Jak co roku, na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy odbędzie się kolejna edycja festiwalu archeologicznego. Na obfitujący w liczne atrakcje XI Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, organizator zaprasza w dniach 18-20 sierpnia. Karpacka Troja XI Festiwal Archeologiczny
Karpacka Troja XI Festiwal Archeologiczny – atrakcje
Tradycją już się stało, że co roku na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w podkarpackiej Trzcinicy organizowany jest Karpacki festiwal archeologiczny. Nie inaczej jest w tym roku, każdy z gości który zawita do skansenu w dniach 18-20 sierpnia będzie miał niepowtarzalną okazję do poznania tajników pracy średniowiecznych rzemieślników, a ponieważ wczesne średniowiecze obfitowało w wojny, bitwy i starcia, festiwalowi goście zobaczą inscenizację wczesnośredniowiecznej bitwy oraz będą mogli kibicować wojom w ich turniejowych zmaganiach. Podczas trwania festiwalu w parku archeologicznym będzie można odwiedzić warsztaty średniowiecznych rzemieślników wytwarzających nie tylko broń, ale i przedmioty codziennego użytku. W ten sposób można poznać pracę garncarza, powroźnika, kowala, garbarza czy też wytwórcy kolczug.
Jednak bez względu na atrakcyjność prezentowanego kunsztu średniowiecznych rzemieślników, każdy odwiedzający z niecierpliwością będzie oczekiwał na najważniejszy punkt programu czyli inscenizację bitew z udziałem wojowników z Polski i zagranicy. Oprócz inscenizacji będzie można kibicować wojom startującym w turniejach bojowych: indywidualnym, drużynowym oraz w zawodach na najsprawniejszego wojownika. Pośród różnorakich konkurencji znalazło się miejsce na rywalizację białogłów, będą to Konkurs Kulinarny oraz Bieg Dam.
Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu, odbędzie się inscenizacja pochówku ciałopalnego poległego woja, któremu będą towarzyszyć tradycyjne obrzędy pogrzebowe. W programie sobotnim i niedzielnym znalazło się miejsce dla zespołu „Roderyk”, który zaprezentuje swoją twórczość inspirowaną muzyką średniowiecza.
Drugiego dnia festiwalu do atrakcji przygotowanych dla gości dołączą pokazy jazdy konnej a także inscenizacja zdobycia grodu.
Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat Słowian i wczesnego średniowiecza, festiwal będzie gościł Prof. dr hab. Michała Parczewskiego, który wygłosi wykład pod tytułem ”U kolebki Lecha i Rusa. Początki podziału Słowian na odłam wschodni i zachodni”.
Karpacka Troja XI Festiwal Archeologiczny – miejsce festiwalu
Miejscem festiwalu archeologicznego jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, który znajduje się kilka kilometrów od Jasła, opodal rzeki Ropy. Jego umiejscowienie nie jest przypadkowe, ponieważ znajduje się on w miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, pozwalających jeszcze dogłębniej poznać Pradzieje Europy środkowo-wschodniej.
Pomysłodawcą budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski pełniący funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego, a powstały skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Utworzona placówka muzealna łączy w sobie tradycyjną formę skansenu z nowoczesną placówką muzealną, w jej skład wchodzi zabytkowe grodzisko, park archeologiczny, nowoczesny pawilon wystawowy, sektor hodowlany, poletka eksperymentalne oraz platforma widokowa.
Na terenie parku archeologicznego zwiedzający mają okazję zobaczyć zrekonstruowaną osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed trzech i pół tysiąca lat, a także słowiańską wioskę z IX wieku oraz kuźnię, zwiedzający mają do obejrzenia 18 zrekonstruowanych chat. W pawilonie wystawowym znajduje się nie tylko świetna ekspozycja, ale również sala kinowa gdzie można obejrzeć film o Karpackiej Troi.
W skład zrekonstruowanego Grodziska, wchodzi 200 m wałów obronnych wraz z dwoma bramami prowadzącymi do grodu oraz 6 chat, a wszystko odtworzone zgodnie ze stanem wiedzy naukowej o epoce.
Niestety w czerwcu 2010 roku skansen w wyniku powodzi został mocno zniszczony, na szczęście środki pozyskane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwoliły na jego odbudowę. Otwarcie odrodzonego skansenu odbyło się 24 czerwca 2011 roku, wtedy też po raz pierwszy zaprezentowano widowisko plenerowe, pt. Karpacka Troja Dwa Oblicza.
Program – Piątek, 18 sierpnia
Przyjazd grup rekonstrukcyjnych i rozbicie obozu historycznego.
Program – Sobota, 19 sierpnia
SCENA:
10:30 – Oficjalne otwarcie festiwalu
12:00 – Turniej archeologiczny dla dzieci
13:30 – Turniej dla kobiet – konkurs ubiorów historycznych
15:15 – Turniej dla kobiet – bieg dam
16:30 – Finał turnieju archeologicznego dla dzieci
19:00 – Koncert zespołu „Roderyk”
OBÓZ RZEMIEŚLNIKÓW:
11:15 – Garncarz
12:45 – Kowal
13:45 – Szczytnik
14:15 – Powroźnik
14:45 – Farbiarz tkanin
15:30 – Wytwórca kolczug
16:45 – Rymarz
POLE BITWY:
10:45 – Turniej specjalny o tytuł najsprawniejszego woja
11:30 – Strzelanie z łuku i rzut toporem dla publiczności (tor czynny do 15:30)
15:00 – Kruczy Turniej – walki drużynowe
16:00 – Pokazy sokolnicze
17:00 – Rekonstrukcja bitwy
18:15 – Inscenizacja pochówku poległego woja
SALA KINOWA:
9:00÷18:00 – Projekcje filmów
– Trzcinica – Karpacka Troja
– Kuchnia epoki brązu i wczesnego średniowiecza
Program – Niedziela, 20 sierpnia
SCENA:
10:00 – Oficjalne otwarcie festiwalu
11:00 – Turniej dla kobiet – konkurs kulinarny
12:00 – Koncert zespołu „Roderyk”
16:45 – Rozdanie nagród
17:30 – Zakończenie festiwalu
OBÓZ RZEMIEŚLNIKÓW:
11:15 – Dziegciarz i garncarz
12:15 – Jubiler
13:15 – Garbarz
13:30 – Cieśla
14:00 – Mincerz
POLE BITWY:
10:00 – Turniej bojowy – eliminacje i finały
11:00 – Strzelanie z łuku i rzut toporem dla publiczności (tor czynny do 13:30)
11:30 – Pokazy konne
13:45 – Inscenizacja zdobycia grodu
15:00 – Rekonstrukcja bitwy
15:45 – Pokazy konne
SALA KINOWA:
13:00 – Wykład
U kolebki Lecha i Rusa. Początki podziału Słowian na odam wschodni i zachodni.
Prof. dr hab. Michał Parczewski
Ciekawy materiał wideo: Karpacka Troja
Może cię również zainteresować: XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie