Niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem

Nowa ustawa wprowadzająca niedzielę handlową 10 grudnia i 17 grudnia. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ciesz się z wygodnych i spokojnych zakupów w odpowiednim czasie przed świętami!

570

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem
Tematem dzisiejszej audycji z cyklu "Kulinarna Nawigacja" były wigilijne i świąteczne potrawy

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nową ustawę dotyczącą handlu w niedziele i święta. Według tych przepisów, 10 grudnia zostanie uznana za „niedzielę handlową”, co oznacza otwarcie sklepów w tym dniu. Kolejna niedziela handlowa będzie miała miejsce 17 grudnia. Co jednak ważne, Wigilia, przypadająca w niedzielę, będzie dniem wolnym od pracy dzięki tej nowej regulacji.

Ta zmiana ma istotne znaczenie, szczególnie w kontekście nadchodzących świąt. Daje nam to możliwość zarówno wygodnych zakupów w odpowiednim czasie, jak i spokojnego spędzenia czasu w gronie rodziny podczas Wigilii, bez konieczności martwienia się o zakupy czy inne sprawy. To krok, który pomaga zachować balans między komfortem a tradycją w okresie świątecznym.

Więcej o ustawie – nowela


Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wprowadza istotne zmiany odnoszące się do prowadzenia handlu w dniach przedświątecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, 24 grudnia zostaje ustanowiony dniem niedzielnym z zakazem handlu. Dotychczas ta data była jedną z niedziel handlowych poprzedzających Boże Narodzenie. Ograniczenie to ma zastosowanie do wszelkich czynności związanych z handlem. Z powodu wyjątkowego charakteru tego okresu, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkania rodzinne.

Nowa ustawa precyzuje, że w przypadku, gdy Wigilia przypada w niedzielę, dwie poprzednie niedziele są uznawane za tzw. niedziele handlowe. Ograniczenie handlu w dniu 24 grudnia wprowadza wyraźny zakaz wszelkich czynności handlowych oraz przekazywania obowiązków związanych z handlem pracownikom czy zatrudnionym, z wyjątkiem okoliczności określonych w art. 6 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Dodatkowo, na etapie prac legislacyjnych dodano poprawkę, która wyjaśnia, że zakaz handlu w dniu 24 grudnia obowiązuje z pewnymi wyjątkami, jak określono w art. 6 wspomnianej ustawy. Ta zmiana ma na celu uregulowanie specyfiki handlu w okresie świątecznym, kładąc szczególny nacisk na wyjątkowy charakter Bożego Narodzenia i związane z nim spotkania rodzinne.

Sprawdź też, dlaczego pies na prezent to zły pomysł.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia