Armia wezwie rezerwistów do wojska

Czy wiesz, że na ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów może zostać wezwany w zasadzie każdy z nas! Sprawdź, czy dotyczy to też Ciebie!

721

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Armia wezwie rezerwistów do wojska polscy żołnierze
W 2024 roku do wojska może zostać powołanych nawet 200 tyś. rezerwistów

Armia wezwie rezerwistów do wojska. Sprawdź czy i Ty możesz zostać powołany? Pisma w tej sprawie w 2024 roku mogą trafić nawet do 200 tyś. Polaków. Mało tego, wezwane zostaną również te osoby, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego munduru.

Wiemy kogo armia wezwie na ćwiczenia w 2024 roku

Armia wezwie rezerwistów do wojska informatycy w pracy
Powołanie do ćwiczeń wojskowych dla rezerwistów może trafić także do informatyków

Temat ćwiczeń wojskowych dla rezerwistów co roku powraca jak bumerang i budzi sporo emocji i kontrowersji. Nie ma się co dziwić, ponieważ nie każdy jest gotowy na tak radykalną zmianę w swoim życiu. Wiąże się to bowiem często z koniecznością wzięcia bezpłatnego urlopu i pozostawieniem swoich najbliższych. Obowiązek ten jest jednak określony w Ustawie o obronie Ojczyzny i rozporządzeniu o ćwiczeniach wojskowych. Liczba osób, które mogą pełnić służbę wojskową, w rezerwie określana jest corocznie rozporządzeniem Rady Ministrów. Jak informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji: „W rozporządzeniu na 2024 rok w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tyś osób”.

My wiemy kogo armia wezwie do wojska w 2024 roku. Mowa tu o żołnierzach pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu różnych specjalnościach wojskowych. Ponadto w 2024 roku wezwane mogą zostać również osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP. Pożądani są zatem między innymi: informatycy, lekarze, weterynarze i kierowcy posiadający kat. C i D. Osoby te, wcale nie muszą posiadać przeszkolenia wojskowego.

Armia wezwie rezerwistów do wojska – kto należy do rezerwy wojskowej?

Armia wezwie rezerwistów do wojska, zatem wyjaśnijmy kto należy do rezerwy wojskowej? Ustawa o obronie Ojczyzny z dnia 23 kwietnia 2022 roku zmieniła zady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę pasywną i aktywną. Tą pierwszą tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej. Ponadto nie podlegają militaryzacji i nie ukończyły 55 roku życia. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski, limit stanowi 63 rok życia. Z kolei aktywną rezerwę tworzą osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby wojskowej oraz złożyły przysięgę wojskową. Dodatkowo nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie ukończyły 55 roku życia. Jak podkreśla ppłk. Justyna Balik: „Żołnierze rezerwy aktywnej to z reguły żołnierze, którzy chcieliby służyć w określonym terminie, w określonych dniach w roku, w ramach aktywności w wojsku”.

Co zrobić jak dostaniemy wezwanie do wojska?

Rezerwiści na wezwanie muszą zgłosić się do Centrum Rekrutacyjnego, a po otrzymaniu skierowania do konkretnej jednostki wojskowej. W tym miejscu dodajmy, że Wojskowe Centrum Rekrutacji wydaje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Natomiast w przypadku osób borykających się z problemami zdrowotnymi koniecznie będą musiały one stawić się na rejonowej komisji lekarskiej. Wówczas zapadnie decyzja o zdolności bądź nie, do odbycia ćwiczeń wojskowych. Ze względu na stan zdrowia żołnierza rezerwy można zwolnić z takiego obowiązku, gdy jest on:

-trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej;

-uznany za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

-uznany za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.

Dodatkowo, powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych nie podlegają żołnierze rezerwy między innymi tacy, którzy są:

-tymczasowo aresztowani lub odbywają karę aresztu, karę pozbawienia wolności;

-reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;

-pobierają naukę w systemie dziennym w szkole ponadpodstawowej, wyższej zawodowej lub wyższej;

-pełnią służbę w charakterze funkcjonariusza lub kandydata na funkcjonariusza, na przykład: w Policji, Straży Granicznej bądź Państwowej Straży Pożarnej;

-stale zamieszkują za granicą.

W ubiegłych latach armia wzywała rezerwistów do wojska, po to aby przekwalifikować ich do innych specjalności wojskowych. Najczęściej byli to żołnierze rezerwy o typowo bojowych specjalnościach wojskowych takich jak: obsługa karabinów maszynowych, granatników czy operatorów sprzętu bojowego.

Jak wyglądają ćwiczenia dla rezerwistów?

Armia wezwie rezerwistów do wojska czołgający się żołnierz podczas ćwiczeń
Szkolenia wojskowe żołnierza pasywnej rezerwy nie mogą przekroczyć łącznie 90 dni w ciągu roku

Celem ćwiczeń dla pasywnej rezerwy jest podtrzymanie i doskonalenie umiejętności oraz kwalifikacji żołnierzy RP. W czasie ich trwania rezerwiści będą przygotowywać się do realizacji zadań na wyznaczonych stanowiskach. Ponadto uczyć się obsługi sprzętu, pełnić role dowódcze lub instruktorskie, a także brać udział w kursach czy innych formach szkoleń. Na czas ćwiczeń rezerwista otrzyma mundur, ekwipunek, wyżywienie, zakwaterowanie i ubezpieczenie. Warto podkreślić, że ćwiczenia wojskowe żołnierza pasywnej rezerwy nie mogą przekroczyć łącznie 90 dni w ciągu roku i mogą być:

-jednodniowe;

-krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;

-długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;

-rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego.

Jak podkreśla ppłk. Justyna Balik: „Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych”. Dodaje jednocześnie, iż wojsko zakłada, że średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczała 7 dni. W praktyce jednak to dowódcy jednostek wojskowych będą decydować o długości ich trwania.

Armia wezwie rezerwistów do wojska – ile wynosi rekompensata za utracone dochody?

Na ćwiczenia tak zwanej rezerwy pasywnej może zostać wezwany w zasadzie każdy z nas. Zgodnie z przepisami na czas pobytu w wojsku należy się świadczenie pieniężne za utracone dochody. Zgodnie z art. 312 ustawy o Obronie Ojczyzny rekompensata wynosi 1/22 miesięcznego dochodu za dzień ćwiczeń. A jak to wygląda w praktyce? Otóż w roku 2022 przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6346,15, czyli kwota dziennego świadczenia rekompensującego nie może przekroczyć 721,15 zł. Dodajmy, że rezerwiści, którzy zostaną wezwani na ćwiczenia, mają zagwarantowaną ochronę przed utratą pracy w czasie od dostarczenia karty powołania aż do zakończenia ćwiczeń. Dodatkowo pracodawcy są zobowiązani do udzielenia rezerwistom bezpłatnego urlopu na czas ćwiczeń wojskowych.

Przeczytaj także: Ćwiczenia rezerwy 2022

Zainteresować Cię może również temat: Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia