Jak zwalczyć ból głowy bez tabletek?

Jak zmniejszyć ból głowy bez tabletek

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ból głowy bez tabletek, leżąca młoda, ciemnowłosa kobieta cierpi na ból głowy
ból głowy bez tabletek można zwalczyć, stosując dobrą dietę i metody naturalne

Ból głowy codziennie dotyka wielu z nas. Zmagają się z nim ludzie młodzi i starsi oraz osoby w średnim wieku. Często sięgamy po leki przeciwbólowe, jednak nie wpływają one pozytywnie na nasz organizm. Zatem jak zwalczyć ból głowy bez tabletek?

Przyczyny bólu głowy mogą być różne. Do najczęstszych należy stres, brak lub niewłaściwa jakość snu, niewłaściwa dieta lub różnego typu schorzenia. Zwykle jesteśmy zapracowani i zabiegani, dzięki czemu tę dolegliwość chcemy pokonać jak najszybciej. Sięgamy zatem po leki przeciwbólowe. Co jednak, gdy bóle głowy są częste i dokuczliwe? Każdy wie, że tabletki nie tylko pomagają, ale także mają wiele działań ubocznych. Co zatem zrobić, by poradzić sobie z bólem głowy bez ich pomocy? Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które nie wymagają nadmiernego wysiłku, fachowej wiedzy czy wydatków. Zastosujmy je w zaciszu naszego domu, a rezultaty mogą nas mile zaskoczyć.

Jak zwalczyć ból głowy bez tabletek? – dobre nawodnienie i odpowiednia dieta

Zapomnij o tabletkach na ból głowy – postaw na wodę! Naukowo potwierdzono, że odpowiednie nawodnienie może znacznie zmniejszyć częstość i intensywność bólów migrenowych. Pijąc co najmniej 30 ml płynów na kilogram masy ciała, nie tylko gasisz pragnienie, ale również zmniejszasz ryzyko migreny. Wybieraj spośród różnorodnych napojów, takich jak herbata, napary ziołowe, soki warzywne czy nawet zupy. Na pewno znajdziesz wśród nich to, co lubisz – chętnie jesz lub pijesz.

Nie zapominaj o dostarczaniu organizmowi kluczowych składników pokarmowych. Niedobór magnezu może prowadzić do uwalniania neuroprzekaźników, wywołując tym samym ból głowy. Witamina D również korzystnie wpłynie na zmniejszenie częstości i nasilenia ataków tych dolegliwości. Poprawę mogą przynieść także kwasy tłuszczowe omega-3, obecne m.in. w rybach takich jak makrela czy dziki łosoś.

Wprowadzenie odpowiednich dawek witaminy B2 może znacznie zmniejszyć częstotliwość migreny i złagodzić jej przebieg. Badania sugerują, że dawki rzędu 400 mg na dobę przez 3 miesiące przynoszą znaczące efekty. Są także bezpieczne dla naszego organizmu.

Żyjmy zdrowo

Myśląc o tym, jak zwalczyć ból głowy bez tabletek, warto pamiętać o unikaniu pewnych produktów i zachowań. Przede wszystkim należy zadbać o długi i zdrowy sen. Pomocne jest również unikanie stresu oraz przesiadywania przed ekranem komputera i telewizora. Sprawdź też, czy to histamina jest winowajcą twojego bólu głowy! Ogranicz spożycie alkoholu, serów pleśniowych, mięsa wędzonego i innych źródeł histaminy. Czasem to one mogą być głównym powodem dolegliwości, a rezygnacja z nich potrafi przynieść zauważalną ulgę. Niektórzy odradzają picie kawy. Takie rady są jednak nieprawdziwe, ponieważ kofeina korzystnie wpływa na działanie leków przeciwbólowych.

Migrenowe bóle głowy może również ograniczyć dieta przeciwzapalna. W 2022 roku opublikowano badanie, które sugeruje, że znacząco zmniejsza ona częstość i nasilenie migreny. Odkryj, jakie produkty warto włączyć do diety, aby nie tylko pozbyć się bólu, ale także ograniczyć stosowanie leków przeciwbólowych.

Zastosuj naturalne metody łagodzenia bólu głowy

Aby zwalczyć ból głowy bez tabletek, warto sięgać po metody naturalne, które pozwalają go ograniczyć lub nawet wyeliminować. Pomocne w leczeniu migrenowych bólów głowy są olejki. Wystarczy rozcieńczyć olejek miętowy w oleju bazowym i wetrzeć odrobinę w skronie, czoło lub okolice małżowin usznych. Można także pomyśleć o zastosowaniu aromaterapii olejkiem lawendowym. Uspokajająco i przeciwbólowo działają też inne olejki – z rozmarynu, goździkowy, geraniowy czy eukaliptusowy.

Jeśli jednak nie dysponujemy olejkiem, a odczuwamy ból głowy, połóżmy się wygodnie i zastosujmy zimne okłady. Kompresy z lodu lub zimnej wody należy położyć na czole, skroniach lub karku – w zależności od miejsca, gdzie pojawia się ból głowy.

Jeśli bóle głowy zdarzają się częściej, pomocna może okazać się akupresura. Nie tylko usuwa ona dolegliwości, ale także znacząco poprawia samopoczucie. Polega na masażu i uciskaniu konkretnych partii ciała. Dzięki temu może zmniejszyć bóle głowy o różnym pochodzeniu. Akupresurę można wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy masażystów mających taki zabieg w swojej ofercie.

Jeśli interesuje Cię, dlaczego nie powinniśmy nadużywać leków przeciwbólowych, obejrzyj ten film doktora Bartka Kulczyńskiego.

Może Cię także zainteresować artykuł opisujący proste sposoby na kaca.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia