0% VAT na żywność do 31 marca 2024

Zerowa stawka VAT na żywność na kolejne 6 miesięcy. Oszczędności do 1000 zł rocznie na gospodarstwo domowe

303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zerowa stawka VAT na żywność na kolejne 6 miesięcy. Oszczędności do 1000 zł rocznie. 0% VAT na żywność. na zdjęciu chleb
Zerowa stawka VAT na żywność na kolejne 6 miesięcy. Oszczędności do 1000 zł rocznie. 0% VAT na żywność. na zdjęciu chleb

Zerowa stawka VAT na żywność została przedłużona o kolejne pół roku, czyli do 31 marca 2024 roku. Oznacza to, że przez kolejne sześć miesięcy Polacy będą mogli kupować żywność bez płacenia podatku VAT. To dobra wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy odczuwają skutki inflacji. 0% VAT na żywność pozwoli im zaoszczędzić na zakupach żywności.

Jakie korzyści z zerowego vatu na żywność?

Według szacunków Ministerstwa Finansów, średnia oszczędność dla przeciętnej rodziny w skali roku wynosi około 1000 złotych.

Oto przykłady, jak 0 proc. VAT na żywność może wpłynąć na nasze wydatki:

 • Kupując kilogram chleba za 5 złotych, zapłacimy za niego 4,50 złotych.
 • Kupując kilogram mięsa za 30 złotych, zapłacimy za niego 27 złotych.
 • Kupując litr mleka za 2,50 złotych, zapłacimy za niego 2,25 złotych.

Zerowa stawka VAT na żywność to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, która ma pomóc Polakom w walce z rosnącymi cenami.

Historia rozporządzenia o 0 proc. VAT na żywność

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w Polsce 1 lutego 2022 roku w ramach pierwszej tarczy antyinflacyjnej. Jej celem było złagodzenie skutków inflacji, która w tym czasie wynosiła już ponad 10%. Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia 0 proc. VAT na żywność zostało podpisane przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Zgodnie z nim, zerowa stawka VAT obowiązywała na następujące towary spożywcze:

 • pieczywo i wyroby piekarnicze,
 • mięso,
 • ryby,
 • warzywa i owoce,
 • mleko i przetwory mleczne,
 • jaja,
 • oleje i tłuszcze roślinne,
 • cukier,
 • napoje bezalkoholowe.

Rozporządzenie zostało wydłużone do końca 2023 roku. 7 grudnia 2023 roku, w związku z utrzymującą się inflacją, rząd zdecydował o jego ponownym przedłużeniu, tym razem do 31 marca 2024 roku.

Reakcje na rozporządzenie i ocena wpływu na inflację

Rozporządzenie o 0 proc. VAT na żywność spotkało się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony rządzących, jak i opozycji. Wszyscy podkreślali, że jest to ważna pomoc dla Polaków, którzy odczuwają skutki inflacji. Zdaniem rządzących, rozporządzenie pozwoliło obniżyć ceny żywności o około 5%. Opozycja natomiast szacowała, że oszczędności Polaków są jeszcze większe, bo mogą sięgać nawet 10%. Według szacunków Ministerstwa Finansów, średnia oszczędność dla przeciętnej rodziny w skali roku wynosi około 1000 złotych.

Niektórzy eksperci uważają, że wpływ rozporządzenia na inflację jest niewielki. Argumentują, że wzrost cen żywności wynika przede wszystkim z czynników zewnętrznych, takich jak wojna na Ukrainie i rosnące ceny surowców. Inni eksperci uważają, że rozporządzenie ma pozytywny wpływ na inflację. Argumentują, że obniża ceny żywności, co prowadzi do zmniejszenia popytu na towary i usługi, a w konsekwencji do obniżenia inflacji.

Ostatecznie, wpływ rozporządzenia na inflację będzie można ocenić dopiero po zakończeniu jego obowiązywania.

Sprawdź też, jakie są nowe obowiązki dla przedsiębiorców w 2024 r.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia