Jakie błędy popełniają kierowcy na autostradach? TOP3 najczęstszych błędów

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach? Lepiej poznać zasady jazdy, zanim pojedziesz na autostradę. O tym, jak dbać o bezpieczeństwo na autostradach, przeczytasz w naszym artykule.

403

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy na autostradach
jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy na autostradach

Mogłoby się wydawać, że jeżeli ktoś jest doświadczonym kierowcom i od wielu lat ma prawo jazdy, to nie będzie miał problemów z tym, aby prawidłowo przemieszczać się po odcinkach autostrad. Niestety, w praktyce często wygląda to inaczej. Zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i ciężarowych każdego dnia można zaobserwować wiele błędów.

  1. Dlaczego autostrady stanowią problem dla kierowców?
  2. Nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu na odcinkach autostrad
  3. Jazda ze zbyt dużą prędkością po polskich drogach
  4. Brak zachowania odpowiedniej odległości od samochodów osobowych i dostawczych
  5. Aktualne informacje o winietach

Problem jest o tyle istotny, że jeżeli ktoś nieprawidłowo porusza się po autostradach lub drogach ekspresowych, to stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. O czym więc należy pamiętać, aby można było bezpiecznie pokonywać autostrady i drogi ekspresowe? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Znajdziesz tu również informacje o najczęściej popełnianych błędach przez kierowców.

Dlaczego autostrady stanowią problem dla kierowców?

Projektanci autostrad skupiają się przede wszystkim na tym, aby kierowcy mogli wygodnie i szybko przemieszczać się z jednego miejsca w inne. Jednocześnie podobnie jak w przypadku dróg ekspresowych, występuje tu o wiele większe natężenie ruchu. Pojazdy, nawet jeżeli przestrzegają przepisów, poruszają się z większymi prędkościami niż po normalnych drogach. A to również może być stresujące dla niedoświadczonych kierowców.

Nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu na odcinkach autostrad

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców jest nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu, co może prowadzić do wielu poważnych wypadków. Należy więc zawsze pamiętać, aby przed taką zmianą upewnić się, czy nikt nie porusza się drugim pasem i odpowiedni zasygnalizować manewr poprzez włączenie kierunkowskazu. Ważne jest również to, aby nie włączać go na ostatnią chwilę, tylko zrobić to z wyprzedzeniem.

Jazda ze zbyt dużą prędkością po polskich drogach

Kolejnym błędem jest lekceważenie ograniczeń prędkości. Trzeba mieć na uwadze, że autostrada wcale nie daje możliwości rozwijania maksymalnych prędkości pojazdu, tylko obowiązują tu ograniczenia. Jazda ze zbyt dużą prędkością zwiększa ryzyko wypadku, a dodatkowo utrudnia przewidywanie zachowań pozostałych uczestników ruchu. Osoby, które cenią sobie oszczędne rozwiązania, powinny również pamiętać o tym, że szybka jazda po autostradzie przekłada się na większe spalanie.

Brak zachowania odpowiedniej odległości od samochodów osobowych i dostawczych czyli jakie błędy popełniają kierowcy na autostradach

Trzecim błędem, jaki najczęściej popełniają kierowcy, jest jazda na „zderzaku”, co oznacza brak zachowania odstępu pomiędzy pojazdami. Jeżeli w takiej sytuacji auto znajdujące się z przodu nagle z jakiegoś powodu zahamuje, to nie ma możliwości, aby jadący za nim samochód zdążył się zatrzymać. To natomiast stwarza ryzyko poważnych wypadków.

Aktualne informacje o winietach

Warto więc mieć na uwadze powyższe błędy i starać się ich nie popełniać. Jeżeli natomiast chodzi o zagraniczne podróże, bardzo ważne jest pamiętanie o winietach. W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy związane z winietami oraz tego, jak funkcjonuje pobór opłat za konkretny odcinek lub trasę o łącznej długości, więc przed wyruszeniem w podróż warto zajrzeć na stronę opisującą autostrady w różnych krajach, gdzie przy okazji można znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie assistance. To natomiast może uchronić kierowcę przed dużymi kosztami związanymi z holowaniem samochodu lub korzystaniem z usług lokalnych warsztatów. Takie ubezpieczenie przyda się również podczas jazdy po polskich drogach. Dobrze jest również zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdów wykorzystywanych do takich tras. Jakie błędy robią młodzi kierowcy? poznaj Akcję Bezpieczna Podróż

Poznaj elektrycznego następcę Passata VW ID.5

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia