Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Logo torde de france. Tour de France 2023
Tour de France 2023.

Tour de France 2023 – Tegoroczna edycja kultowego wyścigu Tour de France dobiegła końca. W klasyfikacji generalnej najlepszy z Polaków był Rafał Majka. Oczywiście kto był najlepszy? Kto wygrał w poszczególnych klasyfikacjach takich jak: generalna, punktowa, góralska, młodzieżowa, najaktywniejsza i drużyna? A także w etapach kto wygrywał? Oczywiście to wszystko poniżej. Oczywiście wyścig liczył, aż 21 etapów w całym dystansie 3405,6 km. Kolarze jechali przez Hiszpanie, ponieważ rozpoczynali w hiszpańskim mieście Bilbao (miasto w północnej Hiszpanii, w regionie Kraj Basków, u ujścia rzeki Nervión do Zatoki Biskajskiej Oceanu Atlantyckiego). I także, przez co oczywiste Francję kończąc na ostatnim etapie w stolicy Francji (Paryż).

Tour de France 2023 – 1-7 etapy

1 etap (Hiszpania) Bilbao/Bilbao – wyścig pagórkowaty, dystans 182 km, wzniesienia 3238 m, zwycięzca Adam Yates (Wielka Brytania) z (UAE Team Emirates), i oczywiście Yates zostaję liderem w generalce.
2 etap (Hiszpania) Vitoria-Gasteiz/San Sebastián (Hiszpania) – wyścig pagórkowaty, dystans 208,9 km, wzniesienia 2943 m, zwycięzca Victor Lafay (Francja) z (Cofidis). Oczywiście liderem w generalce pozostał Adam Yates.
3 etap (Hiszpania) Amorebieta-Etxano/Bajonna (Francja) – wyścig płaski, dystans 193,5 km, wzniesienia 2600 m, zwycięzcą został (Belg) Jasper Philipsen z (Alpecin-Deceuninck). Liderem oczywiście dalej pozostał Adam Yates.
4 etap (Francja) Dax/Nogaro – wyścig płaski, dystans 181,8 km, wzniesienia 1434 m, zwycięzcą ponownie został (Belg) Jasper Philipsen. Na pierwszym miejscu w generalce dalej pozostaję, oczywiście Adam Yates.

5 etap (Francja) Pau/Laruns – wyścig górski, dystans 162,7 km, wzniesienia 3659 m zwycięzcą okazał się tym razem (Australijski) kolarz Jai Hindley z (Bora-Hansgrohe). I także ten sam kolarz został nowym liderem w generalce Jai Hindley.
6 etap (Francja) Tarbes/Cauterets – wyścig górski, dystans 144,9 km, wzniesienia 3922 m. Na tym etapie najlepszy okazał się (Słoweński) kolarz z (UAE Team Emirates) Tadej Pogacar. Ale zmienił się prowadzenie, ponieważ po 6 etapie żółtą koszulkę założył (Duński) kolarz z (Jumbo-Visma) Jonas Vingegaard. Tym samym oczywiście został liderem w generalce.
7 etap (Francja) Mont-de-Marsan/Bordeaux – wyścig płaski, dystans 169,9 km, wzniesienia 785 m. To już 3 etap tego wyścigu tego samego kolarza. Ponieważ zwycięzcą był (Belg) Jasper Philipsen. A koszulkę lidera utrzymuję kolarz z (Danii) Jonas Vingegaard.

Tour de France 2023 – 8-14 etapy

8 etap (Francja) Libourne/Limoges – wyścig pagórkowaty, dystans 200,7 km, wzniesienia 1812 m. (Duński) kolarz z(Trek-Segafredo) Mads Pedersen tym razem okazał się najlepszy. Jonas Vingegaard, oczywiście dalej pozostaję liderem.
9 etap (Francja) Saint-Leonard-de-Noblat/Puy de Dome – wyścig górski, dystans 182,4 km, wzniesienia 3494 m. (Kanadyjski) kolarz z (Israel Start-Up Nation) Michael Woods, na tym etapie był najlepszy. (Duński) kolarz Jonas Vingegaard, oczywiście dalej utrzymuję koszulkę.
10 etap (Francja) Vulcania w Saint-Ours/Issoire – wyścig pagórkowaty, dystans 167,2 km, wzniesienia 3127 m. (Hiszpan) Pello Bilbao z (Bahrain Victorious), oczywiście wygrał etap. A w dalszym ciągu koszulkę lidera dzierży Jonas Vingegaard.
11 etap (Francja) Clermont-Ferrand/Moulins – wyścig płaski, dystans 179,8 km, wzniesienia 1854 m. Czwarty raz zwycięzcą został, oczywiście Jasper Philipsen. Lider jest ten sam Jonas Vingegaard.

Na zdjęciu podium/miejsce gdzie kolarze zostają udekorowani. Tour de France 2023.

12 etap (Francja) Roanne/Belleville-en-Beaujolais – wyścig pagórkowaty, dystans 168,8 km, wzniesienia 3088 m. Ion Izagirre (Hiszpański) kolarz z (Cofidis), oczywiście był pierwszy na mecie. Żółtą koszulkę dalej utrzymuję Jonas Vingegaard.
13 etap (Francja) Chatillon-sur-Chalaronne/Grand Colombier wyścig górski, dystans 137,8 km, wzniesienia 2410 m. 13 etap był (POLSKI), ponieważ za sprawą Michał Kwiatkowski z (Team Ineos), który zwyciężył. W dalszym ciągu koszulkę lidera utrzymuję Jonas Vingegaard.
14 etap (Francja) Annemasse/Morzine – wyścig górski, dystans 151,8 km, wzniesienia 4281 m. Carlos Rodriguez (Hiszpan) kolarz z (Ineos Grenadiers), oczywiście zwycięża etap. Na szczycie zostaję ten sam kolarz, co w poprzednich etapach.

Tour de France 2023 – 15-21 etapy

15 etap (Francja) Les Gets/Saint-Gervais-les-Bains – wyścig górski, dystans 179 km, wzniesienia 4527 m. Z ekipy (Bahrain Victorious) (Holenderski) kolarz Wout Poels wygrał etap. Lider bez zmian.
16 etap (Francja) PassyCombloux – wyścig jazda indywidualna na czas, dystans 22,4 km, wzniesienia 638 m. Jazdę indywidualną na czas wygrał w imponującym stylu sam lider, ponieważ znokautował rywali wygrywając o 1:38 min.
17 etap (Francja) Saint-Gervais-les-Bains/Courchevel – wyścig górski, dystans 165,7 km, wzniesienia 5405 m. (Austriak) Felix Gall kolarz z (AG2R Citroen Team), oczywiście pokazał moc i wygrał ten górski etap. Na poprzednim etapie Jonas Vingegaard praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w całym turnieju.

18 etap (Francja) Moutier/Bourg-en-Bresse – wyścig płaski, dystans 184,9 km, wzniesienia 1211 m. Kolarz z (Danii) okazał się najlepszy, ale oczywiście nie lider tylko kolarz z tego samego kraju. A był nim Kasper Asgreen z (Soudal Quick-Step).
19 etap (Francja) Moirans-en-Montagne/Poligny – wyścig pagórkowaty, dystans 172,8 km, wzniesienia 1950 m. (Słoweński) kolarz z (Bahrain Victorious) Matej Mohoric, oczywiście wygrał ten etap.
20 etap (Francja) Belfort/Le Markstein – wyścig górski, dystans 133,5 km, wzniesienia 3484 m. Już drugi raz tego wyścigu wygrywa etap. Nie kto inny jak oczywiście Tadej Pogacar z (UAE) (Słowenia).
21 etap (Francja) Saint-Quentin-en-Yvelines/Paryż – wyścig płaski, dystans 115,1 km, wzniesienia 598 m. (Bora-Hansgrohe) to człowiek tej drużyny kolarz (Belgijski) Jordi Meeus wygrał ostatni etap całego wyścigu.