Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub.

Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub. CMA CGM Concorde - bo o nim mowa, to największy statek kontenerowy na świecie.

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub.
największy kontenerowiec na gaz ziemny

Czy wiesz że nawet największe statki mogą być na gaz? CMA CGM Concorde to największy EKO-Gigant, statek napędzany skroplonym gazem ziemnym. Nie wszyscy wiedzą że z reguły statki zasilane są mazutem i nie posiadają katalizatorów ani filtrów DPF. Ten olbrzym spala w godzinę więcej oleju niż osobówka w rok dlatego tak ważne jest jego zasilanie gazem. 

Eko paliwo do napędu jednostek na morzu to jeszcze rzadkość

Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub. Śmiało można powiedzieć, że rozwój i kolejne jego etapy dzieją się na naszych oczach. Jeden z nich miał miejsce 13 września. CMA CGM Concorde – bo o nim mowa, to największy statek kontenerowy na świecie zasilany LNG. Tym samym jesteśmy świadkami drugiego testowego zawinięcia jeżeli chodzi o serwis French Asia Line 1. Pierwsze miało miejsce 15 sierpnia, i był to CMA CGM Zheng He,  będący pod maltańską banderą. To uruchomione niedawno bezpośrednie połączenie łączy Koreę Południową z Europą Północną. Od października tego roku takie połączenia będą realizowane w cyklu cotygodniowym.

Przyjrzyjmy się bliżej omawianej jednostce. To pływający pod francuską banderą zwodowany w 2021 roku kontenerowiec o następujących parametrach: nr IMO 9839208; GT 236 583; nośność 221 322 t; długość całkowita 399,90 m; szerokość konstrukcyjna 61,30 m; wysokość boczna 33,50 m; zanurzenie 16,00 m; ładowność 23 104 TEU; ładowność kontenerów „statecznościowych” (@14 t) 13 500; liczba gniazd dla kontenerów chłodzonych 2200).

największy kontenerowiec na gaz ziemny pływa regularnie do gdańskiego Baltic Hub
Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub 13 września

Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub.

Idąc dalej Concorde to jeden z dziewięciu statków serii której początek miał miejsce w 2020r. Pierwszym był CMA CGM Jacques Saade. Wszystkie mają tonaż brutto wynoszący 236 583 jednostek. I biorąc pod uwagę ten parametr, istotnie większych kontenerowców o napędzie zasilanym LNG  niż „flota” CMA CGM nie ma.

Omawiane  jednostki różnią się pod względem nośności. Największą z nich – 221 322 t może pochwalić się nasz gdański gość – CMA CGM Concorde. Na świecie stanąłby na najniższym stopniu podium. Wyprzedziły by go dwa statki Hapag Lloyd – Manila Express – 224 999 Berlin Express – 229 348 ton. Tak samo się sprawy mają, jeżeli chodzi o ładowność. Wspomniane wyżej niemieckie kontenerowce mogą zabrać po 23 660 TEU, podczas gdy nasz Concorde – nieco ponad 23 100 TEU.TTe trzy omawiane wyżej najważniejsze parametry pokazują, niewątpliwie – CMA CGM Concorde to światowa czołówka morskich gigantów.

Napęd LNG to walory ekonomiczne, krótszy czas transportu i mniejsze zużycie energii. Nie mówiąc już o znacznej redukcji jeżeli chodzi o emisję zanieczyszczeń powietrza.  To wychodzi na przeciw celom klimatycznym Baltic Hub, podobnie do celów Unii Europejskiej. Dla przykładu samochody elektryczne mające coraz większy dostęp do stacji ładowania też mają swoje ograniczenia. Swoją drogą, ciekawe czy sztuczna inteligencja opanuje nasze morza i oceany.

French Asia Line 1 – współpraca z CMA ZGM.

Jeżeli chodzi o French Asia Line 1 – w skrócie FAL 1 to jego stworzenie to wynik dobrej długoletniej współpracy i udanych negocjacji na linii Baltic Hub – CMA CGM. FAL1 jest czwartą linią Ocean Alliance łączącą Daleki Wschód z Europą Północną. Pływa na niej 13  jednostek CMA CGM. Ich ładowność waha się między 17 859 a 23 112 TEU.

Trasa FAL 1  to: Gdańsk – Wilhelmshaven – Rotterdam – Algeciras – Port Klang – Busan – Ningbo – Shanghai – Yantian – Singapur – Tanger – Dunkierka – Le Havre i Hamburg.

Busan jest największym portem kontenerowym w Korei Południowej, podsumowując oraz 6. co do wielkości portem kontenerowym na świecie.

Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub - port w Busan
Gigant zasilany LNG wpłynął do gdańskiego Baltic Hub – port w Busan

Jeżeli interesują Cię motoryzacyjne ciekawostki przeczytaj nasz artykuł.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia