Zmiany w maturach w 2023 roku

642

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

próbne matury już w grudniu, na zdjęciu egzamin
Na tegorocznych maturzystów czekają zmiany zarówno w egzaminach pisemnych, jak i w ustnych

Zmiany w maturach w 2023 roku dotyczyć będą zarówno egzaminów pisemnych, jak i ustnych. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone o około 20-25 procent z każdego przedmiotu. Zmniejszy się również liczba zadań otwartych z matematyki oraz liczba lektur na maturze z języka polskiego. To jednak nie wszystkie zmiany, które czekają na maturzystów w 2023 roku. Sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas egzaminu dojrzałości

Dlaczego wprowadzono zmiany w maturach?

Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła nowe zasady przeprowadzania tegorocznych egzaminów maturalnych. Podczas konferencji prasowej minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor CKE Marcin Smolik, przedstawili najważniejsze zmiany dla maturzystów. Minister Czarnek tłumaczył, że wprowadzenie zmian wynika z faktu, iż uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości uczyli się głównie w trybie zdalnym. W związku z sytuacją pandemiczną, która miała miejsce w latach ubiegłych, lekcje odbywały się w trybie hybrydowym lub online. Wszystko to spowodowało chaos, zamieszanie i opóźnienia w realizacji podstawy programowej. Minister zaznaczył, że tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych. Zostały one ustalone przez MEiN w związku z pandemią i nauką zdalną. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tegoroczni maturzyści uczyli się w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech średniej.

Według nowych zasad maturzyści w 2023 roku będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych z języka polskiego, obcego nowożytnego i matematyki. Konieczny jest również egzamin pisemny z jednego przedmiotu do wyboru. Ponownie z języka polskiego i obcego wrócą też matury ustne.

Zmiany w maturach w 2023 roku – egzamin z języka polskiego

Maturzyści podczas pisemnej matury z języka polskiego otrzymają dwa arkusze. Pierwszy z nich podzielony zostanie na dwie części: język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie na dowolnie wybrany temat z uwzględnieniem dwóch utworów literackich. Jeden z utworów musi znajdować się jednak w wykazie lektur obowiązkowych. Wypracowanie powinno zawierać również dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, społeczne, polityczne lub historyczne. Jeśli chodzi o egzamin ustny, to uczniowie będą losować zestaw zadań egzaminacyjnych, który będzie dotyczył dwóch zagadnień. Pierwszy to sprawdzenie znajomości lektury obowiązkowej oraz umiejętność wypowiedzi na jej temat w określonym kontekście. Drugie zadanie natomiast związane jest z literaturą, sztuką lub z językiem. Czas trwania egzaminu z języka polskiego to – 240 minut w przypadku poziomu podstawowego oraz 210 minut jeśli chodzi o rozszerzenie.

Egzamin maturalny z matematyki

Maturzysta podczas egzaminu z matematyki będzie mógł korzystać z linijki, cyrkla oraz kalkulatora prostego

Jeśli chodzi o egzamin maturalny z matematyki, to pojawią się nowe typy zadań, z którymi maturzyści zapoznali się w trakcie trwania nauki. Tak więc nie powinny sprawiać większych problemów. Arkusze będą zawierały zadania otwarte i zamknięte, za które łącznie można uzyskać 46 punktów. Podczas egzaminów osoby zdające będą mogły korzystać z linijki, cyrkla, kalkulatora prostego i wybranych wzorów matematycznych, które dostarczy szkoła. Uczniowie mogą spodziewać się zadań z takich działów jak na przykład: liczby rzeczywiste, równania i nierówności, ciągi, funkcje i itp. Wśród maturalnych pewniaków wymieniane są przede wszystkim potęgowanie, jak również wielomiany. Uczniowie na napisanie egzaminu z matematyki będą mieli 180 minut.

Zmiany w maturach w 2023 roku – język obcy nowożytny

Maturzyści obowiązkowo muszą przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego w części pisemnej na poziomie podstawowym. Uczniowie mają do wyboru sześć języków podanych w rozporządzeniu: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Warunkiem koniecznym do zdania egzaminu na poziomie podstawowym, jest uzyskanie minimum 30 procent. Na napisanie egzaminu uczniowie będą mieli 150 minut. Arkusze będą zawierały zadania sprawdzające wiedzę z zakresu:

-rozumienie ze słuchu (15 zadań);

-znajomość środków językowych (13 zadań na poziomie podstawowym);

-rozumienie tekstów pisanych ( 20 zadań na poziomie podstawowym);

-jedna dłuższa wypowiedź pisemna (list prywatny, email, wpis na blogu, a także forum internetowym) — 100-150 słów;

Podczas ustnej części egzaminu ocenie podlegać będzie sprawność wypowiedzi. Tu egzamin podzielony będzie na cztery części. Pierwsza to rozmowa wstępna, druga to natomiast rozmowa z odgrywaniem roli. Kolejna dotyczyć będzie opisu ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania. Ostatnia część to wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania. Część ustna maturalna z języka obcego nowożytnego będzie trwała około 15 minut.

Terminy egzaminów maturalnych w 2023 roku

Egzaminy maturalne w 2023 roku na poziomie podstawowym i rozszerzonym odbędą się od 4 do 23 maja. Rozpoczną się o godzinie 9:00 i będą przebiegały według następującego harmonogramu:

-4 maja 2023 (czwartek) – język polski – poziom podstawowy;

-5 maja 2023 (piątek) – język angielski – poziom podstawowy;

-8 maja 2023 (poniedziałek) – matematyka – poziom podstawowy;

-9 maja 2023 (wtorek) – język angielski – poziom rozszerzony i dwujęzyczny;

-10 maja 2023 (środa) – wiedza o społeczeństwie – poziom rozszerzony;

-11 maja 2023 (czwartek) – biologia – poziom rozszerzony;

-12 maja 2023 (piątek) – matematyka – poziom rozszerzony;

-15 maja 2023 (poniedziałek) – chemia – poziom rozszerzony;

-16 maja 2023 (wtorek) – geografia – poziom rozszerzony;

-17 maja 2023 (środa) – język polski – poziom rozszerzony;

-18 maja 2023 (czwartek) – historia – poziom rozszerzony;

-19 maja 2023 (piątek) – fizyka – poziom rozszerzony;

-22 maja 2023 (poniedziałek) – informatyka – poziom rozszerzony.

Dla osób, które ze względów zdrowotnych lub wystąpienia szczególnych przypadków losowych nie będą mogły przystąpić do egzaminu w terminie głównym, przewidziany jest termin dodatkowy. W 2023 roku przyda w dniach od 1 do 19 czerwca.

ABC maturzysty

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach

Maturzysta w 2023 roku musi przystąpić do jednego obowiązkowego egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Może również wybrać więcej przedmiotów — maksymalnie pięć. Wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca 2023 roku, po godzinie 8:00. Każdy uczeń będzie mógł je sprawdzić na portalu przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Maturzyści otrzymają już wcześniej od dyrektora szkoły swój indywidualny login i hasło. W przypadku, gdy nie zdamy egzaminu z jednego przedmiotu, możemy przystąpić do matury poprawkowej, która odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia 2023 roku. Wyniki matury poprawkowej ogłoszone będą natomiast 8 września 2023 roku. Pokazowe arkusze egzaminacyjne w formule 2023 zostały opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dotyczą one między innymi egzaminów z języka polskiego, matematyki, chemii, jak również biologii.

Do egzaminu maturalnego zostało bardzo mało czasu, bo niespełna dwa miesiące. Dlatego warto już dziś ostro zabrać się za naukę i stworzyć sobie plan działania na każdy dzień. Pamiętajmy jednak o odpoczynku, stałych godzinach snu, przerwach na spacer czy spotkaniach z przyjaciółmi. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na tym najważniejszym egzaminie, a także spokoju, wytrwałości i siły!

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia