Pakiet mobilności w Unii Europejskiej: Przegląd najważniejszych zmian

Pakiet mobilności w Unii Europejskiej: Przegląd najważniejszych zmian - nasz poradnik online, zmiany na lepsze, ułatwienia dla kierowców

372

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pakiet mobilności w Unii Europejskiej - ułatwienia dla kierowców
Pakiet mobilności w Unii Europejskiej - ułatwienia dla kierowców w rejestracji aut poniżej 3,5t

Pakiet mobilności ue co to takiego? Jest to zbiór przepisów Unii Europejskiej dla potrzeb regulacji rynku pracy kierowców zawodowych głównie chodzi o transport. Większość regulacji zawartych w pakiecie dotyczy transportu samochodami powyżej 3,5 t. Jedną z najważniejszych rzeczy która pozwala kontrolować pracę kierowców ale też i warunki tej pracy to są tachografy. Jedna z najnowszych zmian w pakiecie mobilności to jest konieczność stosowania w nowo rejestrowanych samochodach nowej generacji geografów generacji 2. Pakiet Mobilności – przegląd zmian

Pakiet Mobilności a tachografy

Na wstępnie dlaczego właśnie tachografy są tym najważniejszym elementem pakietu mobilności. Tachografy kontrolują ilość jakość pracy kierowców transportu ciężkiego. Mając możliwość kontrolowania tych warunków możemy aktywnie dbać o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Tak, bezpieczeństwo ruchu drogowego nie tylko zdrowie kierowców. Też nie tylko jakość pracy kierowców i brak ich przeciążenia ale też całego ruchu kołowego. Jeśli kierowcy będą przeciążeni pracą jeżeli będą przemęczeni będzie to miało wpływ na ich reakcje za kierownicą. Tak więc ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu kołowego.

Nowoczesny tachograf rejestrują bardzo dużo danych. Bezskutecznie kontrolować pracę w ramach pakietu unijnego musimy wiedzieć że dane z tegoż urządzenia pochodzą z terenu Unii Europejskiej. Czyli jeżeli jakiekolwiek przekroczenia miały miejsce były one realizowane tu a nie poza granicami unijnymi czemu te dane są takie ważne. Floty transportowe mają licencję unijne na wykonywanie usług te licencje są ważne nie tylko dla unijnych transportowców ale poza unijnych którzy świadczą usługę na rynku unijnym. Dzięki temu nowemu tachograf bowi 2 generacji możemy wykryć nie tylko błędy kierowców ale i błędy logistyczne. Także błędy planowania podróży które mają wpływ później na zachowanie kierowców na drodze.

Pakiet Mobilności – symbol kraju i obowiązek powrotu do siedziby

Od lutego 2022 roku jest to obowiązek prowadzania symbolu kraju zaraz po przekroczeniu granicy. Jest to bardzo ważne ponieważ w różnych obszarach państwowych obowiązują różne przepisy. Przepisy związane z regulacją nie tylko przepisów ruchu drogowego ale też i przepisów dotyczących firm transportowych. By skutecznie ocenić ewentualne naruszenia przepisów w danym kraju musimy mieć możliwość oceny czasu i miejsca  zdarzeń.  

Kolejną zmianą pakietu mobilności jest obowiązek powrotu do bazy. O co chodzi? O pojazdy wykorzystywane w transporcie międzynarodowym muszą najdalej co 8 tygodni po opuszczeniu kraju macierzystego fizycznie powrócić do bazy macierzystej. Obowiązek ten został wprowadzony 21 lutego 2022 roku i dotyczy on również pojazdów które są wynajmowane za granicą i wykorzystywane przez firmy w danym kraju.

Pakiet mobilności w Unii Europejskiej - ułatwienia dla kierowców
Pakiet mobilności w Unii Europejskiej – ułatwienia dla kierowców w rejestracji aut poniżej 3,5t

Pakiet Mobilności – co jeszcze? jakie zmiany?

W pakiecie mobilności mam jeszcze kilka zmian od 21 lutego 2022 roku są wprowadzone zmiany również dotyczące operacji kabotażowych. Między innymi chodzi o to że są one zabronione przez 4 dni po zakończeniu tychże autoryzowanych operacji transportu kabotażowego w konkretnym państwie należącym do Unii Europejskiej. 

Kolejna zmiana w prawie unijnym polega na zmianie występowanie o licencje wspólnotowe dla pojazdów o masie przekraczającej 2,5 t. Zmiana polega na tym że pojazdy zarejestrowane w danym państwie unijnym licencję wspólnotową powyżej 2,5 t utrzymują dla transportu tylko międzynarodowego kraju macierzystym do 3,5 t taka licencja nie jest wymagana. Więcej informacji związanych ze zmianami w europejskim pakiecie mobilności znajdziecie pod tym linkiem https://www.fleet.vdo.pl/pakiet-mobilnosci-i-ue/. Poznaj jaka jest pomoc dla polskich kierowców w ramach Pakietu Mobilności UE

poznaj nowego SUVa z Korei Południowej, to już 4 generacja Ssangyong Rexton

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia