Już 7 grudnia TSUE wyda wyrok w sprawie Frankowiczów

Nadchodzi wyrok - 7 grudnia w sprawie kredytów we frankach. Co ważnego wyniknie z tego dla bankierów i frankowiczów? Sprawiedliwość czy farsa?

464

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.


Grudzień 2023 roku przynosi niezwykłe napięcie i oczekiwanie dla całej społeczności frankowiczów oraz sektora bankowego w Polsce. To właśnie teraz, w tym przełomowym momencie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosi dwa wyroki. Wyroki w sprawach związanych z kredytami denominowanymi we frankach. Te wyroki będą jakby punktem kulminacyjnym wieloletnich zmagań, a ich rezultaty są niezmiernie ważne dla tysięcy kredytobiorców i instytucji finansowych.

Czy 7 grudnia TSUE wyda wyrok i będzie trzęsienie ziemii?

Już teraz, po wyroku z października 2019 roku w sprawie Państwa Dziubak oraz tegorocznym czerwcowym orzeczeniu dotyczącym wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w powietrzu unosi się duch nadziei na rozwiązanie długotrwałego impasu. Decyzje TSUE będą miały potencjał ostatecznego rozwikłania problemu kredytów we frankach, który od lat ciąży na barkach wielu Polaków.

To nie tylko kolejny rozdział w tej burzliwej historii, ale potencjalny kres latających zmiennych kursów. Kursów tworzących aurę niepewności co do spłaty rat, czy codziennego stresu związanego z tymi kredytami. Ten grudzień może okazać się momentem, w którym znacząco zmieni się krajobraz polskiego rynku kredytowego, dając nadzieję na stabilizację dla tysięcy osób, które od lat zmagają się z niepewnością finansową i prawno-instytucjonalnym labiryntem.

Na pewno będzie to wstrząs dla banków

Sprawa C-140/22, którą rozpatrzy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 7 grudnia 2023 roku. Dotyczy ona kwestii związanych z oświadczeniami o skutkach nieważności umowy kredytu, składanymi przez polskich Frankowiczów przed sądami. To efekt praktyki sądów po uchwale Sądu Najwyższego z maja 2021 roku. Wprowadza ona koncepcję „bezskuteczności zawieszonej”, która wymaga od kredytobiorców potwierdzenia przed sądem nieważności umowy kredytowej, aby ta stała się nieważna. TSUE rozpatrzy m.in. pytania dotyczące momentu rozpoczęcia przedawnienia roszczeń o zwrot kapitału oraz prawa kredytobiorcy do żądania zwrotu wszystkich wpłaconych kwot w przypadku uznania umowy za nieważną.

Pierwsze i trzecie pytanie dotyczą procedur związanych z oświadczeniami o skutkach nieważności umowy kredytu. Praktyka ta, niezgodna z przepisami postępowania i Kodeksem cywilnym, budzi kontrowersje ze względu na możliwość skutkowania dla kredytobiorców stratami finansowymi. TSUE ma zrewidować tę koncepcję na korzyść kredytobiorców.

Kolejna sentencja TSUE w sprawie Frankowiczów 14 grudnia

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie drugie, dotyczące momentu rozpoczęcia przedawnienia roszczeń o zwrot kapitału. Jeśli TSUE uzna błędne liczenie terminu od oświadczenia kredytobiorcy o nieważności umowy, sektor bankowy może napotkać trudności związane z przedawnieniem roszczeń o zwrot kapitału.

Pytanie czwarte odnosi się do prawa kredytobiorcy do żądania zwrotu wpłaconych kwot. Odpowiedź TSUE może mieć istotne konsekwencje dla banków. Może ważniejsze dla kredytobiorców, w kontekście obliczenia kwot podlegających zwrotowi w przypadku uznania umowy za nieważną.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia