Najlepsze trasy w Polsce dla miłośników samochodów sportowych

Polska na weekend w sportowym aucie

522

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najlepsza trasa turystyczna dla miłośników aut sportowych
Polska na weekend

Przyjemność z jazdy samochodem można czerpać nie tylko z uwagi na klasę pojazdu, czy chociażby porę roku, ale również ze względu na trasę, którą się przejeżdża. W Polsce znajduje się wiele wspaniałych tras nadających się do przejazdu np. sportowym samochodem. Co więcej, podczas niektórych napawać się można wspaniałymi widokami.

W tym poradniku przedstawimy przegląd najlepszych i najpiękniejszych tras samochodowych w Polsce, które można pokonać np. sportowym autem. Przeczytaj!

Wielka Pętla Bieszczadzka — piękne widoki

Zaczynamy od jednej z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych tras w kraju. Trasa liczy około 160 kilometrów i przebiega przez wiele miejscowości. Wymienić można m.in.:

 • Lesko,
 • Hoczew,
 • Baligród,
 • Cisna,
 • Wetlina,
 • Ustrzyki Górne,
 • Smolnik,
 • Czarna,
 • Ustrzyki Dolne.

Trasa ta jest uznawana za najdłuższą w naszym kraju zawierającą serpentyny. Po drodze zobaczyć można piękne górzyste tereny prowadzące przez Bieszczadzki Park Narodowy, jak również cztery parki krajobrazowe. Co więcej, wprost z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej zboczyć można na wiele znanych szlaków prowadzących na równie znane szczyty. Wymienić można np. Połoninę Wetlińską, Tarnicę, czy chociażby Szeroki Wierch. Jadąc daną trasą, podziwiać można tereny będące tzw. tyglem kulturowym — czyli takie ze śladami żydowskich, ukraińskich i polskich tradycji sprzed wielu lat.

Wielka Pętla Bieszczadzka bardzo chętnie uczęszczana jest przez motocyklistów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przejechać tę trasę sportowym wozem. Gdy pogoda dopisze, w podróż wybrać się można np. kabrioletem, co jeszcze bardziej spotęguje doznania jednej z najpiękniejszych tras w Polsce.

Krajobrazy Bieszczad

Zakopane i Łysa Polana

Z Bieszczad przejdźmy do Tatr, gdzie również znajduje się wiele urokliwych i malowniczych miejsc. Jednym z nich może być droga wiodąca u podnóża Wysokich Tatr, która biegnie przez około 24 kilometry. Trasa łączy Zakopane z Doliną Białki i wyróżnia się głównie turystycznym jak i widokowym charakterem. Jeden etap trasy jest uznawany za szczególnie ciekawy, konkretnie chodzi o ten za Bukowiną Tatrzańską. Otóż trasa w tych miejscach ukazuje przepięknie górzyste krajobrazy, gdzie dostrzec można nie tylko Tatry (np. widok Kasprowego Wierchu), ale również część Beskidów, a nawet Gorców. Zahaczyć można też o pobliskie atrakcje w Białce Tatrzańskiej.

Jest to co prawda sporo krótsza trasa aniżeli pętla Bieszczadzka, ale wrażenia z przejazdu są niezapomniane. Dodatkowo jeżeli dokonamy tego rasowym, sportowym autem.

Polskie Tatry

Pętla Ojcowska

Trasa wiedzie przez fragment Szlaku Orlich Gniazd, lecz jej największym atrybutem jest możliwość podziwiania Ojcowskiego Parku Narodowego. Droga prowadzi przez wijące się formacje skalne, co przekłada się na jej niezaprzeczalny urok.

Jadąc tą trasą, poleca się zwiedzić np. Maczugę Herkulesa, Pieskową Skałę, czy doskonałe miejsce, jakim jest Jaskinia Łokietka. Pętla Ojcowska to droga, która łączy w sobie piękno przyrody i wiele cennych zabytków, związanych z historią naszego kraju i nie tylko!

Trasa w poprzek Mazur

Z gór przenieśmy się centralnie na północ kraju, czyli Mazury. Otóż wyróżnić można tam popularną trasę wiodącą z Ornety do Giżycka. Trasa podobnie jak Pętla Bieszczadzka liczy sobie około 160 kilometrów. Po drodze podziwiać można wspaniałe zabytki, lecz zdecydowanie największą uwagę przykuwa niepowtarzalny morenowy krajobraz z połaciami lasów i jezior.

Wybierając się daną trasą, koniecznie należy odwiedzić Lidzbark Królewski, gdzie znaleźć można biskupi zamek i gotycką bazylikę św. Jana Chrzciciela. To nie wszystko, gdyż podróżując, zobaczyć można popularny Wilczy Szaniec, gdzie dokonano nieudanego zamachu na samego Adolfa Hitlera. Wspomnieć jeszcze można o Kętrzynie, gdzie do obejrzenia jest m.in. biskupi zamek i kościół obronny. Taka trasa jest dobra zarówno dla przejazdu samochodem, np. sportowym jak i motocyklem.

 

Półwysep Helski, czyli Kaszuby

Udając się nieco ku zachodowi, trafić można na trasę z Władysławowa do Helu, która liczy sobie około 35 kilometrów. Droga ta prowadzi przez niezwykle zróżnicowany krajobraz — wymienić można piękne zielone lasy, które przeplatają się ze złotymi piaskami plaż naszego morza. Oczywiście nie sposób wspomnieć o widoku samego Bałtyku, który robi wrażenie.

Wybierając się w podróż w sezonie, trzeba liczyć się z ogromnym tłokiem pod względem turystów, jednak fantastyczne widoki na Zatokę Pucką, skutecznie mogą to wynagrodzić!

Półwysep Helski

Trasa przez Sierakowski Park Narodowy

Ponownie schodząc na południe kraju, natrafimy na liczącą sobie około 172 kilometry trasę wiodącą przez nieprzebyte ostępy Puszczy Noteckiej oraz Pojezierza Poznańskiego. Droga wije się pomiędzy licznymi rynnami polodowcowych jezior jak i wspina na rozmaite pagórki.

Trasa liczy sobie około 33% powierzchni parku krajobrazowego, gdzie znajduje się wiele pomników przyrody i aż 5 rezerwatów. Miłośnicy architektury też znajdą coś dla siebie, wzdłuż trasy natrafić można na skanseny, zabytkowe kościoły, czy kompleks dworko-parkowy w Prusimiu, a nawet na zamek Opalińskich w Sierakowie i wiele innych ciekawych miejsc.

 

Pojezierze Gostyńsko-Wrocławskie

Udając się nieco w środek kraju, natrafić można na trasę liczącą około 125 kilometrów biegnącą nieopodal jedynego na Mazowszu pojezierza. Miejsce to często nazywane jest mazowieckimi Mazurami i znaczna część danego terenu porośnięta jest borami sosnowymi. Co więcej, część trasy biegnie wzdłuż koryta Wisły i Gostyńsko-Wrocławskiego Parku Narodowego.

Trasa rozpoczyna się w Płocku i kończy również w tym mieście. Jednak w każdej miejscowości, przez którą będziemy przejeżdżać, zobaczyć można wiele ciekawych rzeczy. Wymienić można, chociażby Wzgórze Tumskie, gdzie jest bazylika katedralna z XII wieku. Ponadto w Nowym Duninowe znajduje się piękny neogotycki pałac, który również warto zobaczyć. Na trasie natrafić można też na liczne jeziora, np. jezioro Białe, Łąckie, Rakutowskie, Goreńskie i inne.

 

Inne propozycje

Nie tylko wymienione trasy samochodowe zapewniają niezapomniane widoki. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka innych, ciekawych tras.

 • Droga przez Roztocze – 148 kilometrów,
 • Droga poprzez Pieniny — około 50 kilometrów,
 • Carska droga — około 99 kilometrów,
 • Droga wiodąca śladem Rajdu Elmot – 116 kilometrów,
 • Trasa Stu Zakrętów i Błędnych skał — około 75 kilometrów,
 • Trasa po Polskich Karkonoszach.

O czym warto pamiętać wybierając się w dłuższą trasę

Kiedy już mamy obrany ogólny cel podróży, warto wiedzieć o kilku kwestiach, których dobrze jest dopilnować.

Otóż jedną z nich jest sprawność pojazdu. Przed wyruszeniem, zawsze warto sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne w aucie, ciśnienie w oponach itp. Kiedy trasa jest bardzo długa, rozważyć można nawet sprawdzenie samochodu w serwisie. Przecież nie może być nic gorszego od awarii auta podczas zaplanowanego przejazdu!


Innym elementem jest sprawdzenie pogody. Czasami pochmurne niebo może skutecznie zaburzyć widoki, szczególnie jeżeli wybieramy się w górzyste tereny, np. Tatry Wysokie, czy Bieszczady. Sprawdzanie pogody i wstrzelenie się w doskonałe warunki powinno być czymś, co należy zapamiętać.

Zaplanowanie postojów to kolejna kwestia, o której warto zapamiętać. Kiedy trasa liczy sobie wiele atrakcji, a mamy ograniczony czas na przejażdżkę, dobrze jest wcześniej sprawdzić np. w sieci, gdzie warto się zatrzymać, czy np. wstęp w dane miejsce jest płatny, lub darmowy. Poszukać też można np. na forach informacji odnośnie kolejek w określonych miejscach.

Jeżeli nie masz samochodu sportowego, a koniecznie właśnie takim chciałbyś wybrać się w trasę, koniecznie sprawdź jakie auta oferuje wybrana przez Ciebie wypożyczania samochodów sportowych.

Podsumowanie

Polska jest pięknym krajem, któremu zdecydowanie nie można nic zarzucić jeżeli chodzi o kapitalne widoki. W naszym kraju jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, jak również trasy warte przejechania. W tym poradniku przedstawiliśmy niektóre z nich. Czy już wiesz, w jaką podróż wyruszysz?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia