PŚ w skokach narciarskich Rasnov

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest kompleks skoczni w Rasnov. PŚ w skokach narciarskich Rasnov
PŚ w skokach narciarskich Rasnov - kompleks skoczni w Rasnov.

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – kolejnym przystankiem Pucharu Świata w skokach narciarskich to Rumuńskie Rasnov na skoczni normalnej o punkcie konstrukcyjnym K – 90 m. A rozmiar skoczni HS – 97 m. W piątek odbędą się kwalifikacje, a w sobotę przeprowadzony zostanie jedyny konkurs indywidualny. Dzień później dojdzie do drugich w historii zawodów duetów. Uczestnicy PŚ po raz trzeci będą rywalizować na normalnej skoczni Trambulina Valea Carbunarii w Rasnovie. Dotychczas z indywidualnych zwycięstw cieszyli się tutaj Karl Geiger, Stefan Kraft i Ryoyu Kobayashi. Jednym Polakiem na podium był Kamil Stoch.

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – historia skoczni

Pierwsze skocznie narciarskie w Rasnovie istniały już w 1936 roku. Na początku XXI wieku wyremontowane zostały igelitowe skocznie w tej miejscowości. Obecny kompleks skoczni do zasługa modernizacji obiektów w latach 2009-2011. Do obiektów K-15, K-35 i K-64 dołączono skocznię K-90. Budowę o wartości 2,5 mln € wykonano przy wsparciu FIS i firmy OMV.

Obecny punkt konstrukcyjny największej ze skoczni jest usytuowany na 90. metrze, zaś HS wynosi 97 metrów. Mniejsze skocznie K-64, K-35 i K-15, mają HS usytuowany odpowiednio na 71, 38 i 18 metrze. W 2011 roku został zbudowany kompleks trzech skoczni o najmniejszych punktach konstrukcyjnych.

Skocznie zostały przebudowane w 2001 i 2011 roku. Rekordzistami największej skoczni są Gregor Schlierenzauer, Constantin Schmid i Stefan Kraft, którzy osiągnęli po 103 metry, a rekordzistami mniejszych skoczni są Simon Greiderer (72,5 metra na skoczni K-64) i Ștefan Blega (40,0 metrów na skoczni K-35). Na skoczni odbywały się mistrzostwa Rumunii w skokach narciarskich w 2011 i 2012 roku.

W 2013 roku na skoczniach odbyły się konkursy Olimpijskiego Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy. Wśród mężczyzn wygrał Cene Prevc przed Anzem Laniskiem i Thomasem Hoferem, a wśród kobiet – Anna Rupprecht przed Sonją Schoitsch i Leną Selbach. W konkursach drużynowych wygrywały ekipy Słowenii w konkursie mężczyzn, Czech w konkursie kobiet i Niemiec w konkursie mieszanym. Rok później obiekt HS100 zadebiutował w kalendarzu Pucharu Świata kobiet, zaś oba konkursy wygrała Japonka Sara Takanashi. Obecnie Rasnov jest stałym punktem PŚ pań. W związku z nowymi przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w sezonie 2017/2018 został zmieniony rozmiar skoczni z odległości 100 na 97 metrów.

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – brak czołowych zawodników

Związku z tym, że coraz bliżej do Mistrzostw Świata w Planicy wielu czołowych zawodników Pucharu Świat zdecydowało nie jechać do Rasnova. Ponioważ chcą skupić się na treningach i oczywiście poprawić swoją dyspozyję. Z racji tego, że w ten weekend przewidziano tylko jeden konkurs indywidualny, poszczególni trenerzy zastanawiają się, czy nie dać odpocząć swoim najlepszym skoczkom.

Na zdjęciu jest kompleks skoczni latem w Rasnov. PŚ w skokach narciarskich Rasnov
PŚ w skokach narciarskich Rasnov – kompleks skoczni latem / Źródło: stylowoztelemarkiem.pl.

Już wcześniej było jasne, że do Rasnova nie pojedzie Halvor Egner Granerud. Podobnie będzie z reprezentacją Polski. Zawodnicy przewidziani do wyjazdu na mistrzostwa świata, a więc na pewno Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch, nie wystartują w Rumunii tylko będą przygotowywać się do rywalizacji w Planicy. Podobną decyzję podjęły również inne czołowe federacje, a więc w Rasnovie zapowiada się rywalizacja w Pucharze Świata zaplecza poszczególnych reprezentacji.

Choć jedyną ekipą, która pojawi się w Rumunii w najsilniejszym zestawieniu będą, Niemcy. Dlatego, Stefan Horngacher zdecydował się zabrać do Rasnova najsilniejszą ekipę, jaką obecnie dysponuje. Skoczkowie, których zobaczymy w Rumunii to: Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Stephan Leyhe, Constantin Schmid, Philipp Raimund i najwyżej sklasyfikowany w PŚ spośród Niemców, Andreas Wellinger, który nigdy jeszcze nie brał udziału w rumuńskich zawodach.

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – kto wystąpi?

Do Rumunii uda się czterech członków kadry B, prowadzonej przez Macieja Maciusiaka – choć na miejscu wspierać ich będzie inny sztab szkoleniowy (Daniel Kwiatkowski, Grzegorz Miętus, Kamil Skrobot i Magdalena Wójcik). Obok dwójki, która bez powodzenia startowała w Lake Placid – czyli Jana Habdasa i Tomasza Pilcha – na starcie w Rasnowie staną Kacper Juroszek i Maciej Kot.

Siedmiu wybrańców austriackiego sztabu na weekendowe zawody to: Clemens Aigner, Philipp Aschenwald, Timon Pascal Kahofer, Markus Rupitsch, Julijan Smid oraz Andre Fussenegger i Jonas Schuster, którzy w miniony weekend podzielili się zwycięstwami podczas zawodów Alpen Cup w Kranju.

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – terminarz

Skoki narciarskie terminarz Rasnov (17-19.02.2023)

Zobacz, jak wygląda na Rasnov skoki narciarskie terminarz. Godzina kwalifikacji i konkursu, zarówno indywidualnego, jak i duetów dostępna jest poniżej.

Piątek, 17.02.2023

9:00 – Oficjalny trening

W piątek organizatorzy PŚ w Rasnovie przewidzieli trening i kwalifikacje, które rozpoczną się o godzinie 16:45.

16:45 – Kwalifikacje

Sobota, 18.02.2023

15:15 – Seria próbna

16:20 – Konkurs indywidualny

Sobotę z PŚ w Rasnovie rozpoczniemy od serii próbnej, którą zaplanowano na godzinę 15:15. Tuż po niej, o godzinie 16:20 rozpocznie się jedyny podczas tego weekendu konkurs indywidualny.

Niedziela, 19.02.2023

W niedzielę, o godzinie 15:00 czeka nas seria próbna, a o 16:10 rozpocznie się drugi w tym sezonie konkurs duetów.

15:00 – Seria próbna

16:10 – Konkurs duetów

PŚ w skokach narciarskich Rasnov – Kamil Stoch

Trzykrotny mistrz olimpijski po kilkudniowej przerwie wrócił do treningów na skoczni. W mediach społecznościowych opublikował zdjęcie, które napawa optymizmem. Kilka dni temu sztab szkoleniowy uznał, że najlepiej będzie dla Kamila Stocha, jeśli chwilę odpocznie. „Najbliższe dni spędzi z żoną i rodziną, aby odzyskać świeżość mentalną i fizyczną oraz głód skoków.

Nasz mistrz ma być gotowy na 21 lutego. Wówczas ruszają MŚ w Planicy, czyli najważniejsza impreza tego sezonu. Biało-Czerwoni zapewne będą chcieli korzystnie zaprezentować się podczas walki o mistrzowskie medale.

Na zdjęciu jest Kamil Stoch gdzie wjeżdża w górę skoczni z nartami na Średnią Krokiew. PŚ w skokach narciarskich Rasnov
PŚ w skokach narciarskich Rasnov – Kamil Stoch

Stochowi dopisuje humor, czym w środowy wieczór podzielił się w mediach społecznościowych. Skoczek umieścił zdjęcie z wyciągu w Zakopanem, gdzie wjeżdża w górę skoczni z nartami na Średnią Krokiew.

„Powrót do biura! Widzicie tę emotikonkę na mojej twarzy?” – zapytał fanów. I dodał wymowne wpisy w hasztagach: „Happy face” i „biuro z widokiem”.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Skoki narciarskie w amerykańskim Lake Placid

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia