Czym jest karta ratownicza pojazdu?

445

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Strażacy dzięki obecności karty ratowniczej mogą sprawniej i bezpieczniej przeprowadzić akcję ratowniczą

Czym jest karta ratownicza pojazdu? Do czego służy? Jaką odgrywa rolę i gdzie możemy ją zdobyć? Te istotne informacje powinny zainteresować każdego kierowcę, ponieważ w razie groźnego wypadku to właśnie ona może nawet uratować nam życie. Pozwoli także strażakom sprawniej przeprowadzić akcję ratowniczą.

Karta ratownicza pojazdu

W momencie groźnego wypadku samochodowego każda sekunda może okazać się kluczową w ratowaniu ludzkiego życia. Bywa, że uszkodzenia samochodu są na tyle rozległe, że nie można wyciągnąć pasażerów z wnętrza auta bez rozcinania nadwozia. Jest to niezwykle trudne zadanie, zwłaszcza w momencie gdy strażacy nie wiedzą, jak zbudowane jest dane auto. Dlatego tak istotne jest posiadanie karty ratowniczej pojazdu, która daje im taką informację. Czym zatem jest owa niezwykła karta? To nic innego jak zestandaryzowana informacja, która przedstawia schemat konkretnego pojazdu. Posiada także zaznaczone punkty umieszczenia takich elementów jak:

-wzmocnienia karoserii;

-poduszki powietrzne i gazowe napinacze pasów bezpieczeństwa;

-akumulator;

-zbiornik paliwa i na przykład LPG czy akumulator trakcyjny.

Te informacje pozwolą służbom ratowniczym zaplanować działania, tak aby przebiegały one sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Dodatkowo skróci ona czas akcji ratowniczej nawet o 30%. A jak wiadomo w momencie zagrożenia życia czy zdrowia, każda sekunda jest na wagę złota. Karta ratownicza pojazdu ma format A4, nie zajmuje więc dużo miejsca, nie jest też ciężka, dlatego warto ją zawsze mieć w swoim aucie.

Czym jest karta ratownicza pojazdu? – statystyki mówią same za siebie

Statystyki z 2022 roku pokazują, że podczas wypadków drogowych śmierć poniosło 621 osób, a ponad 13 tysięcy osób odniosło ciężkie obrażenia

W 2022 roku według statystyk na polskich drogach doszło do ponad 27 tysięcy wypadków drogowych. W ich wyniku życie straciło 621 osób, a ponad 13 tysięcy odniosło ciężkie obrażenia. Dodatkowo, w niemal 1000 przypadkach strażacy musieli rozcinać konstrukcję samochodu, aby wydobyć osoby poszkodowane. Niestety w wielu sytuacjach podczas rozcinania auta nożyce strażackie często pękały. Dzieje się tak dlatego, że każdy samochód ma inaczej zlokalizowane niebezpieczne miejsca, czyli różnego rodzaju wzmocnienia czy zbiorniki z gazem. Dlatego strażacy apelują do kierowców o wyrabianie i wożenie w swoich autach kart ratowniczych. Te specjalne, darmowe schematy budowy samochodów znacznie ułatwią pracę służbom w momencie poważnych wypadków. Do ich posiadania zachęcają także dealerzy samochodów. Jak podkreśla prezes Związku Paweł Tuzinek: „Karty ratownicze są szczególnie potrzebne przy nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach. W samochodach znajdują się urządzenia pod wysokim napięciem przekraczającym 400 lub 500 Volt oraz elementy pod ciśnieniem, na przykład poduszki powietrzne czy napinacze pasów. W momencie gdy systemy bezpieczeństwa spotykają się z urządzeniem do cięcia, mogą eksplodować. Mogą uszkodzić sprzęt czy zranić osobę ratującą”.

Rola i znaczenie karty ratowniczej

Karta ratownicza ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze pozwala zaoszczędzić każdą cenną sekundę podczas akcji ratowniczej, co ma kluczowe znaczenie w momencie zagrożenia życia kierowcy czy pasażerów. Po drugie każdy model ma inaczej rozmieszczone elementy konstrukcyjne i wyposażenie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Podczas akcji ratowniczej lokalizacja poszczególnych arterii może stanowić poważne wyzwanie dla służb. Dodatkowo współczesne samochody mają wiele elementów wzmacniających konstrukcję. Ponadto coraz częściej są wyposażone w kondensatory oraz przetwornice. Wiedza w tym zakresie może uratować życie nie tylko poszkodowanym, ale także służbom ratowniczym

Czym jest karta ratownicza pojazdu? – skąd ją wziąć?

Coraz więcej polskich kierowców posiada w swoim aucie kartę ratowniczą

Kartę ratowniczą pojazdu wcale nie trzeba tworzyć samemu czy kupować jej w wyspecjalizowanym sklepie. Wystarczy wejść na stronę kartyratownicze.pl , wybrać zakładkę „Wzory kart”, kliknąć odpowiednie logo marki i ściągnąć plik PDF ze strony producenta. Innym sposobem będzie wpisanie w wyszukiwarce stworzonej na potrzebę akcji, numeru rejestracyjnego auta. Algorytm autoDNA automatycznie rozpozna podstawowe dane pojazdu takie jak: marka, model, rok produkcji czy typ paliwa. Następnie algorytm przeszukuje bazę kart ratowniczych wszystkich importerów. Po czym generuje gotową do pobrania i wydrukowania. Kartę ratowniczą należy umieścić w naszym samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną. To właśnie w tym miejscu strażacy prowadzący akcję ratowniczą będą jej najczęściej szukać.

Naklejka na szybę informacją dla służb ratowniczych

Niestety na chwilę obecną niewiele samochodów posiada kartę ratowniczą, a jak wspomnieliśmy wcześniej, często jest ona bezcenna w ratowaniu ludzkiego życia. Na szczęście z roku na rok świadomość wśród kierowców rośnie i coraz więcej z nich wozi ją w swoich autach. Jednak aby służby ratownicze nie traciły czasu na jej szukanie, konieczne jest umieszczenie na szybie naklejki informującej o tym, że posiadamy ową kartę. Należy przykleić ją od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej, od strony kierowcy. Tylko wtedy realnie skrócimy czas akcji ratowniczej, ponieważ będzie to jasna informacja dla strażaków, że auto posiada ową kartę. O wydanie takiej naklejki możemy poprosić dealera lub ASO.

Przeczytaj także: Zmiany w punktach karnych

Zainteresować Cię może także temat :Żółte naklejki na przejazdach kolejowych – kierowco, musisz wiedzieć co oznaczają

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia