Przywileje dla aut elektrycznych

posiadając auto elektryczne czeka cię wiele przywilejów, nie tylko darmowe parkowanie miejskie czy jazda buspasem oto nasz poradnik online

0
101
ulgi przy zakupie auta elektrycznego
ulgi przy zakupie auta elektrycznego

Kierowców w Polsce podzieliły auta elektryczne. Jedni uważają je za komfortowe i ekologiczne rozwiązania transportu przyszłości. Natomiast inni za kosztowny wymysł, który ogranicza to, co dla motoryzacji zawsze było najważniejsze – swobodę przemieszczania się na duże dystanse. Niezależnie od tego, którą grupę reprezentujesz, rozwój elektromobilności w naszym kraju stał się faktem. Kierowcy posiadający auta elektryczne mogą korzystać z szeregu przywilejów. Przywilejów które dodatkowo podnoszą komfort jazdy i ułatwiają poruszanie się po zatłoczonym mieście. Przywileje dla aut elektrycznych to jest to!

Wsparcie finansowe na zakup elektryka

Rząd i instytucja państwowe bardzo poważnie podeszli do kwestii rozwijającej się globalnie elektromobilności. Stworzono ułatwienia dla tych, którzy chcą się zaangażować w rozwój e-transportu w naszym kraju. I tak, osoby decydujące się na zakup samochodu elektrycznego mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci bezzwrotnej dotacji. Wartość dofinansowania wynosi nie więcej niż 18 750 zł lub nie więcej niż 27 000 zł w przypadku osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny (w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j.: Dz. U. 2020, poz. 1348,  z późn. zm.), przy jednoczesnym koszcie zakupu pojazdu zeroemisyjnego nieprzekraczającym 225 000 zł (nie dotyczy osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny).

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby zainteresowane zakupem fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1. Firmy decydujące się na zakup pojazdu z kategorii N1 mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 000 zł lub 70 000 zł. W przypadku wyboru pojazdu  kategorii L1 kwota dofinansowania wynosi 4 000 zł.

Pozostałe przywileje i udogodnienia

Sam zakup pojazdu to jedno, w myślą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, korzyści jest więcej. To przede wszystkim:

  • zwolnienie samochodów typu BEV z opłat za parkowanie na drogach publicznych w strefach płatnego podatkowania,
  • wyznaczone specjalne miejsca parkowania dla ładujących się samochodów BEV i PHEV, swobodny dostęp do stref czystego transportu wyznaczonych przez gminę, co w wielu przypadkach będzie oznaczało możliwość wjazdu do centrum miasta, który to wjazd w przypadku pojazdów spalinowych będzie dodatkowo płatny,
  • możliwość poruszania się samochodem BEV po buspasach,
  • korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na modernizację swojej floty,

Od początku 2021 roku wszystkie auta elektryczne, napędzane wodorem oraz PHEV z silnikami spalinowymi o pojemności do 2000 ccm są zwolnione z podatku akcyzowego. To zwolnienie przekłada się na bardziej przystępną cenę pojazdów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Nie tylko przywileje ustawowe

Wybór samochodu elektrycznego wiąże się z licznymi korzyściami dla kierowcy. Wspomniane wyżej dofinansowania i przywileje ustawowe to zaledwie początek. Wśród korzyści wartych uwagi jest możliwość znaczącego ograniczenia kosztów codziennego transportu, na które w przypadku konwencjonalnych napędów wpływają:

  • rosnące ceny paliw,
  • wysokie koszty napraw serwisowych,
  • koszty parkingów,
  • koszty wjazdu do stref czystego transportu.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą znacząco ograniczyć koszty „paliwa” decydując się na ładowanie pojazdu energią pochodzącą z przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość ładowania samochodów elektrycznych na korzystnych warunkach na parkingach firmowych. W przypadku elektryków znaczącemu obniżeniu ulegają także koszty eksploatacji samochodu i jego serwisu. Pozostałe oszczędności są natomiast pochodną omówionych wcześniej przywilejów ustawowych. Wszystko to świadczy o tym, że warto poważnie rozważyć zakup samochodu elektrycznego dziś. Tak, dziś kiedy wiąże się on z korzyściami i dodatkowymi przywilejami dla kierowcy, a nie jutro, kiedy będzie po prostu koniecznością dla wszystkich chcących poruszać się po danym mieście.

dofinansowanie auta dla niepełnosprawnych