Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza XIX Najazd Barbarzyńców „Kobiety w świecie Piastów”

Średniowieczny jarmark smaków i rzemiosła. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu zaprasza.

586

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza XIX Najazd Barbarzyńców „Kobiety w świecie Piastów”
Najazd Barbarzyńców na Zamek Ogrodzieniec 2018. (fot. Dawid Janocha).

W dniach 6-9 lipca, mury warowni Ogrodzieniec staną się areną dwóch wydarzeń w średniowiecznym klimacie. 6-7 lipca to czas trwania Średniowiecznego jarmarku smaków i rzemiosła. Po czym wystartuje główna impreza, od 8 do 9 lipca będzie trwał Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza XIX Najazd Barbarzyńców „Kobiety w świecie Piastów”

Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza – o warowni

W środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscowości Podzamcze na najwyższym wzniesieniu Jury , Górze Janowskiego (515,5 m n.p.m.), znajd znajdują się malownicze ruiny największej warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Podobnie jak w innych jurajskich zamkach, jej mury przeplatają się z wapiennymi skałami. Pierwsze obronne umocnienia w tej okolicy wzniesiono za panowania Bolesława Krzywoustego. Na Górze Birów (461 m n.p.m) powstał obronny gród z drewna,kamieni i ziemi, otoczony palisadą, strzegący granicy przed czeskimi najazdami.

Król Kazimierz Wielki nie odbudował zniszczonego grodu na Górze Birów, zadecydował o budowie gotyckiego zamku na Górze Janowskiego, którego ruiny możemy podziwiać do dziś. Na przestrzeni wieków Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, by ostatecznie na początku XVI wieku trafić w ręce jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów ówczesnej Polski – Bonerów. Nowi właściciele, w latach 1530-1545 przebudowali zamek na okazałą, renesansową rezydencję. Warownia popadała w coraz większą ruinę, do czego przyczyniały się kolejne najazdy. Rok 1655 czas Potopu, szwedzkie wojska opuszczające zamek podpaliły go, w wyniku czego uległ częściowemu spaleniu. Kolejna „wizyta” Szwedów w 1702 roku, zgodnie z ich tradycją zakończyła się podpaleniem zamku.

Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza XIX Najazd Barbarzyńców „Kobiety w świecie Piastów”
Ruiny zamku w całej okazałości.

Z racji na stopień zniszczenia, kolejni właściciele nie przystępowali do odbudowy zamku gdyż koszty robót były zbyt wysokie. Ostatni mieszkańcy zamku, opuścili go na początku XIX wieku, a okoliczna ludność przystąpiła do rozbiórki murów pozyskując budulec.

Obecnie odpowiednio zabezpieczone ruiny Zamku Ogrodzieniec są udostępnione dla zwiedzających, a na niedalekiej Górze Birów znajduje się zrekonstruowany Gród Królewski.

Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza – plan imprezy

Zamek Ogrodzieniec zaprasza na XIX edycję największej imprezy przybliżającej widzom czasy wczesnego średniowiecza w południowej części Polski. Hasłem przewodnim tegorocznego Najazdu Barbarzyńców są kobiety w świecie Piastów. Gościom objawią się nie tylko usłużne białogłowy, liczne opowieści wprowadzą słuchaczy w świat wojowniczek z czasów Wikingów, Celtów, Słowian oraz Bałtów. Widzowie poznają zwyczaje panujące w każdej z tych kultur. Podczas festiwalu nie zabraknie widowiskowych walk, bitwy o most, turnieju łuczniczego, zapasów z udziałem płci pięknej oraz koncertu muzyki dawnej.

Swoistym wstępem do festiwalu będzie odbywający się na terenie Ogrodzienieckiego przedzamcza – Średniowieczny jarmark smaków i rzemiosła. W trakcie jego trwania 6-7 lipca, przybyli goście będą mieli okazję do zanurzenia się w atmosferze epoki by przygotować się do głównego wydarzenia czyli Festiwalu Kultury Wczesnego Średniowiecza – XIX Najazd Barbarzyńców Ogrodzieniec „Kobiety w świecie Piastów”

W gromadnie obecnych warsztatach rzemieślniczych oraz kramach, przybyli miłośnicy średniowiecza publiczności wyroby z epoki: biżuterię, uzbrojenie, ubrania oraz strawę ważoną według oryginalnych przepisów. Jak co roku podczas eventu nie zabraknie również wielkiej bitwy władców.

Sobota, 8 lipca

11:30 – Prezentacja Drużyn

12:00 – Turniej łuczniczy

13:30 – Prezentacja ubiorów oraz mody z okresu Piastów

14:00 – Turniej bojowy wojów

15:30 – Kobiety w czasach Piastów

16:00 – Bitwa o mosty

17:00 – Kobiety w czasach Piastów

17:30 – Zapasy wojów

18:30 – Kobiety w czasach Piastów

19:30 – Wielka bitwa władców

Bitwa o most
Zmagania na moście.

Niedziela, 9 lipca

11:00 – Bitwa o mosty – finały

12:00 – Koncert zespołu Jar

13:00 – Kobiety w czasach Piastów

13:30 – Finały turnieju bojowego wojów

14:30 – Kobiety w czasach Piastów

15:00 – Koncert zespołu Jar

16:00 – Kobiety w czasach Piastów

17:00 – Zakończenie imprezy

W trakcie trwania imprezy odbywa się średniowieczny jarmark rzemieślniczy: broń biała, strawa, napitki, biżuteria z epoki oraz wiele innych atrakcji.

 

Polecam ciekawe wideo: Zamek Ogrodzieniec – XVIII Najazd Barbarzyńców „Wikingowie Ludzie Północy”

Może cię również zainteresować: 47 Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Golubskim Zamku

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia