IX Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbył się 29 listopada 2023 r. W Warszawie pod hasłem „Wspólny głos naszą siłą” Kongres był poświęcony kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
Podczas Kongresu odbyły się dyskusje na temat zmian, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad i o tym, co wspólnie udało się osiągnąć. Osią dyskusji było pytanie, jaki wpływ ma reprezentacja na polityki publiczne i zastanowienie się, jak silna musi być, aby jej głos miał realne znaczenie.
Trzy równoległe sesje zostały poświęcone aktualnym dylematom reprezentacji i specyficznym potrzebom oraz sytuacji poszczególnych grup osób. Dyskutowano o wzmacnianiu głosu m.in. samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną oraz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Podkreślano również konieczność dostrzeżenia osób z niepełnosprawnościami będących poza systemem, w tym m.in. tych, które znajdują się w pieczy zastępczej, w procesie migracji czy w kryzysie bezdomności.
Oto relacja osób, które były obecne na IX Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem „Wspólny głos naszą siłą”
Bogumiła Siedlecka-Goślicka – Jest związana z Fundacją Avalon. Mimo choroby – Wrodzonej Łamliwości Kości – prowadzi pełne aktywności życie, nieustannie realizując swoje cele i marzenia. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Adam Zawisny – Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Instytut Niezależnego Życia i członkiem Europejskiej Sieci Niezależnego Życia (ENIL), będąc ekspertem w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Jest również związany ze Stowarzyszeniem PSONI, gdzie pełni funkcję Kierownika Zespołu Monitoringowego.
Bartosz Tarnowski – Jest dziennikarzem i aktywistą, który startował w wyborach parlamentarnych z listy Nowej Lewicy w okręgu Warszawskim4. Jest również edukatorem związany z Fundacją Nowy Głos i Warszawską Ligą Debatancką, działając na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami.
Przemysław Herman – Jest związany z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.
dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW – Jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich od roku 2021. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zbigniew Worony – Jest wiceprzewodniczącym Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.
Rozmawiał Roman Wilk.
Przeczytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/2023/10/19/czym-jest-system-ipfron-plus/
Zapraszamy również do zapoznania się z elektrycznym Citroenem e-C3