„Na Straży Odblasku”

Straż Miejska dba o bezpieczeństwo mieszkańców Legionowa:

247
element odblaskowy w formie zawieszki
Masz odblask? Jesteś widoczny!

odblaski są prostym, ale skutecznym narzędziem poprawy bezpieczeństwa na drodze.        W tym artykule postaram się przybliżyć jak skutecznie ochronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, na które są narażenie tak zwani „nie chronieni uczestnicy ruchu”. Jak być bardziej widocznymi na drodze?

Na straży niechronionego uczestnika ruchu odblask ochroni

Termin “niechroniony uczestnik ruchu” odnosi się do osób, które uczestniczą w ruchu drogowym bez ochrony lub z ograniczoną ochroną przed potencjalnymi zagrożeniami. Najczęściej dotyczy to pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy nie są otoczeni taką samą ochroną jak kierowcy samochodów, poprzez karoserię pojazdu. W rezultacie mogą być bardziej narażeni na ryzyko wypadków drogowych.

W przypadku niechronionych uczestników ruchu, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego (np. kaski rowerowe lub kaski motocyklowe). Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zachowanie ostrożności i wzmożonej uwagi na drodze. Dążenie do poprawy widoczności w celu zminimalizowania ryzyka wypadków drogowych. Dla kierowców samochodów również ważne jest, aby być szczególnie uważnymi i szanować prawa niechronionych uczestników ruchu, zachowując odpowiednią odległość i prędkość.

Noszenie błysków to już nie „obciach”

Zakup i noszenie odblasków to ważny element poprawy bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak zmierzch czy noc, a zwłaszcza teraz kiedy mamy jesień w pełni. Odblaski znacząco zwiększają szanse na zauważenie pieszego lub rowerzysty przez kierowców, co może pomóc w uniknięciu.

Istnieje wiele rodzajów odblasków dostępnych na rynku. Mogą to być elementy odzieży, takie jak kamizelki, nakładki na buty, opaski czy kurtki z wbudowanymi odblaskami. Istnieją także błyski na klipsy do zamocowania na ubraniach, na plecakach. Elementy odblaskowe są dostępne w różnych kolorach i jasnościach. Najczęściej używanym kolorem jest pomarańczowy lub neonowy, ale istnieją także w innych kolorach. Wybierając odblask, warto zwrócić uwagę na jego jasność, ponieważ bardziej wyraziste zawieszki są bardziej widoczne.

Warto podkreślić, że bezpieczeństwo na drodze jest wspólnym zadaniem wszystkich uczestników ruchu, i każdy ma obowiązek przyczynić się do zapewnienia go. Odblaski powinny być noszone tak, aby były widoczne z różnych kierunków. Dlatego warto zamocować je na różnych częściach ciała, takich jak ręce, nogi, plecy i tors. Ważne jest także noszenie ich nie tylko po zmroku, ale także w warunkach ograniczonej widoczności, jak mgła czy deszcz. Zarówno piesi, jak i rowerzyści powinni nosić odblaski. Każdy rowerzysta powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie i odblaski, a rowerzyści sami powinni nosić odblaski na ubraniach. Straż Miejska dba o bezpieczeństwo mieszkańców Legionowa. Na na te i inne pytania odpowie nam Komendant Straży miejskiej w Legionowie Pan Adam Nadworski.

 

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Komendantem Straży Miejskiej w Legionowie Panem Adamem Nadworskim.

cała transkrypcja

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.