Renault Espace pierwszy europejski osobowy minivan. Nie wiadomo jak potoczyłaby się historia minivanów na naszym kontynencie, gdyby nie wspólna podróż generalnego dyrektora Renault wraz z dyrektorem koncernu Matra. Wybrali się wspólnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie poczynili bardzo istotne spostrzeżenie, że pomijając samochody terenowe i półciężarówki, bardzo istotnym elementem rynku motoryzacyjnego są duże rodzinne Vany. Po ich powrocie do Francji, rozpoczęły się intensywne prace nad przygotowaniem pierwszego minivana w barwach Renault. Po licznych zmianach konstrukcyjnych, koncepcyjny pojazd P23 uzyskał akceptację i w ten sposób wczesną wiosną 1984 roku rozpoczęła się produkcja Renault Espace pierwszej generacji. Od tamtej pory samochód przechodził wiele usprawnień oraz modyfikacji, i stawał się crossoverem klasy wyższej bądź też suvem klasy średniej. W tym roku, na rynek trafiła szósta generacja modelu Renault Espace, czy powtórzy sukces swego przodka? Renault Espace E-Tech full hybrid
Nowy Renault Espace E-Tech
Z przykrością muszę stwierdzić, że jesteśmy świadkami końca pewnej epoki europejskiej motoryzacji. Nowy Renault Espace VI generacji już nie jest minivanem, ale rodzinnym SUV-em, tak zdecydował rynek. Gdy przyjrzymy się jego nadwoziu, nieprzypadkowo nasuwają się skojarzenia z Renault Austral, tyle że Espace jest od niego większy i może pomieścić 5 do 7 pasażerów. Nowy Renault Espace pod względem praktycznego wykończenia wnętrza, nawiązuje do swoich poprzedników, bowiem w nim znajdziemy liczne przydatne i bardzo dobrze przemyślane schowki, o łącznej pojemności 39 l.
Nabywca ma do wyboru wersję pięcio lub siedmioosobową przy czym nie czarujmy się, ewentualnie pasażerowie trzeciego rzędu siedzeń, nie będą mieli komfortowych warunków podczas podróży. Pięcioro pasażerów, będzie mogło docenić komfortowe fotele oraz podróż w świetnie nagłośnionym wnętrzu. Kto miał okazję kierować Australem, bezproblemowo odnajdzie się za kierownicą Renault Espace, ponieważ kokpit jest identyczny jak w mniejszym bracie. Za płynnie działające media, odpowiada duży pionowy ekran w centralnej części konsoli pracujący w oparciu o system Google. Ogromny panoramiczny dach, bardzo dobrze doświetla wnętrze nowego SUV-a Renault. Możliwość składania siedzeń drugiego i trzeciego rzędu w dowolnej konfiguracji, pozwala zaaranżować przestrzeń bagażową stosownie do potrzeb.
Nadwozie Renault Espace E-Tech wymiary i masy
Szerokość całkowita z lusterkami zewnętrznymi 2083 mm
Wysokość pojazdu nieobciążonego bez bagażnika (mm) 1645 mm
Prześwit pojazdu 180 mm
Długość całkowita 4722 mm
Szerokość całkowita 1843 mm
Wysokość całkowita 1645 mm
Zwis tylny 1059 mm
Wysokość pojazdu nieobciążonego z bagażnikiem dachowym 1645 mm
Rozstaw osi 2738 mm
Zwis przedni 925 mm
Pojemność przestrzeni bagażowej min. 477 – 581 dm³
Pojemność przestrzeni bagażowej maks. po złożeniu kanapy 1818 – 1777 dm³
pojemność zbiornika paliwa w Renault Espace E-Tech 55 l
Liczba miejsc siedzących 5 – 7
Liczba drzwi 5
Średnica zawracania 11,6 m
Maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów 3655 – 3755 kg
Maksymalna masa przyczepy bez hamulca 750 kg
Ładowność maksymalna 633 – 468 kg
Maksymalna masa przyczepy z hamulcem 1600 – 1500 kg
Maksymalna masa całkowita pojazdu 2255 – 2055 kg
Minimalna masa pojazdu gotowego do jazdy (bez opcji) 1622 – 1587 kg
Hamulce tył Ø292 mm
Hamulce przód Ø320 mm
Opony standardowe 205/55 R19 97V
Napęd
Kierowcy lubiący powybrzydzać podczas wyboru najlepszego dla siebie napędu, niestety nie będą mieli zbyt wielkiego pola do popisu. W nowym Renault Espace E-Tech mamy tylko jeden rodzaj napędu – hybrydowe 200 KM. Kto oczekuje od nowego SUV-a Renault sportowych osiągów, przeżyje rozczarowanie. Znajdujący się pod maską trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 1.2 o mocy 130 KM, współpracujący z dwoma silnikami elektrycznymi 25 KM (pełni rolę rozrusznika i generatora) oraz 50 KM, pozwalają na płynną jazdę ale bez szaleństw. Niestety nie ma on osiągów Renault Espace F1, z 3,5-litrową V10 o mocy 820 KM i prędkości maksymalnej 270 km/h. Wielkim plusem oferowanego przez Renault napędu, jest jego skromne zapotrzebowanie na paliwo.
Ciekawostką może być fakt, że oferowane Renault Espace VI generacji, występuje jedynie w wersji przednionapędowej, a to dlatego że miłośnicy marki Renault nie są zainteresowani autami czteronapędowymi. Nowy rodzinny SUV Renault powstał na platformie CMF-CD, opracowanej wspólnie przez Mitsubishi – Renault i Nissana i występującej w ich samochodach. Stosownie do wyboru klienta, nowy Renault Espace może poruszać się na 19 lub 20 calowych obręczach kół, nieprzypadkowo nasuwają się skojarzenia z Renault Austral, tyle że Espace jest od niego większy i może pomieścić 5 do 7 pasażerów. Nowy Renault Espace pod względem praktycznego wykończenia wnętrza, nawiązuje do swoich poprzedników.
Silnik spalanie i zasięg
Silnik E-Tech full hybrid 200
Moc maksymalna 146 kW / 200 KM
Maksymalny moment obrotowy w Nm 205(TCe) + 205 (E-motor)
Rodzaj skrzyni biegów automatyczna
Rodzaj napędu napęd przedni
Liczba biegów do przodu 15
Pojemność skokowa 1199 ccm
Liczba cylindrów 3
Norma emisji spalin Euro6 Dfull
Protokół homologacji WLTP
Typ wtrysku paliwa bezpośredni
Rodzaj paliwa benzyna / HEV
Emisja CO2 cykl mieszany WLTP 104-110 g/km
Zużycie paliwa cykl mieszany WLTP 4,6-4,8 l/100 km
Zasięg w trybie elektrycznym WLTP nie dotyczy
Prędkość maksymalna 180 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 s
400 m ze startu zatrzymanego 17,6 s
1000 m ze startu zatrzymanego 31,2 s
Media w Renault Espace E-Tech
Wszystkie niezbędne kierującemu SUV-em informacje, wyświetlane są na poziomym, ponad 12-calowym ekranie. Z kolei umieszczony w centralnej części konsoli pionowy, 12 calowy ekran dotykowy, jest wyposażony w bazujący na systemie Google, multimedialny system OpenR Link, a w nim liczne, dedykowane dla Espace aplikacje: nawigacja, muzyka, informacje oraz wiele innych pozwalających na miłe spędzenie czasu na pokładzie Renault Espace. Dzięki systemowi OTA, pokładowe oprogramowanie zawsze będzie aktualne. Chętni do zakupu nowego Renault Espace mają do wyboru trzy wersje wyposażenia: Techno, Esprit Alpine oraz Iconic.
W zależności od wybranej wersji wyposażenia, dodatków personalizujących oraz akcesoriów ceny mogą ulegać zmianom, a wyjściowe prezentują się następująco:
wersja techno – od 192 900,00 zł
wersja esprit Alpine – od 206 900,00 zł
wersja iconic – od 216 90,00 zł
Ciekawy materiał wideo: Fabrication du Renault Matra Espace jusqu’en 2002 à Romorantin
Może cię również zainteresować: Renault – tym silnikom można zaufać
Słuchaj nas online!