Kulinarna Nawigacja – „paragony grozy” w sezonie nad morzem

Jarosław Uściński szef Kulinarnej Reprezentacji Polski dzieli się z nami swoimi doświadczeniami.

390

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rachunki w knajpach i restauracjach w miejscowościach turystycznych podczas sezonu letniego przyprawiają większość z nas o zawrót głowy

W dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja” zajęliśmy się tematem, który co roku budzi sporo emocji wśród turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Problem jest zapewne wszystkim bardzo dobrze znany, bo chodzi tu o tak zwane „paragony grozy”. Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali także o miejscach, gdzie nad morzem możemy zjeść uczciwie przyrządzoną rybę w przyzwoitej cenie.

Sezon na „paragony grozy”

Okres letni i wakacje to czas kiedy jak bumerang powraca temat „paragonów grozy”. Klienci restauracji skarżą się na bardzo wysokie rachunki za posiłki, fotografują paragony i wrzucają je do sieci. Restauratorzy natomiast tłumaczą się, że nie mają innego wyjścia i muszą podnosić ceny. Za taki stan rzeczy obwiniają inflację i rosnące wymagania płacowe pracowników. Prawda jednak, jak to zwykle bywa, leży pośrodku. Część obiektów, na przykład nad morzem, funkcjonuje cały rok, ale są też i takie, które otwierają się tylko w sezonie. To właśnie one między innymi nakręcają ceny, chcąc jak najwięcej zarobić w przeciągu trzech, czterech miesięcy. Często oszukują również klientów na jakości sprzedawanej ryby oraz na sposobie jej przyrządzenia.

Kulinarna Nawigacja – „paragony grozy” – nie dajmy się oszukać

Dużo restauratorów kupuje sobie także lajki na Facebooku i pozytywne oceny w Google. Pamiętajmy, że są to zwykłe oszustwa i dlatego warto tego typu miejsca omijać szerokim łukiem. Musimy sami metodą prób i błędów znaleźć knajpę, która jest prawdziwa i do której warto wracać. Panowie zachęcają nas także do wybierania obiektów całorocznych. To właśnie tam możemy zjeść nie tylko smacznie, ale i zdrowo. Zapewniają, że takowe na pewno znajdziemy, nie tylko nad morzem, ale i w górach. Dla Pana Pawła takim właśnie miejscem jest knajpa znajdująca się w Kątach Rybackich. Tam jeździ od lat na pysznego dorsza, łososia lub troć wędrowną prosto z Bałtyku. Jeśli chcecie dowiedzieć się co to za miejsce, zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Tam również znajdziecie informację, w jakim czasie najlepiej jeździć nad morze oraz jak rozpoznać świeżego dorsza. Ważne byśmy jedli dużo ryb, zwłaszcza morskich. Zdrowe odżywianie i zrównoważona dieta uchroni nas przed wizytami u lekarza. Czy wiesz jakie właściwości antyoksydacyjne ma ergotioneina?

Kulinarna Nawigacja – „paragony grozy”

Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem

co warto wiedzieć o transporcie kontenerowym

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia