Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu - Dekoracja medalowa Letnich Mistrzostw Polski drużynówki Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023
Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023 - Dekoracja medalowa Letnich Mistrzostw Polski z konkursu drużynowego. Źródło: www.facebook.com/PolskiZwiazekNarciarski/

Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023 – tak, tak oczywiście w miniony weekend w Szczyrku na skoczni Skaliste (HS-104). Odbyła się 28. edycja letnich mistrzostw Polski. LMP to już historia za nami dwa konkursy indywidualne i drużynowy. Jeden konkurs kobiet, jeden mężczyzn, a także drużynówka.

Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023 – krótka historia

W Polsce mistrzostwa kraju na igelicie odbywają się od 1996. Do 2003 zawody odbywały się tylko na Średniej Krokwi w Zakopanem. Od 2004 tytuł mistrza Polski można zdobywać na dużej i normalnej skoczni. Najwięcej tytułów mistrza Polski, ponieważ aż (18-razy), sięgał po złoto Adam Małysz.
Oczywiście jeszcze Letnie mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet. W przypadku kobiet znacznie później rozegrano po raz pierwszy zawody LMP. Ponieważ dopiero, 11 października 2014 w Szczyrku na skoczni Skalite K-70 (HS-77). Wystartowało 13 zawodniczek. Pierwszą letnią mistrzynią Polski została Magdalena Pałasz. Najwięcej razy tytułów (3-razy) zdobyła Kamila Karpiel.
A także drużynowe letnie mistrzostwa Polski i w tym przypadku AZS Zakopane zdobyli (5-razy) tytuł.

Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023 – tegoroczne zawody

Pierwsza seria konkursu panów rozpoczęła się o godzinie 20:45. Najlepszy okazał się w niej Piotr Żyła, który wyprzedzał Dawida Kubackiego (o 1,5 punktu) i Kacpra Juroszka (o 5,8 pkt). Tuż za wirtualnym podium znajdowali się wtedy Kamil Stoch, także Maciej Kot i Paweł Wąsek. Oczywiście w drugiej serii z bardzo dobrej strony pokazał się Kamil po skoku na 100,5 m, który o pół metra wygrał z Juroszkiem i wskoczył na podium. Również takim samym skokiem pokazał się Piotr Żyła. Ale to, co pokazał Dawid w drugim skoku wylądował na 106,5 metrze. I tym samym Dawid Kubacki obronił tytuł letniego mistrza Polski! Srebrny medal w Szczyrku wywalczył Piotr Żyła, brąz dla Kamila Stocha.

Również tego samego dnia w Szczyrku rozegrano także mistrzostwa kraju pań. Wśród kobiet najlepsze okazały się… Słowaczki. Tamasa Mesikova z TS Wisła Zakopane. o 0,8 pkt wyprzedziła swoją rodaczkę Kirę Kapustikovą z KS Chochołów.
Najlepszą z Polek była trzecia Anna Twardosz z KS AZS AWF Katowice, która to formalnie zdobyła złoto. Wicemistrzostwo Polski trafiło do Nicole Konderli AZS AWF Katowice (czwarta w konkursie), a brązową medalistką została Natalia Słowik AZS Zakopane (piąta w konkursie). I także szóstą Ukrainka Karina Kozłowa z KS Eve-nement Zakopane.

Oczywiście jeszcze drużynówka i po złoto sięgnęło Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe (WSS Wisła I). W składzie Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek i także Piotr Żyła. Srebro przypadło TS Wisła Zakopane, które reprezentowali Kacper Jarząbek, Adam Niżnik, Klemens Murańka, oraz Dawid Kubacki. Brąz wywalczył AZS Zakopane w składzie: Andrzej Stękała, Tymoteusz Amilikiewicz, Marcin Wróbel, a także Maciej Kot.

Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich 2023 – powrót do formy

A co najbardziej mnie cieszy to, że na skoczni Szczyrku znów błysnął reprezentant długo walczący o powrót do dobrej formy, który przez cały weekend zajmował miejsca w czołówce. Maciej Kot, za którego od dawna trzymam kciuki.
Ponieważ jest to jeden z najbardziej utalentowanych skoczków w Polsce. I dlatego moim zdaniem Maciej Kot zdecydowanie może zaliczyć tegoroczne Letnie Mistrzostwa Polski w Szczyrku na plus do udanych. 32-latek najpierw zajął czwarte miejsce indywidualnie. Do podium przegrał tylko o 0,1 pkt. z Kamilem Stochem. A także dzień później zdobył brązowy krążek w rywalizacji drużynowej.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Niesamowity sezon dla polskiej siatkówki