Pasażerowie i ich mandaty

351

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pasażerowie i ich mandaty
Dane potwierdzają, że pasażerowie mogą spowodować wypadki na drodze, w tym nawet te z tragicznymi skutkami.

Wiele mówi się o winie i wykroczeniach ze strony kierowców. Tymczasem także osoby siedzące obok mogą doprowadzić do przykrych zdarzeń na drodze. Pasażerowie i ich mandaty – co wiemy na ten temat? Za jakie wykroczenia mogą zostać ukarani? 

Pasażerowie i ich mandaty – nie tylko jazda pod wpływem 

Choć pasażerowie są karani dużo rzadziej, to i oni muszą dostosowywać się do określonych przepisów. Wśród tych najczęściej łamanych mamy m.in. brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Warto dodać, że zasady w tym zakresie są jasno określone w art. 39 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym. A zapis mówi, że każdy pasażer ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, niezależnie od zajmowanego miejsca w pojeździe. Trzeba o tym pamiętać, gdyż jednym z często powielanych mitów jest przekonanie, że nie ma takiej konieczności w sytuacji podróżowania na tylnej kanapie. Oczywiście i w tej regule są wyjątki. Tu stanowią je osoby, które w razie kontroli okażą lekarskie zaświadczenie stwierdzające przeciwwskazania do zapinania pasów. Ulgowo traktowane są także kobiety w zaawansowanej ciąży. Tymczasem pasażerowie za brak zapiętych pasów mogą otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Kary spotykane są też za inne, dużo bardziej prozaiczne, występki. 

Odpowiedzialny pasażer może być kluczowy 

Mowa tu o wyrzucaniu śmieci z pojazdu, a nawet niedopałków po papierosach. Za takie występki można otrzymać mandat w wysokości od 50 zł do nawet 200 zł. Czy pasażer może spowodować wypadek samochodowy? Jak najbardziej, a już na pewno może znacząco się do niego przyczynić. Pierwszy przykład? Brak powstrzymania kierowcy będącego pod wpływem alkoholu. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie się zorientować, że ktoś wcześniej spożył niewielką ilość procentów. Jeżeli jednak jesteśmy świadkami takiej sytuacji, to reagujmy. Kolejna kwestia to sami pasażerowie, którzy są pod wpływem alkoholu. W efekcie wielu z nich jest zdolnych do skrajnego zachowania, np. chwytania za kierownicę, lub skrzynię biegów. Ponadto alkohol często powoduje skłonności do nadmiernej euforii, czy wybuchów agresji. Oczywiście najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy w razie wypadku dojdzie do skutków śmiertelnych lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Konsekwencje jazdy z nietrzeźwym kierowcą można ponieść także jadąc nie swoim autem. 

Pasażerowie są zobowiązani, by świadomie powstrzymać kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.

Co jeszcze może zrobić pasażer? 

Osoba przebywająca na miejscu pasażera może mieć obniżone odszkodowanie o nawet kilkadziesiąt procent. Jak już wyżej wspomnieliśmy, pasażer powinien czuć się w pewnym sensie odpowiedzialny za to z jakim kierowcą wsiada do auta. Przykładowo, jeżeli porusza się z kierującym bez uprawnień, wówczas grozi mu kara w wysokości 200 zł. Taki sam mandat czeka go, jeśli kierowca nie posiada ważnego przeglądu i ubezpieczenia. Pasażer powinien również dopilnować, by w aucie kierowcy znajdował się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. W przeciwnym razie czeka go mandat od 50 do nawet 200 zł. Tymczasem mamy jeszcze jedną sytuację, przez którą kara może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Chodzi o moment, w którym pasażer pod wpływem alkoholu dopuści się nie obyczajowego zachowania poza kabiną pojazdu. Za tego typu występki można otrzymać nie tylko 5 tys złotych kary, ale i 30-dniowy areszt. 

Pasażerowie często zapominają, że za nieodpowiedzialne zachowanie i im grozi mandat.

Co z motocyklistami?  

Rzecz jasna i motocykliści muszą przestrzegać określonych zasad. Jedną z kluczowych jest konieczność zakładania kasku. Ta zasada dotyczy również pasażera. Sam kask musi także posiadać odpowiednią homologację oznaczoną symbolem ECE 22.05 lub 22.06. W przypadku jazdy bez kasku lub w kasku bez wspomnianej homologacji, pasażer może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Pasażerowie motocykli muszą także być trzeźwi, chyba, że są przewożeni w wózku bocznym. Pamiętajmy bowiem, że pasażer motocykla wykazuje się większym skupieniem, niż pasażer auta osobowego. Ze względu na specyfikę jazdy musi on uważać, by nie spaść z pojazdu. Z drugiej strony pasażerowie motocykli są zwykle dużo mniej doświadczeni, a co za tym idzie skłonni do nieodpowiedzialnych ruchów, czy zachowań, np. nadmiernego wychylania się. Za przewóz nietrzeźwego pasażera, motocykliście grozi kara mandatu w wysokości 150 zł. O wiele wyższym mandatem zostanie ukarany pasażer, który świadomie wsiądzie na motocykl z pijanym kierowcą. 

Nie da się ukryć, że jazda motocyklem wiąże się z dużo większym ryzykiem, niż podróż autem osobowym. Dlatego W tym wypadku szczególnie należy przestrzegać przepisów prawa.

Wzajemna odpowiedzialność 

Tu kwota może urosnąć do nawet 5 tysięcy złotych. Niewłaściwe zachowania może doprowadzić motocyklowych pasażerów nie tylko do kar finansowych, ale i pozbawienia wolności. Podobnie, jak pasażerom osobówek, nie wolno im wyrzucać śmieci poza środek transportu. Co ciekawe, w przypadku pasażerów motocykli dochodzi również do bardziej przyziemnych sytuacji, jak np. rozpięcie plecaka, z których przypadkowo wypadają przekąski. Niestety i takie sytuacje będą podlegały karze. Pasażerowie i ich mandaty – choć są oni rzadziej karanymi uczestnikami ruchu drogowego, to jednak powinni czuć się równie odpowiedzialni za bezpieczną jazdę. Czy tak jest? Niestety okazuje się, że do stosunkowo wielu wypadków dochodzi właśnie z braku ich odpowiedzialności. Krótko mówiąc, pasażerowie muszą pamiętać, że są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego powinni korzystać nie tylko z przywilejów, ale i pamiętać o swoich obowiązkach.

Sprawdź też, jakie są nowe uprawnienia straży miejskiej od 20 Października 2023 r.

Przeczytaj także: Piesi pod lupą – co wiemy o nowych przepisach?

Dowiedz się też, ile komornik zostawi na koncie w 2024 r.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia