O jesiennych pomidorach

0
113
Tylko pomidory dojrzewające w słońcu zawierają cenną dawkę witamin, minerałów i związków chemicznych

O jesiennych pomidorach rozmawiali w dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” Jarosław Uściński i Paweł Kubalski. Panowie przypomnieli nam dlaczego tylko dojrzewające w słońcu pomidory są wartościowe. Podrzucili nam także kilka pomysłów jak zachować ich smak i aromat na długie, zimowe wieczory.

Dlaczego warto jeść jesienne pomidory?

Dlaczego warto jeść jesienne pomidory? Na te pytanie odpowiedzieli nam dziś nasi prowadzący, którzy wytłumaczyli nam różnicę pomiędzy szklarniowymi i tymi z pola. Otóż tylko te rosnące w ziemi i dojrzewające w słońcu są najbardziej wartościowe dla naszego organizmu. Zawierają bowiem oprócz witamin i składników mineralnych — likopen. Ten niezwykły związek chemiczny posiada wiele właściwości zdrowotnych. Oprócz działania przeciwzapalnego, przeciwgrzybiczego oraz przeciwbakteryjnego, ogranicza ilość szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Broni więc nasz organizm przed powstawaniem komórek rakotwórczych. Pomidory dojrzewające w słońcu mają największą ilość likopenu, dlatego na przetwory i koncentraty wybierajmy właśnie te, które zbieramy jesienią.

Domowe ketchupy, passaty i koncentraty pomidorowe

Pomidory wczesną jesienią są pełne smaku i aromatu, dlatego warto właśnie wtedy przygotować z nich domowe przetwory. Domową passatę wykorzystamy, na przykład do zupy pomidorowej czy sosu do spaghetti. Doskonale sprawdzi się także jako baza do przygotowania ketchupu, który jest jednym z pyszniejszych pomidorowych sosów. Możemy go wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko tradycyjnie do pizzy, ale również do kanapek, tostów czy frytek. Uwielbiają go najmłodsi, chętnie po niego sięgają, dlatego przygotujmy go sami, aby oprócz smaku zaserwować naszym dzieciom porządną dawkę witamin i minerałów. Jego przygotowanie jest dość czasochłonne, ale banalnie proste. Warzywa najlepiej ugotujmy oddzielnie a następnie połączmy je z pomidorową passatą. Całość gotujemy na wolnym ogniu, pod koniec dodając sól, pieprz i odpowiednie przyprawy do smaku. Wszystko zmiksujmy i następnie nalewajmy do słoików. Pasteryzujemy kilka minut i pyszny, domowy ketchup mamy już gotowy. Po więcej kulinarnych inspiracji zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

O jesiennych pomidorach

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem