Przywileje dla aut elektrycznych

posiadając auto elektryczne czeka cię wiele przywilejów, nie tylko darmowe parkowanie miejskie czy jazda buspasem oto nasz poradnik online

421

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ulgi przy zakupie auta elektrycznego
ulgi przy zakupie auta elektrycznego

Kierowców w Polsce podzieliły auta elektryczne. Jedni uważają je za komfortowe i ekologiczne rozwiązania transportu przyszłości. Natomiast inni za kosztowny wymysł, który ogranicza to, co dla motoryzacji zawsze było najważniejsze – swobodę przemieszczania się na duże dystanse. Niezależnie od tego, którą grupę reprezentujesz, rozwój elektromobilności w naszym kraju stał się faktem. Kierowcy posiadający auta elektryczne mogą korzystać z szeregu przywilejów. Przywilejów które dodatkowo podnoszą komfort jazdy i ułatwiają poruszanie się po zatłoczonym mieście. Przywileje dla aut elektrycznych to jest to!

Wsparcie finansowe na zakup elektryka

Rząd i instytucja państwowe bardzo poważnie podeszli do kwestii rozwijającej się globalnie elektromobilności. Stworzono ułatwienia dla tych, którzy chcą się zaangażować w rozwój e-transportu w naszym kraju. I tak, osoby decydujące się na zakup samochodu elektrycznego mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci bezzwrotnej dotacji. Wartość dofinansowania wynosi nie więcej niż 18 750 zł lub nie więcej niż 27 000 zł w przypadku osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny (w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j.: Dz. U. 2020, poz. 1348,  z późn. zm.), przy jednoczesnym koszcie zakupu pojazdu zeroemisyjnego nieprzekraczającym 225 000 zł (nie dotyczy osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny).

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby zainteresowane zakupem fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1. Firmy decydujące się na zakup pojazdu z kategorii N1 mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 000 zł lub 70 000 zł. W przypadku wyboru pojazdu  kategorii L1 kwota dofinansowania wynosi 4 000 zł.

Pozostałe przywileje i udogodnienia

Sam zakup pojazdu to jedno, w myślą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, korzyści jest więcej. To przede wszystkim:

 • zwolnienie samochodów typu BEV z opłat za parkowanie na drogach publicznych w strefach płatnego podatkowania,
 • wyznaczone specjalne miejsca parkowania dla ładujących się samochodów BEV i PHEV, swobodny dostęp do stref czystego transportu wyznaczonych przez gminę, co w wielu przypadkach będzie oznaczało możliwość wjazdu do centrum miasta, który to wjazd w przypadku pojazdów spalinowych będzie dodatkowo płatny,
 • możliwość poruszania się samochodem BEV po buspasach,
 • korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na modernizację swojej floty,

Od początku 2021 roku wszystkie auta elektryczne, napędzane wodorem oraz PHEV z silnikami spalinowymi o pojemności do 2000 ccm są zwolnione z podatku akcyzowego. To zwolnienie przekłada się na bardziej przystępną cenę pojazdów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Nie tylko przywileje ustawowe

Wybór samochodu elektrycznego wiąże się z licznymi korzyściami dla kierowcy. Wspomniane wyżej dofinansowania i przywileje ustawowe to zaledwie początek. Wśród korzyści wartych uwagi jest możliwość znaczącego ograniczenia kosztów codziennego transportu, na które w przypadku konwencjonalnych napędów wpływają:

 • rosnące ceny paliw,
 • wysokie koszty napraw serwisowych,
 • koszty parkingów,
 • koszty wjazdu do stref czystego transportu.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą znacząco ograniczyć koszty „paliwa” decydując się na ładowanie pojazdu energią pochodzącą z przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość ładowania samochodów elektrycznych na korzystnych warunkach na parkingach firmowych. W przypadku elektryków znaczącemu obniżeniu ulegają także koszty eksploatacji samochodu i jego serwisu. Pozostałe oszczędności są natomiast pochodną omówionych wcześniej przywilejów ustawowych. Wszystko to świadczy o tym, że warto poważnie rozważyć zakup samochodu elektrycznego dziś. Tak, dziś kiedy wiąże się on z korzyściami i dodatkowymi przywilejami dla kierowcy, a nie jutro, kiedy będzie po prostu koniecznością dla wszystkich chcących poruszać się po danym mieście.

dofinansowanie auta dla niepełnosprawnych

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia