IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Wspólny głos naszą siłą!”

Kongres Osób z niepełnosprawnościami to ważne forum, gdzie społeczność osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności spotyka się, aby dzielić się doświadczeniami, omawiać aktualne wyzwania oraz dyskutować nad możliwymi rozwiązaniami. Pod hasłem "Wspólny głos naszą siłą"

509

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu osoba niepełnosprawna wraz z asystentem osób niepełnosprawnych.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.

IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbył się 29 listopada 2023 r. W Warszawie pod hasłem „Wspólny głos naszą siłą” Kongres był poświęcony kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Podczas Kongresu odbyły się dyskusje na temat zmian, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad i o tym, co wspólnie udało się osiągnąć. Osią dyskusji było pytanie, jaki wpływ ma reprezentacja na polityki publiczne i zastanowienie się, jak silna musi być, aby jej głos miał realne znaczenie.

Trzy równoległe sesje zostały poświęcone aktualnym dylematom reprezentacji i specyficznym potrzebom oraz sytuacji poszczególnych grup osób. Dyskutowano o wzmacnianiu głosu m.in. samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną oraz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Podkreślano również konieczność dostrzeżenia osób z niepełnosprawnościami będących poza systemem, w tym m.in. tych, które znajdują się w pieczy zastępczej, w procesie migracji czy w kryzysie bezdomności.

Oto relacja osób, które były obecne na IX Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem „Wspólny głos naszą siłą”

Bogumiła Siedlecka-Goślicka – Jest związana z Fundacją Avalon. Mimo choroby – Wrodzonej Łamliwości Kości – prowadzi pełne aktywności życie, nieustannie realizując swoje cele i marzenia. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Adam Zawisny – Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Instytut Niezależnego Życia i członkiem Europejskiej Sieci Niezależnego Życia (ENIL), będąc ekspertem w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Jest  również związany ze Stowarzyszeniem PSONI, gdzie pełni funkcję Kierownika Zespołu Monitoringowego.

Bartosz Tarnowski – Jest dziennikarzem i aktywistą, który startował w wyborach parlamentarnych z listy Nowej Lewicy w okręgu Warszawskim4. Jest również edukatorem związany z Fundacją Nowy Głos i Warszawską Ligą Debatancką, działając na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami.

Przemysław Herman – Jest związany z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW – Jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich od roku 2021. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zbigniew Worony – Jest wiceprzewodniczącym Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Rozmawiał Roman Wilk.

Przeczytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/2023/10/19/czym-jest-system-ipfron-plus/

Zapraszamy również do zapoznania się z elektrycznym Citroenem e-C3 

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia