XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn

725

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn

Jak co roku, podczas pierwszego lipcowego weekendu, warownia na Kruczej Skale wypełni się bitewnym zgiełkiem oraz szczękiem oręża. Patronem honorowym Turnieju jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który powiedział – ”Zdajemy sobie sprawę, że Turniej Rycerski w Rabsztynie jest wydarzeniem, które przyciąga całe rzesze miłośników zabaw rycerskich. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby przygotować dla uczestników turnieju jak najwięcej atrakcji. Mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzą Rabsztyn będą też mogli się przekonać, jak zmienił się zamek po zakończeniu prac wykonanych przez Gminę Olkusz. Serdecznie zapraszam do zamku Rabsztyn”. W dniach 1-2 lipca Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” zapraszają na kolejny, już XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn

Rabenstein czyli Krucza Skała

Ponieważ przez tereny obecnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej przebiegał niezwykle ważny szlak handlowy łączący Wrocław ze Lwowem, a dodatkowo tutaj graniczyły ze sobą Śląsk i Małopolska, były one areną licznych walk. To właśnie zadecydowało o budowie systemu obronno-sygnalizacyjnego, składającego się z szeregu zamków i warowni, znanego jako szlak Orlich Gniazd. Zamek w Rabsztynie stał się częścią systemu obronnego granic budowanego z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego.

Rabsztyn zawdzięcza swą nazwę najprawdopodobniej niemieckojęzycznym osiedleńcom, którzy nazwali osadę „Rabestein” (Krucza Skała). Ponieważ nie zachował się żaden dokument opisujący początki rabsztyńskiego zamku, można domniemywać że wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana warownia. Przeprowadzone w 2014 roku badania archeologiczne, pozwoliły datować początki zamku na drugą połowę XIII wieku. Prawdopodobnie wtedy została zbudowana kamienna wieża obronna. W XIV wieku dobudowano do niej budynki mieszkalne, u podnóża skały powstał zamek średni, po czym zbudowano zamek dolny. W wieku XVI rabsztyński zamek przebudowano w stylu renesansowym, po czym na przełomie XVI i XVII wieku powstał renesansowy pałac zlokalizowany w miejscu zamku dolnego. Niestety Potop Szwedzki obszedł się z zamkiem tak samo jak z wieloma innymi warowniami w Polsce. W 1657 roku wycofujący się Szwedzi spalili zamek w Rabsztynie.

XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn - widok na częściowo zrekonstruowany zamek
Część murów zamku dolnego zachowała się do dzisiaj.

Prace rekonstrukcyjne na zamku

Po pierwszej próbie odbudowy zniszczonej warowni w 1918 roku, gdy prace polegały jedynie na drobnych naprawach, nastąpiła ponad 60 letnia przerwa. Dopiero dzięki Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w 1986 roku, zabezpieczono ścianę północną. Gdy w 1990 roku rabsztyński zamek stał się własnością Gminy Olkusz, nowy właściciel na serio wziął się do roboty. Prace ruszyły w 2001 roku, wtedy uporządkowano zieleń na zamkowym wzgórzu, a następnie: 2004 – wykonano przyłącza mediów; 2005 – zbudowano most do bramy wjazdowej; 2007-2008 – zrekonstruowano zespół bramny; 2010-2011 – powstały zabezpieczenia konstrukcyjne ściany południowej i wschodniej; 2017 – wykonano prace na zamku średnim.

Prace trwają cały czas, obecnie są skoncentrowane na zamku górnym i rozbudowie wieży. Dzięki podejmowanym działaniom Zamek w Rabsztynie jest obiektem, którego atrakcyjność rośnie z każdym rokiem. W 2021 roku przyniosło mu to zwycięstwo w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. Poza stałą dostępnością dla turystów, na zamku cyklicznie odbywają się liczne atrakcje, a jedną z nic

XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn – program

Już po raz siedemnasty, Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie zabierze wszystkich obecnych w podróż do czasów średniowiecza.

XVII Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn - plakat imprezy

Sobota 1 lipca – Zmagania rozpoczną się w samo południe od Turnieju Łuczniczego. Po czym w szranki staną białogłowy walczące na „Miecz i Tarczę”. Po zaplanowanym na godzinę 14:30, oficjalnym rozpoczęciu turnieju rozpocznie się pokaz artylerii. Na godzinę 15:00, przewidziano start najbardziej oczekiwanego w tym dniu wydarzenia, „Bitwę o zamek”. Gdy już opadnie bitewny kurz, po widowiskowym szturmie na zamek rozpoczną się zmagania mężczyzn „Miecz i tarcza”. Po pokazie alchemicznym nastąpi ponowny skok adrenaliny, gdyż na 18:00 zaplanowano eliminacje walk na miecze długie. O 19:00 wystąpi zespół „Malinowa Mąka”, a ukoronowaniem pierwszego dnia turniejowego będzie pokaz fireshow w wykonaniu grupy „Nam – tara”.

Niedziela 2 lipca – Drugi dzień rycerskich zmagań rozpocznie się o godzinie 12:00 turniejem siłowym. Następnie wystartują walki zbiorowe, na godzinę 13:30 zaplanowano turnieju w przeciąganiu liny z udziałem publiczności. O 14:30 będzie miał miejsce widowiskowy finał walk mężczyzn „Miecz i Tarcza”. Następnie rozpocznie się turniej miecza długiego panów oraz turniej uderzenia puklerzem, czyli wypukłą tarczą. By ostudzić rozemocjonowane głowy, 17:00 rozpocznie się „Turniej maczania łba w balii”.

U podnóża zamku będzie zlokalizowany Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Gminy Olkusz. W nim nie tylko otrzymacie bezpłatne ulotki, foldery i mapy, ale będziecie mogli wziąć udział w quizie z drobnymi upominkami. Naturalnie obecne będzie stoisko Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a w nim zabawy plastyczne dla najmłodszych. Na terenie zamku będą warsztaty garncarza i kowala oraz będzie można nauczyć się strzelać z kuszy.

Ciekawy materiał wideo: Turniej Rycerski na zamku w Szydłowie A.D. 2022

Może cię również zainteresować: 32 Festiwal Kultury Żydowskiej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia