Budowa autostrady A18

584

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prace na drodze krajowej nr. 18 po woli dobiegają końca

Budowa autostrady A18, a dokładniej mówiąc odcinka łączącego A4 z przejściem granicznym w Olszynie, powoli dobiega końca. Jej zakończenie planowane jest na jesień 2023 roku. Stara droga numer 18 (bo o niej mowa) do tej pory nazywana „drogą wstydu”, wkrótce zniknie z mapy Polski. W jej miejsce powstanie całkiem nowa, dostosowana do standardów unijnych, autostrada.

Droga krajowa numer 18

Droga krajowa numer 18 pamiętała jeszcze lata 30. XX wieku. Zbudowana została przez Niemców i pełniła funkcje odcinka łączącego Berlin z Wrocławiem. Miała ogromne znaczenie dla transportu i turystyki w Polsce. Stanowiła bowiem fragment połączenia międzynarodowego E36/40, łącząc Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. W Olszynie łączyła się z niemiecką autostradą A15, a na węźle Krzyżowa z autostradą A4. Niestety od wielu już dekad była horrorem dla kierowców. Zyskała niechlubne miano „drogi wstydu”, „patatajki” czy też „najdłuższych schodów Europy”. Wszystko to przez popękane, betonowe płyty, które pamiętały jeszcze czasy Hitlera. Dodatkowo liczne uskoki i ubytki sprawiały, znaczne utrudnia w kierowaniu pojazdem i narażały nasze auta na uszkodzenia. Dla kierowców była natomiast testem na cierpliwość i wytrzymałość. Na szczęście „droga wstydu” odchodzi już do lamusa, a w jej miejsce powstanie wygodna i szybka autostrada.

Droga krajowa numer 18 – czemu zawdzięczała swoją złą sławę?

Droga krajowa nr. 18 przez niektórych została nazwana „zemstą Hitlera”

Droga krajowa numer 18 powstała w zaledwie dwa lata. To co udało się Hitlerowi zbudować w szczerym polu, przez lata, nie udało się zmodernizować kolejnym rządom. Kilkadziesiąt minut jazdy po przedwojennych płytach było dla kierowców prawdziwym koszmarem. Odpadały wahacze, amortyzatory i koła zapasowe aut. Kierowcy zgodnie podkreślają, że podróżowanie tym odcinkiem było wyjątkowo uciążliwe. Handlowiec, Pan Paweł z Wrocławia stwierdził, że: „Podskakiwało się tutaj, że aż zęby bolały„, dodał jednocześnie: „Poruszałem się autem firmowym, więc częste wizyty u mechanika nie obciążały mojej kieszeni, ale te kilkadziesiąt minut w ciągłym hałasie i podskokach mogły wykończyć najtwardszych zawodników”.

Budowa autostrady A18 – oczekiwana przebudowa

Zakończenie budowy autostrady A18 planowane jest na jesień 2023 roku

Powoli dobiega końca oczekiwana przebudowa drogi krajowej numer 18. W dalszym ciągu trwają jednak prace majce dostosować południową jezdnię dotychczasowej drogi do parametrów autostrady obowiązującej w Unii Europejskiej. Na realizację inwestycji przyszło nam czekać dosyć długo, bo decyzja o zezwoleniu została wydana już w 2011 roku. Przeleżała ona jednak w teczce dobrych kilka lat, ponieważ dopiero w sierpniu 2018 roku Minister Infrastruktury uruchomił finansowanie. Tym samym umożliwił rozpoczęcie procedury przetargowej dla przebudowy tego odcinka drogi. Inwestycja została podzielona na cztery odcinki:

-pierwszy — Olszyna (granica z Niemcami) – Żary Zachód – 11,7 km;

-drugi — Żary Zachód-Iłowa -22,1 km;

-trzeci — Iłowa – granica województw – 16,2 km;

-czwarty — granica województw – Golnice – 21 km.

Jesienią ubiegłego roku został oddany do użytku fragment A18 między węzłami Żary Zachód i Iłowa. Jednak do skończenia zostały jeszcze trzy odcinki, dwa w lubuskim i jeden na Dolnym Śląsku. Prace na poszczególnych odcinkach przebiegają w sposób zróżnicowany, ale wszystko wskazuje na to, że wykonawcy dotrzymają terminów. Według Anny Jakubowskiej z zielonogórskiego oddziału GDDKiA: „Zgodnie z podpisanymi kontraktami, roboty na odcinkach, które są w tej chwili w realizacji zakończą się w październiku„. Zatem wszystko wskazuje na to, że już jesienią nasza podróż będzie przebiegała w sposób wygodny i komfortowy.

Cele inwestycji

Całe przedsięwzięcie ma na celu dostosowanie w pełnym zakresie byłej już drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady i obowiązujących standardów sieci drogowej Unii Europejskiej. Ponadto inwestycja ma za zadanie:

-poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wymianę zdegradowanej nawierzchni jezdni południowej;

-dostosowanie nośności drogi do przenoszenia obciążenia 115 kN/oś przy uwzględnieniu prognozowanego natężenia.

W związku z powyższym założono rozbiórkę istniejącej nawierzchni na drodze krajowej, a także jej poszerzenie. Ponadto przewiduje się wyposażenie autostrady A18 we wszystkie niezbędne elementy ochrony środowiska, takie jak na przykład, górne przejście dla zwierząt. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: „Jezdnia południowa zyska nową nawierzchnię i przebudowane zostaną niektóre obiekty mostowe”. Cała inwestycja obejmie odcinek o długości około 70 km, a jej łączny koszt to blisko 900 mln zł.

Przeczytaj także: Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia