Czy samochód z licytacji komorniczej to dobry wybór? Na co zwrócić uwagę?

czy zakup samochodu na licytacji komorniczej to dobre posunięcie? na jakie niespodzianki jesteśmy narażeni - nasz poradnik online

526

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mężczyzna sprawdzający samochód kupiony na licytacji komorniczej
kupując samochód na licytacji komorniczej musimy go dokładnie sprawdzić

Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu z licytacji komorniczej, ze względu na atrakcyjną cenę i potencjalne oszczędności. Czy jednak taki pojazd faktycznie jest dobrym wyborem? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Samochody z licytacji komorniczej to pojazdy, które zostały zarekwirowane lub odebrane z powodu niespłaconych długów. Jednak podobnie jak w przypadku każdego zakupu, istnieje pewne ryzyko. Jak podjąć właściwą decyzję? O tym poniżej.

Czym jest licytacja komornicza i dlaczego samochody są na niej oferowane?

Licytacje komornicze to często spotykane zjawisko na polskim rynku. Zjawisko które zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób poszukujących atrakcyjnych okazji na zakup samochodu. Samochody z licytacji komorniczej to auta pochodzące z zajęć komorniczych, które są wystawiane na sprzedaż w drodze licytacji publicznej. Dlaczego więc coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów właśnie na licytacjach komorniczych?

Przede wszystkim, licytacje komornicze to doskonała okazja do zakupu samochodów po atrakcyjnych cenach. W przeciwieństwie do tradycyjnego rynku samochodowego, gdzie ceny są często znacznie wyższe, na licytacjach można znaleźć wiele interesujących ofert w naprawdę korzystnych cenach. To idealna szansa dla osób, które chcą zaoszczędzić na zakupie auta lub znaleźć unikatowe modele, które nie są już dostępne na rynku.

Drugim ważnym powodem, dla którego samochody są oferowane na licytacjach komorniczych, jest potrzeba szybkiego odzyskania należności przez komornika. Samochody są często przedmiotem zajęcia komorniczego, gdy dłużnik zalega z płatnościami, a komornik musi zadbać o odzyskanie zaległych kwot. Dlatego też auta są wystawiane na licytacji, aby skrócić cały proces i zabezpieczyć jak najszybsze uregulowanie długu.

Zalety zakupu auta na licytacji

Zakup samochodu może być dla wielu osób dużym wyzwaniem. Wielu zastanawia się, jak znaleźć najlepszą ofertę i nie przepłacić. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, jest zakup auta na licytacji komorniczej. Samochód z licytacji komorniczej to pojazd, który został zlicytowany przez komornika z powodu długów właściciela. Tego rodzaju licytacje odbywają się na terenie całego kraju i zazwyczaj są ogłaszane publicznie w lokalnych gazetach bądź w internecie.

Jedną z największych zalet zakupu auta na licytacji jest możliwość znalezienia unikalnych modeli czy rzadkich aut, które nie są już dostępne w salonach. Ponadto, samochody z licytacji komorniczej często mają niski przebieg i są w dobrym stanie technicznym. Aczkolwiek warto jednak pamiętać, że nie każdy samochód z licytacji jest w pełni sprawny, dlatego przed licytacją warto sprawdzić jego historię oraz stan techniczny. Zakup auta na licytacji komorniczej to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i znalezienie unikalnego pojazdu, którego nie znajdziemy w typowych salonach samochodowych. Zalecamy jednak, by przed przystąpieniem do licytacji dobrze zapoznać się z procesem oraz prawem, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. 

Jakie ryzyko niesie za sobą zakup auta na licytacji?

Zakup samochodu na licytacji komorniczej może być kuszącą opcją dla wielu osób poszukujących taniego pojazdu. Jednak taki zakup wiąże się z pewnymi ryzykami. Samochody z licytacji komorniczej są zazwyczaj sprzedawane bez gwarancji. A to oznacza, że kupujący przejmuje na siebie wszystkie wady i problemy związane z pojazdem.

Przed zakupem warto pamiętać, że sprzedawca nie musi udzielać żadnych informacji na temat auta, co oznacza, że kupujący nierzadko musi polegać tylko na swojej intuicji i własnej ocenie, zanim podejmie decyzję. Często nie jest możliwe przetestowanie samochodu przed licytacją, co oznacza, że kupujący musi podejmować ryzyko, że pojazd może okazać się w gorszym stanie niż oczekiwany.

Warto również pamiętać, że koszty napraw samochodów z licytacji mogą być znaczne. W przypadku większych usterek naprawy mogą przekroczyć wartość samochodu. Dlatego przed zakupem warto skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą, aby ocenić pełny stan techniczny pojazdu.

mężczyzna wsiada do auta zakupionego na licytacji komorniczej
sprawdzamy auto przed licytacją komorniczą

Jak sprawdzić stan techniczny auta i podjąć właściwą decyzję?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie auta z licytacji komorniczej, trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Jak można to zrobić i co jest istotne?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że samochody z licytacji komorniczej nie są sprzedawane przez dealera czy salon. Takie transakcje odbywają się na publicznych przetargach, gdzie o pojazd może powalczyć każdy zainteresowany. Dlatego konieczne jest, aby potencjalny nabywca dokładnie zbadał historię auta i odbył oględziny przed licytacją.

Istotnym aspektem jest ocena stanu technicznego auta. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan karoserii i podwozia — czy nie ma większych uszkodzeń ani korozji. Należy również sprawdzić stan silnika, układu napędowego, zawieszenia, hamulców, instalacji elektrycznej oraz innych podzespołów. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, warto zabrać ze sobą kompetentnego mechanika, który dokładnie oceni stan techniczny auta. Warto przy tym sprawdzić historię pojazdu, korzystając z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców bądź autoDNA. W każdym z tych wariantów można w kilka chwil uzyskać raport z historii pojazdu, który zawiera nie tylko informacje o właścicielach, ale też przebiegu samochodu czy fotografie wykonane podczas przeglądów.

ekran z centrum powiadomień o stanie auta
panel Centrum Powiadomień

Podsumowując, zakup samochodu na licytacji komorniczej jest niezwykle atrakcyjny pod względem ceny, ale wiąże się ze znacznym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zbadać historię pojazdu, skonsultować się z fachowcami i odpowiednio oszacować koszty ewentualnych napraw.

nowy podatek od starych aut – poznaj o co chodzi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia