Akcesoria samochodowe, które przydadzą Ci się w podróży do Słowenii

na wyjazd do Słowenii zabierz rozsądek i bezpieczne zachowania oraz winiety opłat drogowych, power bank, apteczkę, termos...

420

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

diesel czy hybryda deska rozdzielcza suzuki swace
deska rozdzielcza Suzuki Swace hybryda, w mieście poniżej zera na krótkich dystansach poniżej 5l/100km

Podróże samochodowe są dla wielu osób spełnieniem marzeń. Zwłaszcza te dalsze, podczas których poznajemy inne kraje i kultury. Od jakiegoś czasu jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród osób jeżdżących na wakacje samochodem, jest Słowenia. O jakie akcesoria samochodowe warto zatem zadbać przed rozpoczęciem podróży?

Niezbędnik każdego kierowcy 

Istnieją akcesoria samochodowe, które każdy kierowca powinien posiadać w swoim aucie. Mowa tutaj zarówno o krótkich trasach, jak i dłuższych podróżach. Przed wyruszeniem w drogę należy zweryfikować, czy wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się na swoim miejscu i czy są gotowe do użycia. Na liście powinny znaleźć się przede wszystkim: 

  • Apteczka – jest obligatoryjna z wielu względów. Po pierwsze, jest to wymóg prawny. Po drugie, może ona uratować zdrowie i życie i to nie tylko w przypadku wypadku drogowego, ale również wielu innych nieprzewidzianych sytuacji. W apteczce powinny się znaleźć zarówno podstawowe rzeczy, takie jak plastry czy woda utleniona, jak i profesjonalny komplet medyczny, którym można udzielić pierwszej pomocy. 
  • Gaśnica – także niezbędna ze względu na obowiązujące w Polsce i w wielu europejskich krajach przepisy. 
  • Kamizelka odblaskowa – kolejna obligatoryjna rzecz, bez której absolutnie lepiej nie wyruszać w podróż samochodem. Jej brak – w przypadku kontroli – może się skończyć dotkliwym mandatem. 
  • Latarki – na drodze może nas spotkać mnóstwo trudnych do przewidzenia sytuacji. Latarka może nas uratować np. w przypadku awarii świateł nocą. 
  • Winiety Słowenia i nie tylko – w wielu krajach europejskich winiety są nieodzownym elementem uprawniającym do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych. Nie inaczej jest Słowenii, gdzie za brak tego dowodu uiszczenia opłaty mogą nas spotkać dotkliwe kary finansowe.
  • Innymi niezbędnymi w podróży akcesoriami są: trójkąt ostrzegawczy, zestaw kluczy i podnośnik oraz bezpieczniki. 

Akcesoria samochodowe, które umilą czas 

Droga do Słowenii może się dłużyć. Wszystko zależy od obranej przez kierowcę trasy, a także korków i aktualnej pogody. Wakacyjną podróż samochodem można jednak umilić – zwłaszcza, jeśli w przygodzie towarzyszą nam rodzina, dzieci czy przyjaciele. Zainwestowanie w kilka przydatnych gadżetów uczyni wyprawę milszą i bardziej komfortową dla wszystkich. 

Jednym z takich gadżetów jest tablet. To dobra alternatywa dla ekranu telewizora czy komputera. Przyda się zwłaszcza, jeśli w podróży samochodem towarzyszą nam dzieci. Na tablecie można włączyć bajki lub gry, a samo urządzenie jest wygodne i łatwe w przenoszeniu. Warto jednak pamiętać, aby tablet bezpiecznie przymocować za pomocą dedykowanego uchwytu. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Dobrym pomysłem są także słuchawki bezprzewodowe z kontrolą głośności. Pasażerowie mogą wówczas włączyć sobie film lub audiobooka, ale w taki sposób, by nie przeszkadzać kierowcy. Jeśli z urządzenia tego typu korzystają dzieci, należy pamiętać o włączeniu kontroli głośności – zbyt głośne słuchanie muzyki lub filmu może mieć negatywny wpływ na słuch.

Lodówka turystyczna i powerbank

Wśród akcesoriów samochodowych, które przydać się mogą w podróży do Słowenii, jest też lodówka turystyczna. Urządzenie to jest bezcenne zwłaszcza latem, gdy marzymy o schłodzonych napojach. W lodówce można przechowywać żywność, która podczas długiej podróży samochodem mogłaby się zepsuć. Takie rozwiązanie pozwoli kierowcy i pasażerom na stały i wygodny dostęp do świeżych i schłodzonych napojów oraz jedzenia. 

Niesamowicie potrzebnym gadżetem do każdego auta będzie też powerbank. Na wakacje do Słowenii zabieramy telefony, tablety, laptopy, słuchawki, latarki i wiele innych sprzętów elektronicznych. Nie zawsze istnieje jednak możliwość ich szybkiego naładowania, dlatego też warto spakować pojemny powerbank, który w krótkim czasie naładuje baterie telefonu i wszelkiej innej elektroniki użytkowej.  W kontekście ładowania urządzeń warto też pomyśleć o tzw. rozdzielaczu zapalniczki, który pozwala ładować więcej niż jedno urządzenie jednocześnie. 

Podsumowanie

Samochodowa podróż do Słowenii może być niezapomnianym przeżyciem. Zawczasu dobrze jest się jednak właściwie do takiej przygody przygotować. Należy też pamiętać o zaznajomieniu się z obowiązującymi zagranicą przepisami ruchu drogowego i zakupieniu specjalnych e-winiet, które pozwolą legalnie poruszać się po słoweńskich drogach ekspresowych i autostradach. 

Przeczytaj o płonących bateriach w autach elektrycznych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia