Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami

695

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zdjęcia pochodzą z Fundacji Avalon. Zajęcia prowadzone przez Fundację Avalon największą organizację pozarządową w Polsce , wspierających osoby z niepełnosprawnościami

Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami to indywidualny program treningowy dostosowany do ćwiczącego. Wbrew ogólnie panującym stereotypom nie jest on wyłącznie przeznaczony dla sportowców i osób zdrowych. Crossfit jest idealną formą rehabilitacji i treningu, ponieważ pobudza do pracy całe ciało, rzeźbi sylwetkę oraz poprawia ogólną wydolność organizmu.

Czym jest crossfit?

Crossfit jest dosyć wymagającym treningiem, w którym poziom trudności dobiera się indywidualnie. Wymaga od ćwiczącego bardzo dużej determinacji i zaangażowania, jednak przynosi szybko widoczne efekty. Nasze ciało wygląda znacznie lepiej, poprawia się nasza kondycja i wydolność oddechowa. Mamy więcej siły, energii i chęci do działania. Podczas treningów do pracy angażujemy mięśnie całego ciała: pleców, klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg i pośladków. Crossfit to także różnorodność ćwiczeń. Począwszy od pływania, biegania, przysiadów ze sztangą czy podnoszenia ciężarów, na brzuszkach i pompkach kończąc.

Crossfit możemy ćwiczyć zarówno pod okiem profesjonalnego trenera na siłowni, jak i samodzielnie w domu. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo z dostosowaniem do własnych możliwości. Tylko dobrze wykonany trening przyniesie oczekiwane efekty. Dodajmy w tym miejscu, że prawidłowy crossfit musimy wykonywać regularnie przez minimum 3 dni. Ćwiczenia zaczynamy od 15-minutowej rozgrzewki, następnie intensywny trening powinien trwać przynajmniej 20 minut. Na koniec przez 10 minut wykonujmy ćwiczenia rozciągające. Po trzech dniach ćwiczeń robimy sobie jeden dzień przerwy i ponownie wracamy do trzydniowych treningów. Pamiętajmy, aby każde ćwiczenie wykonywać minimum 2 minuty.

Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami – dla kogo?

Zdjęcia pochodzą z Fundacji Avalon. Trenować może każdy niezależnie od wieku, płci i rodzaju niepełnosprawności.

Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami został zaprojektowany w taki sposób, aby był dostępny dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Przeszkodą nie jest również wiek, płeć czy nawet ograniczenia ruchowe ćwiczącego. Mogą trenować wszyscy — dzieci, początkujący, a nawet seniorzy. Aby dostosować stopień trudności do indywidualnych możliwości ćwiczącego, zostało wprowadzone pojęcie skalowania treningów. W praktyce oznacza to, że poziom trudności ćwiczenia będzie tak dostosowany, aby można było pracować w danym wzorcu ruchowym. Ważne jest, żeby crossfit dla osób z niepełnosprawnościami był bezpieczny i atrakcyjny, a przede wszystkim jak najbardziej zbliżony do treningu osób sprawnych.

Jak wygląda trening dla osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcia pochodzą z Fundacji Avalon Uczestnicy zajęć typu crossfit podciągają się na drążku, podnoszą ciężary, rzucają piłką a także trenują prawidłową technikę jazdy na wózku.

Jednym z najważniejszych założeń treningu dla osób z niepełnosprawnościami jest maksymalne wzmocnienie po to, aby osiągnąć jak największy stopień samodzielności. Dodatkowo zwiększenie siły fizycznej, a także zakresów ruchu w celu lepszego funkcjonowania na co dzień. Kluczową rolę podczas treningów odgrywa trener, który powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Wszystko po to, aby pomóc, a nie zaszkodzić osobie trenującej. Crossfit to uniwersalny trening siłowo-wytrzymałościowy, który pomaga wyrobić kondycję i wzmocnić tkankę mięśniową. Jak powiedział Krzysztof Stern, sportowiec prowadzący szkolenia crossfit: „Duża liczba powtórzeń i wykorzystanie ciężaru własnego ciała sprzyjają osiągnięciu nie tylko szybkich, ale także trwałych efektów oraz poprawę kondycji i wydolności, a to jest bardzo potrzebne dla osób z niepełnosprawnościami”.

Do wykonywania płynnych ruchów oprócz wsparcia trenera często przydatne są specjalistyczne sprzęty. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w małych grupach, po to aby każdy czuł się komfortowo i mógł maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Treningi są bardzo zbliżone do typowych ćwiczeń typu crossfit i bazują na ruchach funkcjonalnych. Uczestnicy zajęć podciągają się na drążku, podnoszą ciężary, rzucają piłką, ale także uczą się sprawnie schodzić z wózka czy na niego wracać. Trenują również prawidłową technikę jazdy na wózku z wykorzystaniem balansu do przemieszczania się w trudnych warunkach terenu.

Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami – co nam daje?

Crossfit daje znakomite efekty w krótkim czasie dzięki różnorodności ćwiczeń. Pierwsze efekty treningów można już zauważyć po 3-4 tygodniach, pod warunkiem że poprawnie go wykonujemy. Poprawia się wydolność, wytrzymałość, zwinność, szybkość, zwiększenie siły, a także utrata kilogramów. Dodatkowo nasza sylwetka nabiera ładnego, wysportowanego wyglądu. Systematyczne ćwiczenia pozwalają również zwiększyć wiarę we własne siły oraz dają możliwość nawiązania nowych kontaktów. Osoby trenujące crossfit zgodnie twierdzą, że po treningach zauważyły poprawę własnego wyglądu i zwiększoną siłę mięśniową. Jak powiedziała Pani Patrycja, trenująca crossfit już od dłuższego czasu: „Mój organizm stał się silniejszy, dzięki temu mogę brać udział w maratonach i biegach”. Dla Pani Katarzyny z kolei regularne treningi to: „Crossfit to nie tylko jest rehabilitacja, ale także poznawanie nowych osób, nawiązywanie kontaktów oraz odskocznia od życia codziennego„.

Zawody crossfit na wózkach

Zawody crossfit w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród osób zdrowych, ale także z niepełnosprawnościami. 14 maja w Krakowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Crossfit na wózkach — Brak Barier Battle 2022. Areną zmagań był klub Fitness Platinum, gdzie swoje umiejętności zaprezentowało 20 osób. W zawodach wzięli udział zarówno mężczyźni jak i kobiety. Walka była zacięta, zawodnicy walczyli przede wszystkim z własnymi słabościami i z czasem. Tu liczyła się siła, technika, szybkość i wytrwałość. Impreza nie mogłaby się odbyć bez wolontariuszy i trenerów, którzy byli wsparciem dla zawodników. Podczas zawodów rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach:

-Women Open – kobiety z niepełnosprawnością

-Men Open – mężczyźni z niepełnosprawnością

-Tetra Men – mężczyźni z niedowładem czterokończynowym.

W zawodach wziął udział między innymi Igor Sikorski, brązowy medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Z każdej kategorii zawodnicy zajmujący trzy pierwsze miejsca otrzymali nagrody. Jak powiedział prezes fundacji Brak Barier, Rafał Pawłowski: „Pomysł na zawody wziął się z tego, że od czterech lat organizujemy w Krakowie treningi crossfitu na wózkach, mamy regularne zajęcia na siłowni i stałą grupę uczestników. W Polsce tego typu działania nie są powszechne. Wiemy, że treningi odbywają się jeszcze tylko w trzech lokalizacjach – w Warszawie, Poznaniu i na Śląsku”. Fundacja w przyszłości zamierza organizować kolejne edycje zawodów. Plany zakładają również większą grupę zawodników biorących udział w wydarzeniu. Jak podkreślił Rafał Pawłowski: „Takie działania służą nie tylko rozpropagowaniu crossfitu jako bardzo fajnej aktywności fizycznej. Tu istotne są również integracja, pokonywanie barier oraz walka ze stereotypami„.

Przeczytaj także: Zumba dla osób niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia