Urządzenia transportu osobistego – przepisy

406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hulajnogi elektryczne i UTO – przepisy
Wbrew pozorom wiele wypadków, także z udziałem pieszych, jest spowodowanych nieumiejętną jazdą urządzeniem transportu osobistego.

Urządzenia transportu osobistego – przepisy dotyczące tego typu urządzeń są jednoznaczne. Mimo to nadal wielu nie jest w stanie ich przestrzegać. Co jest najważniejsze w poruszaniu się hulajnogą elektryczną? Które wykroczenia kierujący najczęściej popełniają?

Jak poruszać się urządzeniami transportu osobistego? 

Na początek warto podkreślić, że urządzenia transportu publicznego (UTO) definiowane są jako środki napędzane elektrycznie środki transportu. Z tej listy wyłączamy jednak hulajnogi elektryczne. W przypadku UTO chodzi o pojazdy, które są bez siedzenia i pedałów. Tymi środkami poruszać mogą się też wyłącznie osoby nimi kierujące. Jakie mamy przepisy w tym zakresie? Sławomir Bakalarski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie przypomina najpierw o zasadach dotyczących poruszania się rowerem. W tym wypadku jak wiemy rowerem możemy poruszać się przede wszystkim po ścieżce rowerowej, jak i poboczu. Jeżeli żadna z wyżej wymienionych opcji nie jest możliwa, wówczas dopuszcza się przemieszczanie po ulicy, jednak wyłącznie pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa i ograniczenia prędkości. Z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów powinny korzystać także hulajnogi elektryczne. Hulajnogą elektryczną można poruszać się również po jezdni. Muszą zostać spełnione dwa warunki. 

Urządzenia transportu osobistego – przepisy 

Poruszanie się hulajnogą elektryczną jest dopuszczalne w momencie, gdy w pobliżu nie ma pasa ruchu dla rowerów. Ponadto na drodze musi obowiązywać zasada ograniczania prędkości do 30 km/h. Trzeba również pamiętać, że osoba kierująca hulajnogą elektryczną musi ustępować miejsca pieszemu! Jeśli chodzi o typowe urządzenia transportu osobistego, to tu kierowca powinien korzystać przede wszystkim z drogi dla rowerów. W przeciwieństwie do rowerów i hulajnóg elektrycznych urządzeniami transportu osobistego nie można poruszać się po jezdni. Jeżeli w pobliżu nie ma wspomnianej drogi dla rowerów, wówczas zainteresowanemu pozostaje jedynie poruszać się po chodniku. Przy tym musi także pamiętać, by także ustępować miejsca pieszemu. W odniesieniu do ruchu drogowego mamy jeszcze takie pojęcie jak WWR, czyli techniczne urządzenia wspomagające transport publiczny. Przykładowo mamy tu tradycyjne hulajnogi, które nie są napędzane elektrycznie. Tymczasem czym WWR różni się np. od hulajnogi elektrycznej?

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej nie może przekraczać 20 km/h.

Hulajnogi elektryczne i UTO – jakie wykroczenia najczęściej popełniamy? 

W tym wypadku różnica tkwi w przepisach dotyczących poruszania się tymi środkami transportu. Jak wiemy do jazdy rowerem, jak i hulajnogą elektryczną niezbędne jest posiadanie dokumentu upoważniającego. W przypadku WWR taki dokument nie jest konieczny. Wystarczą tu bowiem podstawowe umiejętności w zakresie kierowania np. tradycyjną hulajnogą. Jeżeli chodzi o najczęstsze wykroczenia popełniane przez hulajnogistów, to Sławomir Bakalarski podkreśla, że choć nie są prowadzone oficjalne statystyki w tym zakresie, to ma pewne swoje obserwacje. I tu dominuje m.in. brak poruszania się po ścieżkach rowerowych, mimo obowiązującego nakazu. Ponadto nie zostaje zachowana dopuszczalna prędkość, która wynosi 20 km/h. Hulajnogiści nie informują także o zamiarach wykonania określonego manewru. Często zdarza im się także nie ustąpić pierwszeństwa. Hulajnogi elektryczne i UTO – przepisy warto przestrzegać, gdyż wbrew pozorom o przykre zdarzenie, także z udziałem pieszych, nietrudno.

Rozmowa ze Sławomirem Bakalarskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia