Co sprawdzić przy zakupie auta?

Sprawdzenie Używanego Auto Przed Zakupem czyli nasz poradnik online - bezpieczny zakup samochodu

397

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kupno używanego pojazdu
używane auto - jak kupić bezpiecznie?

Decydując się na kupno używanego pojazdu, należy wiedzieć, jak takie auto sprawdzić przed zakupem. Po kupnie auta z niejasną przeszłością możemy zostać dosyć szybko niemile zaskoczeni podczas jego użytkowania, dlatego weryfikacja przed finalizacją zakupu jest niezwykle istotna. W tym poradniku przedstawimy kilka porad, w jaki sposób oraz co sprawdzić przy zakupie auta używanego. Postaramy się także poradzić, gdzie szukać pewnych aut używanych. Kupno używanego samochodu – nasz poradnik.

Kupno używanego samochodu — kot w worku?

Rynek wtórny samochodów używanych jest tak ogromny, że naprawdę jest z czego wybierać. Nie dotyczy to tylko polskiego, ale także rynków zagranicznych, skąd Polacy chętnie kupują i przywożą pojazdy. Jednak fakt, że wybór jest tak duży, nie oznacza, że w prosty sposób można kupić auto używane, które będzie służyło bezproblemowo. Trafić można wówczas na zaniedbane egzemplarze, czasami z powypadkową przeszłością, o której sprzedający nie poinformuje, czy z nieprawdziwym przebiegiem i nie tylko. Niekiedy czytając ogłoszenie, pomyśleć można, że pojazd jest w naprawdę świetnym stanie, a w rzeczywistości okazuje się nieco inaczej. Z racji, że nikt z nas nie chciałby trafić na  przysłowiowego kota w worku, dobrze wiedzieć, jak podejść do zakupu auta używanego. 

Kiedy jednak już jest po fakcie i auto okazało się nietrafionym zakupem, wyjściem z sytuacji, w której nabyliśmy pojazd, znacznie odbiegający od tego, co mówił sprzedający, jest skorzystanie z tytułu rękojmi i zwrócenie auta. Niestety nerwów i straconego czasu nikt nam nie zwróci, zatem dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób i co sprawdzić w aucie przed zakupem. Dotyczy to szczególnie tych osób, które po samochód wybierają się samodzielnie i nie mają wiedzy na temat mechaniki itp.

Rozmowa telefoniczna przed zakupem samochodu używanego

Rozmowa telefoniczna to zazwyczaj pierwszy kontakt, jaki będziemy mieli ze sprzedającym. Co więcej, podczas takowej rozmowy można już sprecyzować wiele pytań dotyczących samochodu i zweryfikować to, co mówi sprzedający — chociażby w kwestii informacji zamieszczonych w ogłoszeniu, a tych, które dana osoba przedstawia podczas rozmowy.

Jakie zatem pytania warto zadawać? Oto one:

 • należy zapytać, czy auto jest bezwypadkowe,
 • czy samochód posiada jakieś usterki, które wymagają naprawy,
 • jakie naprawy były ostatnio przeprowadzane w pojeździe i czy sprzedający posiada dokumenty potwierdzające ich przeprowadzenie,
 • stan techniczny auta — w jakim stanie technicznym jest karoseria, mechanika itp.,
 • czy auto posiada ważne opłaty, jak i komplet niezbędnych dokumentów,
 • czy sprzedający zgadza się na sprawdzenie pojazdu na stacji diagnostycznej,
 • poprosić o numer VIN jeżeli ten nie został podany w ogłoszeniu.

Trzeba być wyczulonym na odpowiedzi sprzedającego. Jeżeli ten na naszą prośbę udziela krótkich, zdawkowych odpowiedzi lub unika tematu, można podejrzewać, że ma coś do ukrycia. Jako kupujący mamy całkowite prawo do pozyskania informacji na temat m.in. stanu technicznego danego samochodu, zatem warto pytać!

mężczyzna ogląda samochód
mężczyzna ogląda samochód przed zakupem

Sprawdzenie pojazdu, a VIN

Wspomniany numer VIN samochodu, może być niezwykle przydatny przed zakupem auta. Otóż dzięki niemu można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Numer VIN jest indywidualnym numerem pojazdu, na podstawie którego tworzy się raport historii samochodu. Jest to cenne źródło informacji o danym egzemplarzu. Dany numer znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, jak i w dolnym lewym rogu przedniej szyby, bądź w okolicach podszybia (miejsce umieszczenia VIN-u na karoserii może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu). 

Aby sprawdzić auto po numerze VIN, skorzystać można z bezpłatnych źródeł (centralnej ewidencji pojazdów i kierowców — CEPiK), jak i płatnych, na których poprzez podanie numeru, będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, takich jak np.:

 • informacje o przeszłości wypadkowej samochodu,
 • przebieg auta,
 • czy pojazd nie figuruje w bazie samochodów poszukiwanych (czy nie był kradziony),
 • czy auto jest krajowe, czy jest to samochód sprowadzony,
 • ogólne dane techniczne pojazdu — pojemność silnika, moc i inne,
 • informacje o akcjach serwisowych,
 • wyposażenie fabryczne,

jak również znaleźć można archiwalne zdjęcia ze wcześniejszych ogłoszeń, lub od ubezpieczycieli, jeżeli auto w przeszłości np. miało jakąś kolizję.

Kupno samochodu używanego — jak dokonywać oględzin pojazdu

Kiedy wybierzemy się obejrzeć pojazd, zdecydowanie należy go dokładnie sprawdzić. W tym celu wiele osób prosi o pomoc np. zaprzyjaźnionego mechanika. Inni korzystają ze stacji diagnostycznych. Jednak w przypadku, kiedy nie mamy możliwości obydwu powyższych opcji, należy poradzić sobie samemu. W tym celu przedstawiamy, na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta.

 1. Karoseria i nadwozie — są to pierwsze elementy pojazdu, które rzucają się w oczy, zatem od nich warto zacząć. Na nadwoziu widnieć mogą ślady po źle przeprowadzonych naprawach blacharsko-lakierniczych. Elementy karoserii w samochodzie, który w przeszłości nie miał wypadku, powinny mieć równe szczeliny. Lakier na aucie powinien być w jednakowym odcieniu. Zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na ogniska rdzy na karoserii i na podwoziu pojazdu. Naprawy blacharsko-lakiernicze są naprawdę drogie, zatem dobrze jest dokładnie sprawdzić auto pod tym kątem. Jeżeli sprzedawca poinformuje, że auto posiada szpachlowany, lakierowany, czy wymieniany jakiś element karoserii, sprawdźmy dokładnie to miejsce. W celu ułatwienia czynności poleca się wyposażyć w miernik lakieru, który nie jest drogi, a może bardzo pomóc podczas oględzin. Dzięki niemu dowiemy się m.in. czy auto posiada naprawy za pomocą szpachli! Przykładowe badanie karoserii miernikiem lakieru i tutorial, jak poprawnie je wykonać, można znaleźć w sieci. Szyby to także ważny element, który trzeba sprawdzić. O ile przednia może być wymieniona ze względu np. na drobne uszkodzenia z przeszłości, o tyle powodem wymiany bocznych, czy tylnej, mógł być np. wypadek. Najlepiej, aby szyby były z tego samego rocznika, co auto. Podczas oględzin, można sprawdzić też w miarę możliwości układ wydechowy — np. czy nie jest zardzewiały.
 2. Komora silnika i silnik — to druga najważniejsza pozycja do sprawdzenia. Przede wszystkim, pas komory silnika nie powinien nosić śladów uszkodzeń. Należy zwrócić uwagę na pęknięte osłony, stan śrub, czy ewentualnie uszkodzenia w danym obrębie. Jeżeli śruby na nadkolach, czy masce posiadają zdarty lakier, można domniemać, że element był kiedyś odkręcany. Co istotne, silnik nie musi być czysty. W miarę możliwości dobrze jest zlokalizować ewentualne wycieki — np. z okolicy turbiny jeżeli auto ją posiada, czy w okolicy przewodów olejowych. Wycieki mogą także pojawiać się w okolicy układu chłodzącego, czy układu hamulcowego i innych elementów, jak chociażby skrzynia biegów. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy pod korkiem wlewu oleju nie widnieje żółty szlam o konsystencji masła. Może on świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą! Po uruchomieniu silnika należy wsłuchać się w jego pracę i to czy jest równa. Ponadto zaobserwować trzeba ewentualny dym, który będzie wydobywał się z rury wydechowej — jego kolor może informować o stanie poszczególnych elementów auta. Np. kolor niebieski będzie świadczył o spalaniu dużych ilości oleju. Biały może sygnalizować uszkodzoną uszczelkę pod głowicą. Dużo czarnego dymu natomiast, może świadczyć o spalaniu zbyt dużej ilości paliwa, które może być spowodowane uszkodzeniem układu paliwowego (dotyczy to szczególnie silników wysokoprężnych). W wielu nowoczesnych pojazdach np. wyposażonych w filtr DPF spalin nie będzie można zaobserwować.
 3. Opony i koła — trzeba zwrócić uwagę na stan i rocznik opon — te będą nadawać się do wymiany, kiedy bieżnik ma 1,6 mm w przypadku letnich opon, a około 4 mm w przypadku zimowych. Ponadto na ich zużycie — czy jest równe, czy np. jedna opona jest bardziej zużyta od drugiej. Taki fakt, może oznaczać, źle ustawioną zbieżność, bądź problemy z zawieszeniem.
 4. Wnętrze — jego zużycie może wiele poinformować o pojeździe i tym, jak poprzednia osoba go użytkowała. Otóż nie zawsze wysoki przebieg musi wiązać się ze zniszczonym wnętrzem! Oględziny środka pojazdu należy przeprowadzać bacznie, ze szczególnym uwzględnieniem foteli, kierownicy i gałki zmiany biegów. Otóż sprawdźmy, czy fotel kierowcy nie jest podarty, połamany, czy zbyt zużyty — nieadekwatnie do przebiegu, szczególnie jeżeli ten, jest bardzo niski. Te same kwestie dotyczą pozostałych elementów wnętrza. Istotne są także pasy bezpieczeństwa. Otóż widnieje na nich często informacja dotycząca roku produkcji. Warto to sprawdzić i zweryfikować z rokiem produkcji samochodu — jeżeli coś się nie zgadza, bądź jest duże odstępstwo od normy, można domniemać, że pasy są wymienione, a auto może być powypadkowe.
 5. Wyposażenie — dobrze jest poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie poszczególnych elementów wyposażenia. Najważniejsza będzie klimatyzacja i ogólne kwestie elektryczne w aucie.
sprawdzanie pojazdu przed zakupem
sprawdzanie pojazdu przed zakupem – Kupno używanego samochodu – poradnik

Jazda próbna przy zakupie używanego samochodu

Pod żadnym pozorem nie powinno się rezygnować z jazdy próbnej, kupując używany samochód. Dzięki niej usłyszeć będzie można wiele niepokojących dźwięków, sprawdzić, jak auto się prowadzi, itd. Na co szczególnie zwrócić uwagę wykonując jazdę próbną i jak sprawdzić auto podczas tej czynności?

 • Auto powinno zapalić bez problemów i nadmiernego kręcenia rozrusznikiem.
 • Po włączeniu zapłonu powinny zapalić się wszystkie kontrolki, a następnie zgasnąć.
 • Należy zwrócić uwagę, czy podczas kręcenia kierownicą nie słychać niepokojących dźwięków.
 • Z zawieszenia, jak i od strony skrzyni biegów nie powinny dochodzić niepokojące odgłosy, jak stuki, tarcia, trzaski.
 • Warto sprawdzić silnik na małym, jak i dużym zakresie obrotów.
 • Trzeba sprawdzić stan układu hamulcowego. Np. czy podczas hamowania nie trzęsie kierownicą, lub, czy podczas hamowania załączy się system ABS.
 • Temperatura cieczy chłodzącej, powinna zatrzymać się na 90 stopniach.
 • Warto sprawdzić, czy pedał sprzęgła dobrze pracuje i czy wrzucenie biegu nie przychodzi z trudem.
 • Jeżeli auto jest wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, ta powinna pracować gładko, cicho i bez szarpnięć.
 • Podczas jazdy trzeba zwrócić uwagę, czy auto się równo prowadzi i nie ściąga np. w jedną stronę, jak i czy np. po najechaniu na nierówność nie słychać niepokojących dźwięków.
 • Zaobserwujmy, czy podczas jazdy nie zapalają się jakieś kontrolki — szczególnie check engine, lub kontrolka od oleju, albo inne w kolorze żółtym, bądź co gorsza — czerwonym.

Przy zakupie samochodu, należy sprawdzić dokumenty

To ostatnia kwestia jeżeli chodzi o sprawdzenie auta przed zakupem. Otóż sprzedający powinien posiadać komplet dokumentów pojazdu. Auto dopuszczone do ruchu musi mieć ważny dowód rejestracyjny z numerem VIN i innymi informacjami w dowodzie rejestracyjnym, pokrywającymi się z tymi, które dotyczą samochodu. Inna kwestia to karta pojazdu opłaty, jak ważne ubezpieczenie OC, oraz ważne badanie techniczne. Dokumenty auta są niezwykle istotną rzeczą, na którą zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę!

kupno pojazdu używanego
kupno pojazdu używanego

Gdzie dokonać zakupu samochodu używanego

Wiele osób staje przed takim dylematem. Rynek aut używanych jest ogromny, jednak czasami, z trudem można znaleźć ciekawy, godny uwagi egzemplarz. Kiedy jednak szukaliśmy auta w wielu miejscach, czy tu u handlarzy, czy u prywatnych sprzedawców i nie trafiliśmy ciekawego egzemplarza, warto sprawdzić jeszcze inną opcję. Okazuje się, że są miejsca, gdzie znaleźć można pewne auto używane. Otóż istnieją firmy, trudniące się w odsprzedaży aut poleasingowych.

Takie samochody zawsze posiadają pełną historię od nowości, prawdziwy przebieg i wiele innych atutów, jak np. naprawy wykonywane w autoryzowanych stacjach. Taki samochód bez przeszkód można także indywidualnie sprawdzić na stacji kontroli pojazdów! Nierzadko zatem stan techniczny pojazdu poleasingowego jest bardzo dobry.

Oferta, firm sprzedających często jest bardzo bogata — poleasingowe BMW, Audi, Mercedes, czy nawet samochody marek nieaspirujących do premium, jak Skoda, Fiat, zazwyczaj są w ofercie takich firm. Co więcej, ceny aut poleasingowych są bardzo konkurencyjne, a co za tym idzie — atrakcyjne! Szukając zatem pewnego używanego pojazdu, warto sprawdzić, oferty z samochodami poleasingowymi.

Podsumowanie

Kupno używanego auta to nie lada wyzwanie. Szukanie idealnego egzemplarza, może niekiedy pochłonąć masę czasu i pieniędzy, które przeznaczy się na dany cel. Bez względu na to, jakiego typu używane auto kupujemy — trzeba je dokładnie sprawdzić. No ale też mieć na uwadzę, że nie będzie ono bez wkładu finansowego. Aby proces zakupowy był łatwiejszy, warto wykorzystać porady zamieszczone w poradniku! Ponadto polecamy zainteresować się ofertą z samochodami poleasingowymi, które nierzadko odznaczają się pewną przeszłością i nienagannym stanem technicznym! 

poznaj nowe Renault Austral

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia