Co wiemy o karcie rowerowej?

278

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co wiemy o karcie rowerowej
Karta rowerowa jest obowiązkowa wśród dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia.

Co wiemy o karcie rowerowej? Kto może ją mieć i jakie trzeba spełniać warunki? Czy wyrobienie karty rowerowej jest drogie? Zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem Bakalarskim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Co wiemy o karcie rowerowej? 

Na początek podstawy, czyli czym jest karta rowerowa. Jest to nic innego jak dokument ustanowiony w przepisach prawa ruchu drogowego. Karta rowerowa jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które chcą poruszać się po drodze za pomocą, np. roweru, czy hulajnogi elektrycznej. Dokument jest obowiązkowy dla małoletnich od 10 do 18 roku życia. Wyrobienie karty rowerowej jest bezpłatne. Wszystko dlatego, że zajęcia odbywają się w ramach realizacji programowej zarówno w szkołach podstawowych, jak i Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Młodzi kandydaci na rowerzystów najpierw odbywają lekcje prawidłowej jazdy, a następnie muszą zdać egzamin. Za szkolenie dzieci do egzaminu odpowiadają nauczyciele. Niekiedy szkoły korzystają z pomocy policji z WORD-u. Czy taki egzamin jest trudny? Sławomir Bakalarski uważa, że przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy nie jest skomplikowany. Namawia tu jednak przede wszystkim do zagłębiania najważniejszych informacji w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Można to zrobić właśnie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. 

Prawidłowa jazda na rowerze powinna obejmować wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Opanować sztukę jazdy 

Sławomir Bakalarski jasno uważa, że tak jak w przypadku kierowania samochodem, kandydaci na rowerzystów muszą opanować sztukę prowadzenia roweru, czy orientacji w terenie. Wiadomym jest też, że z roweru korzystamy w określonym sezonie. Dlatego wyciągając go z garażu po zimie należy sprawdzić, czy spełnia wszystkie warunki, by móc bezpiecznie się nim poruszać. Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia roweru znajdują się w rozporządzeniu o technicznych warunkach pojazdu. Tam możemy znaleźć informacje, że nasz rower musi być wyposażony w: 

– dzwonek lub sygnał o nieprzeraźliwym tonie; 

– co najmniej jeden sprawny hamulec; 

– przynajmniej jedno tylne światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt; 

Jeżeli wyruszamy rowerem w nocy lub niekorzystną pogodę, wówczas rower musi mieć białe światło pozycyjne z przodu i czerwone światło pozycyjne z tyłu. Po sezonie zimowym trzeba natomiast przede wszystkim sprawdzić stan ogumienia. Jest to szczególnie ważne przy starszych rowerach. 

Za odpowiednie przekazywanie wiedzy odpowiedzialni powinni być najpierw rodzice, a później nauczyciele.

Co wiemy o karcie rowerowej – odpowiedzialność rodziców 

Powiedzieliśmy sobie o tym, co wiemy o karcie rowerowej. Jak podkreśla nasz rozmówca, w przypadku kierowania rowerem najważniejsza jest odpowiedzialność. Tu kluczowa jest odpowiednia edukacja, która powinna być prowadzona od najmłodszych lat. Wiedza powinna być bowiem nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna. Największe nadzieje pokładane są zatem najpierw w rodzicach, a następnie nauczycielach. W tym wypadku jednak to dorośli najpierw powinni zdobywać rzetelną wiedzę, by później sami przekazywać ją młodszym pokoleniom. Umiejętność jazdy na rowerze jest wbrew pozorom bardzo ważna. Dzięki niej dziecko uczy się świadomego, samodzielnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Sama nauka jazdy na rowerze powinna być również stopniowa. Przykładowo więc nie kupujmy dziecku od razu roweru z pedałami. Najpierw powinno się nauczyć m.in. balansu i równowagi. Dzieci poniżej 10 roku życia pod żadnym pozorem nie powinny też poruszać się bez nadzoru osoby dorosłej. 

Rozmowa ze Sławomirem Bakalarskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia