OTWIERAMY HASHTAG LAB / 24-25.02

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

OTWIERAMY HASHTAG LAB. Jasno żółta grafika zapraszająca na imprezę, nazwa i data.
Zaproszenie na otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej HASHTAG LAB

Miło nam poinformować, że w dniach 24-25 lutego otwiera swe podwoje nowa, najmłodsza Społeczna Instytucja Kultury m.st. Warszawy, Hashtag Lab. Prowadzić ją będzie Fundacja Sfera Harmonii wraz ze związanym z nią Kameralistycznym zespołem Hashtag Ensemble. Spektrum działań Hashtag Lab, obejmuje koncerty, warsztaty edukacyjne, zajęcia dla najmłodszych i kursy mistrzowskie. We wnętrzach modernistycznej willi na warszawskiej Starej Ochocie będą się odbywać spotkania artystów, tutaj będą gościć kompozytorzy, a przestrzenie mają sprzyjać powstawaniu nowych pomysłów. Barska 29 już w XX wieku była salonem kulturowym, tutaj miały miejsce zarówno seminaria naukowe, jak i przyjęcia dla zagranicznych gości. Pośród warszawskich artystów oraz intelektualistów, balowali tutaj dwaj wybitni kompozytorzy Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki. OTWIERAMY HASHTAG LAB.

Oto co przygotowali organizatorzy dla gości:

  1. Na przestrzeni weekendu otwarcia w piątek i sobotę od 12:00 goście będą mogli odwiedzić nowo otwartą przestrzeń oraz liczyć na oprowadzanie i dowiedzenie się więcej o planach działalności Hashtag Lab. W piątek o 15:00 odbędzie się otwarcie muralu na fasadzie budynku i spotkanie z jego autorami, Karolem Tomokim Yamazakim i Bartłomiejem Kiełbowiczem. Na przestrzeni weekendu będzie można też posłuchać instalacji #NetworkMusic kompozytora Wojciecha Błażejczyka. W piątek o 16:00 z okazji premiery z autorem porozmawia Ewa Szczecińska (Polskie Radio, Ruch MuzycznyTygodnik Powszechny).

Na patio Hashtag Lab dwukrotnie bedzie można też zobaczyć wenecką wideooperę – odpowiedź Hashtag Ensemble na zamknięcie pierwszego roku pandemii, przygotowana na podstawie fragmentów kompozycji Salvatore Sciarriniego. W rejs gondolą widzów zabiorą głosy sopranistki Joanny Freszel, instrumentalistów z Hashtag Ensemble i klawesynistki Gośki Isphording. Projekcje wideo przygotowały zafascynowana nową operą reżyserka Pia Partum oraz specjalizująca się w instalacjach audiowizualnych Aleksandra Ołdak. Weekend zamyka imponujący koncert otwarcia – z premierowym wykonaniem utworu Surge Spectro Duo, czyli Martyny Koseckiej i Idina Samimiego Mofakhama; Eight Songs for a Mad King Petera Maxwella Daviesa i Workers Union Louisa Andriessena w wykonaniu Hashtag Ensemble; koncertem Rafała Ryterskiego, działającego na granicy scen muzyki współczesnej i eksperymentalnej elektroniki kompozytora i producenta; oraz DJ set Czułego, czyli Vłada Błyzniuka, związanego z warszawskim radiem społecznościowym Radio Kapitał proponenta słowiańsko-queerowych brzmień.

OTWIERAMY HASHTAG LAB – Program PIĄTEK, 24 lutego

12:00 ÷ 20:00 Odwiedźcie nas! Wpadnijcie, kiedy chcecie i premierowo zobaczcie Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. Oprowadzimy Was po wnętrzu pięknej willi na Barskiej 29, poczęstujemy kawą i opowiemy o naszej działalności.

15:00 Otwarcie muralu na Barskiej i spotkanie z autorami Karolem Tomokim Yamazakim i Bartłomiejem Kiełbowiczem

Bartłomiej Kiełbowicz – tworzy obrazy, rysunki, wideo, murale i instalacje. Jest obserwatorem codzienności, którą regularnie komentuje w rysunkowych pamiętnikach. Kolekcjonuje historie i przedmioty z przeszłości, którymi często się inspiruje. W swoich pracach łączy spontaniczny i często destrukcyjny gest wizualny z bardzo precyzyjną akcją i długimi godzinami pracy. Interesują go obsesyjnie powtarzające się motywy.

Karol Tomoki Yamazaki – projektant graficzny i artysta wizualny. Z racji swojego pochodzenia przyjął roboczą tezę, że jego stanem naturalnym jest stan rozkroku, w związku z czym jego zainteresowania wiecznie oscylują: między sztuką i technologią, czystością a brudem, jednoznacznością a ambiwalencją, śmiesznością a powagą. Obecnie kończy studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz jest częścią Super Super Studio.

Dla Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab stworzyli mural, który powita Was przy wejściu!

OTWIERAMY HASHTAG LAB – Program PIĄTEK, 24 lutego #NetworkMusic

16:00 ÷ 22:00 Instalacja interaktywna #NetworkMusic

Z okazji premiery z autorem instalacji – Wojciechem Błażejczykiem – rozmawiać będzie Ewa Szczecińska.

Ile rzeczy polubiłaś/polubiłeś na fejsie? 10? Na podstawie ich analizy komputerowy algorytm wie o Tobie więcej niż Twoi znajomi z pracy. 100? Wie więcej niż Twoi rodzice. 240? Wie więcej niż Twój partner. Zdecydowanie wie jakie buty nosisz, co jesz, jakie gazety czytasz, na kogo zagłosujesz w przyszłych wyborach, gdzie byłeś/byłaś wczoraj po południu i gdzie będziesz jutro rano. Wie, bo go tego uczysz, lajkując, wyszukując informacji w sieci, oglądając wirtualne treści. Zastanów się, co można zrobić z taką wiedzą.

#NetworkMusic to utwór odwzorowujący mechanizmy sieci. W warstwie instrumentalnej – mechanizm komutacji pakietów, czyli przesyłania danych (w tym przypadku dźwiękowych) podzielonych na pakiety (frazy) pomiędzy węzłami (które stanowią muzycy). Warstwa tekstowa – zawiera treści pobrane z portali, Facebooka, przeglądarek, witryn internetowych. W warstwie elektronicznej – cyfrowe zniekształcenia głosu (błędy sieci) i mechanizm wytwarzania redundantnych danych (nagrania pochodzące z sieci), których jedynym celem jest przykucie uwagi internauty przekładające się na zyski z reklam (klikalność). Materiał dźwiękowy opiera się w dużym stopniu na adresach domen internetowych, które są przeliczane na dźwięki (wysokości lub rytm) na podstawie specjalnych algorytmów.

Instalacja interaktywna #NetworkMusic wykorzystuje materiały dźwiękowe wykorzystane w utworze, jednak ich odtwarzanie uzależnione jest od obecności aktywności uczestników.

Jeśli chcesz usłyszeć w instalacji #NetworkMusic adres własnej strony internetowej zamieniony na dźwięki, wyślij mail z adresem Twojej strony na adres: domenofon@op.pl

wyk. Hashtag Ensemble, dyr. Lilianna Krych, głos Maciej Nerkowski
realizacja nagrania – Michał Bereza, Paweł Dudziak; realizacja warstwy elektronicznej, miks – Wojciech Błażejczyk; lektorzy – Grzegorz Drojewski, Maciej Więckowski, Alex, Bruce, Agnes, Vicki, tekst – Wojciech Błażejczyk.

Program PIĄTEK, 24 lutego video-opera na patio

17:00 ÷ 22:00 Wenecka video-opera na patio

Podróż weneckimi kanałami to odpowiedź Hashtag Ensemble na zamknięcie pierwszego roku pandemii. W rejs gondolą zabierze Cię głos sopranistki Joanny Freszel, instrumentalistów z Hashtag Ensemble i klawesynistki Gośki Isphording. Projekcje wideo przygotowały zafascynowana nową operą reżyserka Pia Partum oraz specjalizująca się w instalacjach audiowizualnych Aleksandra Ołdak.

Fragmenty muzyki Salvatore Sciarrino zostały nagrane przez Hashtag Ensemble w lipcu 2020 w Warszawie w składzie:

Joanna Freszel – sopran
Hubert Zemler – perkusja
Aleksandra Demowska–Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Hanna Turonek – flet, piccolo, flet altowy (gościnnie)
Seweryn Zapłatyński – flet, flet altowy, flet basowy (gościnnie)
Gośka Isphording – klawesyn (gościnnie)
Lilianna Krych – dyrygentka
Michał Bereza, Igor Szymański – realizacja nagrań
Michał Bereza – montaż, mix, mastering
Aleksandra Ołdak – zdjęcia, montaż video

OTWIERAMY HASHTAG LAB – Program SOBOTA, 25 lutego

12:00 ÷ 20:00 Odwiedźcie nas! Wpadnijcie, kiedy chcecie i premierowo zobaczcie Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. Oprowadzimy Was po wnętrzu

pięknej willi na Barskiej 29, poczęstujemy kawą i opowiemy o naszej działalności.

12:00 ÷ 20:00 Instalacja interaktywna #NetworkMusic Wojciecha Błażejczyka

17:00 ÷ 20:00 Wenecka video-opera na patio KONCERT OTWARCIA HASHTAG LAB

Hashtag Ensemble otwiera swoją siedzibę w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę i w czasie trwania brutalnie tłumionej rewolucji demokratycznej w Iranie. Od wielu lat staramy się za pomocą muzyki opowiadać o otaczającym nas świecie, o tym, co nas w nim inspiruje, porusza, niepokoi.

Koncert otwarcia jest reinterpretacją programu #ustroje i prowadzi nas od społecznego sprzeciwu wzniecającego rewolucje, przez szaleństwa absolutystycznej monarchii aż po żywą synergię związkowej solidarności.

Wybrane przez nas utwory są nie tylko dźwiękowymi interpretacjami ustrojów społeczno-politycznych, czy komentarzami do rzeczywistości XX i XXI wieku, ale odzwierciedlają zróżnicowane modele pracy zespołów kameralnych. “Surge” jest kompozycją duetu kompozytorskiego, w którym doświadczamy pełni głosu obojga twórców wykorzystujących nowe media do wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec przemocy. “Pieśni Szalonego Króla” mocno związują formę ścisłą hierarchią opartą na prymacie dyrygenta i solisty, z którym muzycy kameraliści podejmują współzawodnictwo. Finałowy “Workers Union” fascynuje demokratyzacją zapisu i jest manifestem muzycznego egalitaryzmu o walorach wielowątkowej symfonii.

OTWIERAMY HASHTAG LAB – Program SOBOTA, 25 lutego c.d.

20:00 Spectro Duo “Surge” (2022) *polska premiera Martyna Kosecka & Idin Samimi Mofakham

W ciemnych czasach ślepej przemocy zadaniem każdego artysty i każdego wolnego człowieka jest refleksja nad otaczającym go światem i zabranie głosu w obronie ofiar. Spectro Duo nie uchyla się od tego obowiązku. Utwór “SURGE” to ich głos w sprawie zbrodni dziejących się w Iranie, a jednocześnie jedyne, co możemy zrobić, aby dać wyraz naszej solidarności z trwającą irańską rewolucją. WOMAN.LIFE.FREEDOM

21:00 Hashtag Ensemble

Program:
Peter Maxwell Davies – “Eight Songs for a Mad King” (1969)
Louis Joseph Andriessen – “Workers Union” (1975)

Wystąpią:
Ania Karpowicz – flet
Kamil Staniczek – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Mateusz Loska – kontrabas
Adam Eljasiński – klarnet
Oliwier Andruszczenko – klarnet
Wojciech Psiuk – saksofon
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
Tymoteusz Bies – fortepian
Krzysztof Kozłowski – syntezator
Paweł Janas – akordeon
Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja
Maciej Nerkowski – baryton
Lilianna Krych – dyrygentka

22:00 ÷ 1:00 Ryterski – Live / czuły – dj set

Rafał Ryterski – kompozytor, specjalista od niemożliwej muzyki elektronicznej, który występuje zarówno w klubach, jak i na festiwalach oraz nie stroni od instalacji i opery, zaprezentuje autorski set, specjalnie na otwarcie Hashtag Labu!

czuły (Vład Błyzniuk, Ukraina) – wielobarwny ukraińsko-polski didżej, gracz, członek Radia Kapitał. Z przyjemnością praktykuje klubowe słowiańsko-queerowe brzmienia – wesołe, szybkie i nietradycyjne. W ekstatycznym tańcu łączy skoczny hyperpop z muzyką ballroomu i świata. Do relaksu gra ambientowy szelest flory i fauny, a do spoczynku kontemplacyjnego – mroczny drone+noise.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Fundacja Sfera Harmonii
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje m. st. Warszawa

Może cię również zainteresować: POLIN Music Festival 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia