Legionella w natarciu – bakteria nie odpuszcza

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Legionella w natarciu - mikroskopowy obraz pałeczek Legionelli
Legionella pneumophila - jedna z najmniejszych istniejących bakterii.

Choroba legionistów bo pod taką nazwą jest znana, została odkryta w 1976 roku. Wtedy uczestnicy zjazdu amerykańskich weteranów, zachorowali na ciężką odmianę zapalenia płuc. Gnieżdżąca się w klimatyzacji hotelu „Bellevue – Stratford” bakteria, zainfekowała 221 weteranów i spowodowała śmierć 33 z nich. W naszym kraju miały już miejsce zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Pierwszy przypadek w tym roku wykryto 17 sierpnia w Rzeszowie. Legionella w natarciu – bakteria nie odpuszcza

Legionella w natarciu – te miejsca jej sprzyjają

Bakterie legionelli towarzyszą nam cały czas, znajdziemy je w glebie, w instalacji zimnej i ciepłej wody, zbiornikach słodkowodnych, wodach morskich. Badacze wykazali jej obecność w 12÷70%, systemów wodnych. Oznacza to, że dystrybutorami pałeczek legionelli mogą być: układy klimatyzacji i nawilżacze powietrza, baseny, prysznice, jacuzzi, myjnie, wieże chłodnicze, dializatory, urządzenia wspomagające oddychanie oraz wiele innych. Warunkiem infekcji jest wchłonięcie do płuc, rozpylonego płynu zawierającego bakterie. Legionella najlepiej rozwija się w temperaturze 38°C, a jej namnażaniu sprzyjają warunki panujące np. w starych, zapuszczonych instalacjach, gdzie pod dostatkiem jest magnezu, wapnia, żelaza, dwutlenku węgla i wilgoci.

Legionella w natarciu - instalacja ciepłej wody, sitko prysznica
Uwaga na instalacje ciepłej wody.

Miłośnicy picia „kranówy” mogą spać spokojnie, ponieważ Legionellą nie można zarazić się drogą pokarmową. Pałeczki bakterii nie mają szans w konfrontacji z sokami żołądkowymi układu trawiennego.

Czynniki ryzyka infekcji – Legionella w natarciu

Jak pokazują statystyki, mężczyźni są trzykrotnie bardziej narażeni na zakażenie bakterią. Podeszły wiek jest podstawowym czynnikiem ryzyka, po 50 roku życia, możliwość zakażenia zwiększa się. Wyniki badań dowodzą, że 90% populacji miała już kontakt z bakterią Legionella pneumophila ponieważ w krwi mają przeciwciała. Główne czynniki ryzyka to:

– palenie tytoniu

– nadużywanie alkoholu

– niektóre choroby przewlekłe

– choroby nowotworowe

– upośledzona odporność (np. po przeszczepie)

– cukrzyca

– pobyt w szpitalu, domu opieki itp.

– niewydolność wątroby

– POCh (przewlekła obturacyjna choroba płuc) również rozedma płuc

Objawy Legionellozy i jej leczenie

Zainfekowanie bakterią „Legionella pneumophila” daje objawy zbliżone do symptomów chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak: kaszel, gorączka, ból głowy, bóle mięśni. Choroba często kończy się ciężkim zapaleniem płuc: wtedy występują trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej , jej łagodniejsza forma przypominająca grypę, nazywana jest „gorączką Pontiac”.

Leczenie polega na antybiotykoterapii, a jego rokowania zależą nie tylko od szybkiej diagnozy, gdyż istotny jest wiek i stan zdrowia chorego.

Legionella w natarciu - zaniedbana klimatyzacja to także zagrożenie zakażeniem.
Zaniedbana klimatyzacja to również potencjalne źródło zakażenia.

Legionella pneumophila w Polsce

Według przeprowadzonych badań, w naszym kraju co roku ma miejsce kilkadziesiąt infekcji Legionellą. Dokładne dane nie są znane, ponieważ wiele z nich nie skończyło się hospitalizacją. Wcześniejsze znaczące przypadki miały miejsce w szpitalach w Jastrzębiu-Zdroju (2007) i Pile (2011) oraz w Czeladzi (2015), winnymi okazały się zainfekowane sieci wodociągowe. W tym roku pierwszy przypadek zakażenia legionellą, wykryto w Rzeszowie, na chwilę obecną bakterię wykryto u 144 osób. Większość to mieszkańcy województwa podkarpackiego, potwierdzono także przypadki Legionellozy w woj. lubelskim i małopolskim. Dzisiaj zmarła 9 osoba zakażona bakterią „Legionella pneumophila”.

Ciekawy materiał wideo: Dr Paweł Grzesiowski o zakażeniu Legionellą

Może cię również za interesować: Stopa cukrzycowa – co to jest

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia