System ABS bezpieczne hamulce

System ABS w połączeniu z hamulcami tarczowymi na obu osiach daje najlepsze rezultaty. Oczywiście potrzebne jest także odpowiednie ogumienie. Dziś chcemy pokazać Wam co to jest ABS i jak działa.

1705

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hamowanie a system ABS w hamulcach tarczowych
system ABS hamulce tarczowe

System hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu. Im bardziej będzie skuteczny tym nasze bezpieczeństwo będzie wyższe. System ABS jest najskuteczniejszy z hamulcami tarczowymi ponieważ szybkość reakcji i siła hamowania są podstawą jakości tego rozwiązania. ABS znają wszyscy ale czy rozumieją jego działanie? Zapraszamy, rozwiejemy wasze wątpliwości i przybliżymy Wam zasadę jego działania.

ABS co to takiego?

System ABS podstawowy system wspomagania hamulców. W dzisiejszych czasach, gdy na drogach znajduje się bardzo duża ilość samochodów niezwykle ważną rzeczą jest bezpieczeństwo nasze oraz innych. W tym celu wraz z rozwojem technologii na rynek motoryzacyjny wprowadzane były różnego rodzaju systemy, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, a także w dużej mierze ułatwić kierowcy prowadzenie pojazdu. Jednym z takich systemów jest system ABS, który ma za zadanie zapobiegać blokowaniu kół podczas hamowania. Jest on częścią układu hamulcowego. Od lipca 2006 roku przepisy mówią o tym, że wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Polski muszą być wyposażone w system ABS. Większość z nich posiada tarcze hamulcowe na obu osiach.

Wiele kierowców nie znających tego rodzaju systemu zadaje sobie pytanie jaka jest różnica pomiędzy hamowaniem pojazdu wyposażonego w ABS, a pojazdem, który nie posiada tego układu. Myślę, że podstawowa różnica polega na tym, że w samochodach bez ABS-ów kierowca sam musi hamować w taki sposób, aby w pełni utrzymać kontrolę nad pojazdem. W momencie, gdy kierowca w razie potrzeby zbyt mocno wciśnie pedał hamulca koła blokują się przez co samochód traci sterowność, z kolei zbyt słabe hamowanie znacznie wydłuża drogę hamowania. W tym przypadku zaleca się tzw. hamowanie przerywane, które polega na mocnym wciśnięciu hamulca i w momencie, gdy koła przestają się obracać odpuszczeniu go. Tą czynność należy powtarzać, aż do czasu zatrzymania się pojazdu. Bardzo często kierowcy, gdy znajdą się w sytuacji gdzie trzeba reagować nagle nie myślą w jaki sposób hamować i z całej siły wciskają pedał hamulca przez co bardzo często wpadają w poślizg. Najefektowniejszym natomiast sposobem na wyhamowanie w krytycznej sytuacji pojazdem wyposażonym w ABS jest jak najmocniejsze pedału hamulca oraz dodatkowo pedału sprzęgła.

Jak to zrobić?

Poprzez wciśnięcie sprzęgła zapewniamy najkrótszą drogę hamowania oraz minimalizujemy możliwość wyłączenia się silnika pojazdu. Jeśli system ABS działa prawidłowo powoduje on wypychanie pedału hamulca. Nie należy jednak, wtedy zmniejszać siły nacisku na pedał, a wręcz przeciwnie ciągle go dociskać. Badania wykazały, że ok. 80% kierowców pojazdów wyposażonych w ABS jest przestraszona objawami działania tego systemu przez co znacznie wydłuża drogę hamowania. Jest jednak system, który ma zapobiegać tej reakcji. Jest to Brake Assist System, którego działanie polega na wspomaganiu kierowcy podczas hamowania.

System ten współpracuje z ABS-em. Jak, więc dokładnie działa system ABS? Za moment, gdy utracimy sterowność nad samochodem uznaje się sytuację, gdy koła na co najmniej jednej osi samochodu przestają się obracać. Dzieje się tak, dlatego że różnice sił hamowania na poszczególnych kołach wprawiają samochód w ruch obrotowy. System ten naśladuje tzw. hamowanie impulsowe jednak robi to dokładniej niż kierowca, ponieważ utrzymuje współczynnik poślizgu na poziomie 10%-30%.

Prędkość obrotowa kół mierzona jest na bieżąco. Podczas, gdy rozpoczynamy hamować system sam monitoruje ich zachowanie przez co potrafi szybko wychwycić moment, gdy jedno z kół zostanie zablokowane lub obraca się wolniej od pozostałych. Wtedy też automatycznie zwiększa siłę hamowania całego obwodu, aż do momentu, gdy siła hamowania będzie identyczna na wszystkich kołach. Zostanie ona wtedy ponownie zwiększona. Cykle redukcji siły hamowania są niezauważalne dla kierowcy, ponieważ odbywają się bardzo szybko. System ABS składa się z następujących elementów:

– czujniki prędkości obrotowej kół jezdnych

– elektrozawory regulujące ciśnienie w obwodzie każdego koła

– centrala sterująca

Hamowanie a system ABS w hamulcach tarczowych
ABS w połączeniu z hamulcami tarczowymi działa bezkonkurencyjnie

system ABS bezobsługowy?

Jak o każdy element w samochodzie o system ABS również należy odpowiednio dbać. Należy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego i wymieniać go częściej, niż przy zwykłym układzie hamulcowym. W przypadku, gdy płyn jest stary lub jest go zbyt mało może dojść do uszkodzenia elementów systemu. Zdarza się też jednak tak, że na liczniku wyskoczy informacja lub kontrolka o uszkodzeniu systemu ABS. Należy, wtedy niezwłocznie udać się do najbliższego serwisu i zdiagnozować usterkę. Naprawa najczęściej polega na wymianie poszczególnych części systemu. Posiadając w swoich samochodach system ABS nie można zapominać o tym, że działanie samego systemu to za mało i nie zrobi on za nas wszystkiego. Nadal, więc jesteśmy odpowiedzialni za siebie jak i również innych kierowców znajdujących się na drodze. Pamiętaj by skontrolować stan w jakim są tarcze hamulcowe i w przypadku zużycia wymienić je na nowe.

zapoznaj się z działaniem amortyzatorów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia