Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 6 do 12 lipca. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl
Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.
Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.
Miasto moje a w nim, to również wydarzenia motoryzacyjne z kalendarza ograniczone do terenu Mazowsza.
Lipiec
06 – 1974 – Zamek Królewski (od)zyskuje wieżę
07 – 1938 – Samochód nad przepaścią
08 – 2006 – Juliusz Wiktor Gomulicki – popularyzator historii Warszawy
09 – 1882 – Kantor stręczenia małżeństw
10 – 1944 – Akcja na aptekę Wendego
11 – 1928 – Pierwsza partia samochodów ciężarowych Ursus
12 – 1946 – Oddanie do użytku hali Dworca Głównego przy ul. Towarowej
Ursus to nie tylko traktory
W 1893 w Warszawie przy ul. Siennej 15 założono przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Na swoich wyrobach umieszczano znak „P7P”, który należało czytać jako „Posag 7 Panien”. W 1902 firma przyjęła nazwę Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS. Zakłady Mechaniczne “Ursus” SA w 1930 został przejęty przez Bank Gospodarstwa Krajowego. “Ursus” został włączony jako główny zakład, do struktur Państwowych Zakładów Inżynierii – PZInż.
(najwcześniejsza siedziba fabryki Ursus mieściła się przy Siennej 15 – adres nie istnieje gdyż na jego miejscu wybudowano PKiN)
W połowie lat dwudziestych dzięki wojskowym gwarancjom firma otrzymała pół miliona dolarów na rozwój linii produkcyjnej. We wsi Czechowice (dziś część Ursusa) zakupiono grunt pod budowę fabryki. Fabryka miała się składać z części produkującej samochody oraz z własnego zakładu metalurgicznego z odlewnią. W trakcie budowy zaczęły pojawiać się opóźnienia dlatego też zamówione przez wojsko samochody, które miały być gotowy w 1926, udało się wyprodukować dopiero w 1928 roku.
Pierwszą partię 52 samochodów ciężarowych URSUS typ A uroczyście odebrali prezydent Ignacy Mościcki wraz Zygmuntem Słomińskim, prezydentem Warszawy. Miało to miejsce 11 lipca 1928, a obecność głowy państwa pokazała jak ważne było to wydarzenia dla rządu II RP.
Maszyny, które przekazano 11 lipca 1928, to samochody ciężarowe produkowane na włoskiej licencji firmy SPA, znane w Polsce jako URSUS typ A. Do 1931 wyprodukowano około 1300 sztuk pojazdów, tak dla użytku wojskowego, jak i cywilnego.
W ubiegłym roku odbył się II Zlot Zabytkowych Traktorów w Ursusie, czy doczekamy kolejnej jego odsłony nie wiadomo.
Na koniec dowód że Polak potrafi, niezwykle ciekawy Ursus w artykule Ursus C-45 półgąsienicowy i jego odtworzony półgąsienicowy PROTOTYP URSUS C-45G
Miasto moje a w nim – motoryzacyjne wydarzenia bieżące i nie tylko
07 – 09.07.2023 — mazowieckie, Mińsk Mazowiecki, 26.Mazowiecki Rajd Weteranów Szos MAGNET 2023 info
08.07.2023 – mazowieckie, Rydzewo koło Ciechanowa, II OGÓLNOPOLSKI ZLOT GRUPY WESOŁE MALUCHY 126p i przyjaciele … info
08.07.2023 — mazowieckie, Autodrom Jastrząb, GT Series Polska – Runda 9 info
08.07.2023 — mazowieckie, Góra Kalwaria, MOTOSERCE 2023 info
09.07.2023 – mazowieckie, Warszawa, Volvo Day Off III info
09.07.2023 – mazowieckie, Sochaczew, I Sochaczewskie spotkanie z Klasykami info
Poniedziałek – Glinki w Zielonce – Poniedziałki z FSO – info
Wtorek – Warszawa Autodrom Bemowo, WAW Amcarowe Wtorki #1 2023! info
środa – Cykliczne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji Fundacji Youngtimer Warsaw w 2023 @PGE Narodowy w wybrane środy info
środa – Ciechanów w każdą środę o godz 19.00 na parkingu Centrum Handlowego MARCREDO info
Sobota – Warszawa Soboty Plac Defilad – Warszawa w Pigułce – cykliczne wycieczki Ogórkiem info
Niedziela – Warszawa Plac Defilad, Śladami PRL-u – cykliczne wycieczki Ogórkiem po Warszawie info
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.