Mandat za zbieranie grzybów

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mandat za zbieranie grzybów - kępa grzybów rosnących na pniu
Jeśli nie wiesz, czy grzyb jest jadalny, to go nie zbieraj.

Mandat przeważnie kojarzy się z otrzymaniem kary za wykroczenie na drodze lub w innym miejscu publicznym. Zbierając grzyby w lesie nie myślimy o tym, czy możemy go otrzymać. Zatem czy można dostać mandat za zbieranie grzybów?

Wbrew pozorom okazuje się, że zbieranie chronionych grzybów lub niewłaściwe zachowanie się w lesie może być powodem otrzymania sporego mandatu. Zgodnie z polskim prawem nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Warto zatem, zbierając grzyby, pamiętać o kilku ważnych zasadach. Większość z nich reguluje Kodeks Wykroczeń. Zgodnie z nim nie można niszczyć ściółki leśnej, grzybni oraz grzybów – nawet niejadalnych. Za takie zachowanie prawo przewiduje mandat. Aby go uniknąć, wystarczy po prostu prawidłowo zbierać grzyby. Niedopuszczalne jest zatem wyrywanie grzybów wraz z grzybnią. Nie tylko możemy otrzymać za to grzywnę, ale także spowodujemy, że w tym miejscu grzyby już nie wyrosną. Na każde grzybobranie warto zabrać nożyk, którym należy ściąć grzyb zaraz nad ziemią. Mandat za zbieranie grzybów.

Gdzie można zbierać grzyby? – Mandat za zbieranie grzybów

Zanim wybierzemy się na grzybobranie, warto sprawdzić, do kogo należy las. Grzyby można zbierać w lesie będącym własnością Lasów Państwowych. Inaczej sytuacja wygląda, gdy las należy do osoby prywatnej lub instytucji. Zbieranie grzybów jest również zabronione na terenie: parków, rezerwatów, upraw leśnych do 4 metrów wysokości, ostoi zwierząt, gruntów doświadczalnych, źródeł rzek i potoków, drzewostanów nasiennych oraz miejsc narażonych na erozję. Grzybiarzy może ograniczyć również okresowy zakaz wstępu do lasów. Zwykle jest on związany z sytuacjami tj.: zagrożenie pożarowe, prowadzone prace gospodarcze, degradacja runa leśnego czy zniszczenie lub uszkodzenie drzewostanu. Jeśli las jest własnością prywatną, właściciel może zabronić wstępu na jego teren przez umieszczenie odpowiednich tablic informacyjnych. Zawsze przebywanie na terenie prywatnym wymaga zgody osoby, która nim zarządza. Zbieranie grzybów jest także zabronione na obszarach należących do wojska. Należy pamiętać, że jeśli nie opuścimy terenu na żądanie zarządzającej nim osoby, grozi nam nagana lub mandat do 500 zł.

Jak zachowywać się w lesie podczas zbierania grzybów? – Mandat za zbieranie grzybów

Zwykle na zbieranie grzybów w lesie wybieramy się samochodem lub innym pojazdem. Zgodnie z prawem po takim terenie możemy poruszać się wyłącznie drogami publicznymi albo odpowiednio oznaczonymi drogami leśnymi. Parkowanie jest dozwolone również w przeznaczonych do tego miejscach, o czym informują widoczne w nich oznaczenia. Przepisy nie ograniczają jedynie właścicieli pojazdów silnikowych i zaprzęgowych. Amatorzy jazdy konnej muszą liczyć się z tym, że mogą poruszać się drogami leśnymi, które wyznacza nadleśniczy.

Podczas zbierania grzybów mandat można otrzymać nie tylko za wjeżdżanie do lasu i nieprawidłowe poruszanie się po jego obszarze. Kara czeka także za inne wykroczenia, do których należą: niszczenie mrowisk i ptasich lęgów, zaśmiecanie lasu, uszkadzanie krzewów i drzew, wypalanie roślinności oraz zabijanie, ranienie i płoszenie dzikich zwierząt. Na grzybobraniu powinni uważać także właściciele psów, gdyż puszczanie zwierząt luzem również jest wykroczeniem zagrożonym mandatem.

Jakich grzybów nie zbierać?

Mandaty przewidziane są dla zbierających grzyby będące pod ochroną. Lista takich okazów jest długa – obejmuje 232 gatunki. Reguluje to rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 roku. Zabrania się nie tylko ich zbierania, ale także niszczenia. Za zniszczenie lub zebranie tych grzybów strażnik leśny lub miejski może wyznaczyć mandat do 500 zł. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, maksymalna kara to 5000 zł.

Grzyby należy zbierać bardzo uważnie. Musi to robić osoba posiadająca odpowiednią wiedzę. W przeciwnym razie otrzymanie mandatu może nie być największym kłopotem. Zebranie i zjedzenie grzyba trującego grozi ciężką chorobą lub śmiercią. Niektóre grzyby niejadalne mylone są z nadającymi się do spożycia. Do objawów zatrucia należą: biegunka, wymioty, ból głowy, łzawienie oczu, spadek ciśnienia i zapaść.

Właściwe zbieranie grzybów oraz odpowiednie zachowanie się w lesie pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji – mandatu, grzywny, sprawy sądowej czy problemów zdrowotnych.

Grzyby mogą zbierać nawet dzieci. Może je zainteresować ten materiał video

Sprawdź też, jakie są nowe uprawnienia straży miejskiej od 20 Października 2023 r.

Możesz też przeczytać – Pomidorowy zawrót głowy

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia