32 Festiwal Kultury Żydowskiej

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

32 Festiwal Kultury Żydowskiej

Aktualne wydanie Festiwalu Kultury Żydowskiej potrwa od środy 28 czerwca do niedzieli 2 lipca. Jego tematem przewodnim będzie powietrze czyli kolejny i ostatni już z festiwalowych żywiołów. Tradycyjnie, podobnie jak w latach ubiegłych, festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ. Koncerty odbędą się głównie w synagodze Tempel, w Namiocie FKŻ, klubie Alchemia na krakowskim Kazimierzu, dawnym domu modlitwy – obecnie klubie Hevre oraz … na ulicy Szerokiej. Ponieważ koncert Szalom na Szerokiej jest wydarzeniem odbywającym się na świeżym powietrz, idealnie nawiązuje on do festiwalowego leitmotivu, a odbędzie się on w sobotę 1 lipca. 32 Festiwal Kultury Żydowskiej

32 Festiwal Kultury Żydowskiej – motto

Hebrajskie słowo RUACH chociaż wprost oznacza powietrze, to jednocześnie ma kilka innych znaczeń. Najlepiej wyjaśniają to słowa Janusza Makucha, dyrektora festiwalu – „Szukając tzw. elementu spójnego, który zawiera w sobie trzy podstawowe znaczenia słowa RUAH – Duch, Oddech, Wiatr i który jako żydowski „znak” jest czytelny dla ( niemal ) każdego, odwołujemy się w tym roku pojęcia/instrumentu, którego dźwięk – za sprawą świadomości oddechu – wyraża zarówno Ruah Elohim, Obecność Bożą, oraz naszą ludzką, tyleż ułomną, co bezcenną obecność, a za sprawą powietrza/wiatru dociera i przenika w najodleglejsze zakątki ludzkiej duszy i jego świata”. RUACH we wszystkich swoich znaczeniach będzie obecny w wykładach Janusza Makucha, rabina Boaza Pasha, Ediwna Seroussi, w warsztatach studiowania Tory z Marleną Fuerstman, warsztatach plastycznych z Moniką Krajewską, Beatą Miligan i Agnieszką Kolanowską.

32 Festiwal Kultury Żydowskiej – 75 lat Państwa Izrael

Obecna edycja festiwalu, odbędzie się niemal w 75 rocznicę powstania Izraela. Ten historyczny akt proklamacji niepodległości miał miejsce w Tel Awiwie w dniu 14 maja 1948 roku. Od tego momentu Izrael stał się Domem dla milionów Żydów, przybyłych ze wszystkich zakątków globu. Właśnie ten fakt spowodował, że współczesna kultura żydowska jest niezwykle różnorodna i bogata. Cytując organizatorów – „Jako jedyny na świecie, FKŻ próbuje pokazać tę różnorodność – pokazać, jakie zwycięstwo odniosła kultura żydowska nad cywilizacją śmierci. Podobnie, jak Izrael, krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej przeszedł długą drogą od sztetla – do Syjonu!”.

Tegoroczny jubileusz Izraela stał się impulsem do powrotu filmów Festiwal Kultury Żydowskiej. Podziemia synagogi Wysokiej oraz Namiot FKŻ staną się miejscami projekcji dla 6 filmów z serii The Hebrews. Wyreżyserowana przez Yaira Qedara seria niebywale artystycznych filmów dokumentalnych, przedstawia najważniejsze postaci dla Izraela, m.in. Amosa Oza, Abrahama Sutzkevera, Vladimira Żabotyńskiego, Zeldę i innych. Z kolei Ambasador Izraela Yacov Livne, Yossi Klein-Halevi, Matti Friedman oraz Konstanty Gebert opowiedzą nie tylko o historii, ale też o współczesności Izraela.

Muzyczne jubileusze

45 lat temu w izraelskiej wytwórni Koliphone swoją debiutancką płytę nagrała młodziutka wokalistka pochodząca z Grecji – Grazia. Nikt nie przypuszczał, że płyta ta stanie się początkiem najważniejszego nurtu we współczesnej muzyce izraelskiej – psychodelii. Nikt nie przypuszczał też, że ówczesny świat nie był gotowy na tak młodą i rewolucyjną wokalistkę. Debiut był zarazem końcem jej kariery. Hołd wokalistce oddaje na FKŻ krakowski zespół MLDVA i Petra Nachtmanowa. Zagrają dla Was płytę, która jest najlepiej sprzedającą się izraelską płytą ever.

25 lat temu swoją pierwszy płytę wydał krakowski zespół Bester Quartet. Próbujący na nowo zinterpretować muzykę klezmerską zespół założony przez akordeonistę Jarosława Bestera, stał się jedynym polskim zespołem, który wydawał płyty w kultowej wytwórni Tzadik Johna Zorna w Nowym Jorku. Na zakończenie FKŻ jubileuszowy koncert Bester Quartet zabrzmi w synagodze Tempel.

https://www.youtube.com/watch?v=AjcxWmqXOXw

20 lat temu powstał izraelski zespół BoomPam, który połączył psychodelię Grazii z różnorodnością muzyczną przywiezioną przez imigrantów do Izraela. Stworzyli swój własny styl, dzięki któremu od 20 już lat są uznawani za czołowy zespół współczesnej izraelskiej sceny muzycznej. Współpracowali z najważniejszymi muzykami izraelskimi z wielu dziedzin, wielokrotnie koncertowali na FKŻ w Krakowie i to właśnie nas wybrali na świętowanie swojego jubileuszu ze swoimi przyjaciółmi: Netą Elkayam, Kutimanem i Shaiem Tsabari! Będzie to główny punkt tegorocznego koncertu Szalom na Szerokiej, ale oprócz nich wystąpią też inni muzycy żydowscy z całego świata.

32 Festiwal Kultury Żydowskiej – Serce festiwalu

Od czterech lat, centrum festiwalowych wydarzeń jest Namiot Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jak zwykle stanie on u zbiegu ulic Wąskiej i Józefa, i będzie miejscem festiwalowych wykładów, warsztatów, audycji radiowych, koncertów. W Namiocie FKŻ będzie działał Cheder 2.0.

W tegorocznym programie literackim zaplanowano trzy spotkania: z Ishbel Szatrawską, Jackiem Tacikiem, Zuzanną Hertzberg i Patrycją Dołowy. Warto również odnotować festiwalowy powrót warsztatów klezmerskich(z Frankiem Londonem i Michaelem Winogradem) oraz warsztatów kulinarnych. Uwieńczeniem każdego z pięciu warsztatów prowadzonych przez Krakowskiego Makaroniarza czyli Bartka Kieżuna, będzie wspólna biesiada wszystkich uczestników warsztatów. Wśród festiwalowych propozycji, po raz pierwszy znajdują się warsztaty ruchowe metodą Gaga. Natalia Iwaniec nauczy chętnych języka ruchów, autorstwa Izraelczyka Ohada Naharina.

Wzorem ubiegłych dwóch lat, wraz z Curatorial Collective for Public Art z Berlina organizujemy projekt site-specific– tym razem pod tytułem Lehavdil. Zainspirowany Hawdalą – żydowską ceremonią kończącą Szabat. Pełną symboliki i znaczeń ceremonię, oddzielającą czas święty od zwyczajnego, Shelley Etkin, Florence To i Wojtek Blecharz zinterpretowali na nowo.

Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, serdecznie zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu przesiąkniętym atmosferą przyjaźni i braterstwa oraz otoczeniu klimatycznego krakowskiego Kazimierza.

Oto szczegółowy Program 32 Festiwalu Kultury Żydowskiej

Źródło: materiały organizatora

Polecam ciekawe wideo: Bester Quartet – Hope

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia