd korzystnie wpłyną na nasze portfele? Kto może liczyć na zwrot podatku, a kto go nie dostanie? Choć ze skarbówką rozliczmy się co roku, w tym może okazać się ono bardziej skomplikowane i trudniejsze niż w ubiegłych latach. Poniżej przedstawiamy z jakich ulg podatkowych najlepiej skorzystać w 2023 roku.

Jakie ulgi podatkowe w 2023 – podstawowe informacje

Najczęściej składanym PIT-em, jest PIT-37

Termin rozliczenia z Urzędem Skarbowym za rok 2022 zbliża się wielkimi krokami. Obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego ma każdy podatnik, który w minionym roku był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Jednak aby można było rozliczyć się ze Skarbówką niezbędne jest posiadanie druków PIT-11, który to musimy uzyskać od swojego pracodawcy. Jest on do tego zobowiązany i powinien wysłać nam taki formularz do 28 lutego 2023 roku. Dodatkowo 31 stycznia 2023 roku nasz druk, PIT-11 powinien znaleźć się w Urzędzie Skarbowym. Przekazanie druków płatnika w formie tradycyjnej, papierowej do Urzędu Skarbowego nie jest obecnie możliwe. Płatnik musi taką informację przekazać wyłącznie w formie elektronicznej. Dopiero wówczas my możemy złożyć swoją deklaracje podatkową.

Rok 2022 przyniósł wiele zmian podatkowych, rząd wprowadził Tarczę Antyinflacyjną, która miała chronić podatników przed skutkami globalnej inflacji. Niektóre zmiany dotyczą także zasad rozliczenia rocznej deklaracji PIT w Urzędzie Skarbowym. Korzystnymi zmianami dla podatnika miało być, między innymi obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% do 12%. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapłaciliśmy niższe zobowiązania w Skarbówce niż w roku ubiegłym. Wprowadzono także wyższą kwotę wolną od podatku, która wynosi dla deklaracji za 2022 rok aż 30 000zł. Rząd wprowadził również nowe ulgi dla podatników, chociaż zlikwidował możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Nowe ulgi mają na celu zrekompensować niektórym grupom podniesienie obciążeń.

Terminy i sposoby składnia rozliczeń podatkowych

Terminy składania rozliczeń podatkowych za rok 2022/2023 zależą od deklaracji, którą chcemy złożyć. Najczęstszą deklaracją podatkową jest PIT-37, jednak niektóre osoby składają także i inne formularze. Ten najpopularniejszy, PIT-37 składają osoby rozliczające się z fiskusem poprzez płatników, czyli na przykład pracodawcę czy ZUS. Zaliczymy do nich więc: pracowników, zleceniobiorców, osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, emerytalne lub rentowe, a także osoby otrzymujące stypendia. Wszystkie te osoby mają obowiązek złożenia PIT-37 w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. W tym roku jednak zyskujemy dwa dodatkowe dni, ponieważ 30 kwietnia 2023r. wypada w dzień wolny od pracy. Ostatecznie więc musimy złożyć swoje zeznanie podatkowe, nie później niż do 2 maja 2023 roku.

Najwygodniejszą i najprostszą formą złożenia naszej deklaracji podatkowej jest zrobienie to w formie online, za pomocą usługi Twój e-PIT. Rozliczając e-PIT samodzielnie i wysyłając e-deklarację, zwrot z podatku PIT będziemy mieli na koncie bankowym w ciągu 45 dni. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że możemy to zrobić z telefonu komórkowego lub tabletu. Składając deklarację w formie tradycyjnej, czyli papierowej, na zwrot z podatku będziemy musieli czekać nawet do trzech miesięcy. Twój e-PIT jest przygotowany i dostępny od 15 lutego 2023 roku, zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał PIT-WZ, a także dodatkowe uproszczenia. Wszystko to sprawi, że rozliczenie podatkowe będzie szybsze i łatwiejsze niż w latach poprzednich.

Jakie ulgi podatkowe w 2023 roku – ulga 4+

Podatnicy wychowujący czwórkę lub większą ilość dzieci, mają prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodu do 85 528 zł rocznie. W przypadku dwójki rodziców kwota ta zostaje pomnożona razy dwa i wynosi 171 056 zł. Z ulgi może skorzystać nie tylko podatnik będący rodzicem, ale także rodzic zastępczy bądź opiekun prawny. Ulga przysługuje na dzieci do ukończenia 18 roku życia, ale również na pełnoletnie, które nie ukończyły 25 roku życia i wciąż się uczą. Jest też skierowana do pełnoletnich dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich dochodów. Ulga dla rodzin 4+ nie obejmuje takich przychodów jak:

-przychody z umów o dzieło;

-zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, opiekuńcze

-przychody z praw autorskich (oprócz uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę);

-przychody zwolnione od podatku dochodowego.

Ulga prorodzinna

Możemy w prosty i wygodny sposób złożyć e-PIT w formie elektronicznej

Ulga prorodzinna istnieje w naszym systemie podatkowym od dawna i jest skierowana do rodziców i opiekunów dzieci. Polega na prawie pomniejszenia podatku obliczanego według skali podatkowej, o odpowiednią kwotę ulgi uzależnioną od liczby dzieci. Ulga obejmuje dzieci małoletnie, pełnoletnie otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz dzieci do 25 roku życia nadal uczące się. Wysokość ulgi prorodzinnej zależy od ilości posiadanych dzieci i wynosi odpowiednio:

1. jedno dziecko – 1112,04 zł rocznie;

2. dwoje dzieci – 1112,04 zł rocznie na każde dziecko;

3. w przypadku trojga i więcej dzieci:

-1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko;

-2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko;

-2700,00 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jakie ulgi podatkowe w 2023 roku – ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna to możliwość odliczenia od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem czynności życiowych. Z ulgi mogą korzystać osoby niepełnosprawne, wobec której orzeczono jeden z trzech stopni niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany albo lekki). W ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć wydatki poniesione między innymi na:

-adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych;

-przystosowanie pojazdów mechanicznych;

-zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych;

-odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i zabiegi rehabilitacyjne;

-opłacenie przewodników osób niewidomych oraz utrzymanie psa asystującego;

-opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną;

-leki oraz opłaty poniesione za przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Do dochodów osoby niepełnosprawnej na potrzeby obliczenia limitu dochodów nie zalicza się: świadczenia uzupełniającego, zasiłku pielęgnacyjnego, 13 emerytury oraz alimentów na rzecz dzieci.

Ulga termomodernizacyjna

Jedną z ulg, która cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością jest ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna cieszy się ogromną popularnością wśród polskich podatników. Służy do rozliczenia wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Mogą z niej skorzystać wyłącznie właściciele i współwłaściciele budynków. Każdemu uprawnionemu przysługuje limit do 53 tys. zł brutto. Dodatkowo kwota ta w przypadku, na przykład dwojga współwłaścicieli przysługuje każdemu z osobna.

Ulga dla seniorów

Ulga dla seniorów, to nowa ulga, która przysługuje osobom posiadającym wiek emerytalny, jednak odłożyły one decyzję o przejściu na emeryturę lub zawiesiły jej wypłacanie. Dotyczy ona zarówno seniorów zatrudnionych na umowach o pracę jak i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla pracujących seniorów nie może przekroczyć 85 528 zł. Ponadto do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł, ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie.

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia